Facebook Google+ Twitter

Włosi rekordzistami jeśli chodzi o frekwencję w wyborach do PE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-08 12:08

Z wynikiem 66,47 procent Włosi zostali rekordzistami jeśli chodzi o frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tymczasem oni sami zastanawiają się nad przyczyną spadku liczby głosujących w porównaniu z poprzednimi wyborami.

W eurowyborach w 2004 roku wzięło udział ponad 73 procent Włochów, przed rokiem, w wyborach do parlamentu krajowego, do urn poszło 80,5 procent. Dlatego we Włoszech mówi się dziś o spadku frekwencji. Wśród przyczyn wymienia się fakt, że w kampanii wyborczej mowa była wyłącznie o sprawach krajowych, i to nie najważniejszych. Wybory do Parlamentu Europejskiego uznane zostały za test czy nawet plebiscyt popularności Silvio Berlusconiego. Nie brak oczywiście i tezy przeciwnej, że gdyby nie okazja do weryfikacji układu sił na krajowej scenie politycznej, Włosi w ogóle nie poszliby do tych wyborów.

Kiedyś udział w głosowaniu był nie tylko prawem, ale i obowiązkiem, a uchylanie się od niego było skrzętnie odnotowywane. Odejście od tego przyniosło spadek frekwencji, jest on jednak wyjątkowo powolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.