Facebook Google+ Twitter

Włosi uhonorują laureatów Nagrody Nobla

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-11-24 22:08

Włoska marka Montegrappa prezentuje nową edycję limitowanych piór wiecznych, tym razem poświęconą laureatom Nagrody Nobla. Pierwszy model upamiętnia laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku, Lecha Wałęsę.

Pióro Lech Wałęsa jest pierwszym z najnowszej serii marki - Montegrappa Excellentia.

Wiele rzeczy z naszego pokolenia zasługuje na upamiętnienie – powiedział Prezydent Lech Wałęsa odbierając z rąk prezesa Montegrappa, Giuseppe Aquila pierwszy egzemplarz pióra z limitowanej edycji Excellentia. Nie było łatwo, dostaliśmy od poprzedniej sztafety świat mocno podzielony po wojnie. Nasze pokolenie parę z tych podziałów usunęło.

Prezes Giuseppe nie krył swojej wdzięczności i podziwu dla dokonań Lecha Wałęsy – To właśnie dzięki Panu Prezydentowi jako młody chłopiec poznałem znaczenie słów wolność i solidarność. Wszyscy jesteśmy Panu Prezydentowi wdzięczni za jego działania w latach osiemdziesiątych, szczególnie za ideę walki bez przemocy.Projektanci oraz rzemieślnicy Montegrappa dołożyli wszelkich starań, aby pierwsze pióro serii było wyjątkowe. Celuloidowy korpus w kolorze intensywnej czerwieni nawiązuje do barw Polski oraz „Solidarności”. Umieszczono na nim zarys gdańskich stoczni, gdzie powstał ruch, oraz wygrawerowany napis Nobel’83. Kontrastowa biała skuwka posiada klips w kształcie kotwicy, odwołujący się do gdańskiego Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Nasadę wieńczy orzeł z godła Polski. Na stalówce pióra wygrawerowano oblicze Lecha Wałęsy.

Pióro to wyprodukowano w limitowanych seriach, z których każda symbolizuje ważną datę z życia lidera „Solidarności”. Powstały 1983 srebrne pióra wieczne, co symbolizuje rok, w którym Lech Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Kolejnych 70 srebrnych piór kulkowych nawiązuje do okrągłych urodzin Prezydenta, natomiast 30. rocznicę otrzymania Nagrody Nobla upamiętnia 30 piór wiecznych z 18-karatowego złota. Najcenniejsze 25 piór to te wykonane z 18-karatowego złota, ozdobione diamentami. Nawiązują one do 25-lecia wolnej Polski.

Następne pióro z kolekcji Excellentia zaprezentowane zostanie w 2016 roku. Będzie poświęcone kolejnemu laureatowi Nagrody Nobla.

Montegrappa jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych włoskich manufaktur na świecie, wykonujących instrumenty piśmienne od 1912 roku. Słynie z zamiłowania do tradycji i rzemiosła, a także z edycji limitowanych piór, za którymi kryją się wyjątkowe historie.

Pióra Montegrappa od ponad stulecia zajmowały swoje miejsce w historii. Używano ich do podpisywania traktatów oraz dokumentów w kluczowych momentach historii XX wieku. Dzięki piórom upamiętniającym papieża Jana Pawła II oraz bitwę pod Grunwaldem Montegrappa nawiązuje również do polskiej historii.

Montegrappa posiada rodziny piór dedykowanych artystom, muzykom, a także przywódcom duchowym czy mistrzom sportu. Piórami tej marki pisali między innymi dwaj legendarni pisarze, Ernest Hemingway i John Dos Passos. Dziś z produktów Montegrappa korzystają głowy państw, artyści i sportowcy.
(Paulina Roos)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.