Facebook Google+ Twitter

Włosi wciąż nie radzą sobie ze śmieciami

Wczoraj doszło do ostrych starć policji z mieszkańcami Ariano Irpino, w prowincji Avellino, w regionie Kampania. To tam ma być ponownie otworzone wysypisko na blisko 700 tys. ton śmieci.

http://napoli.repubblica.it/multimedia/home/1742871 / Fot. Repubblica.itWśród 12 osób rannych siedem to manifestanci, jeden dziennikarz i 5 policjantów. Drogę, która prowadziła na wysypisko, zablokowało 250 osób. Do starć (zobacz film) doszło, kiedy manifestujący nie przepuścili maszyny do rozbudowy śmieciowego pola. Młyny hydrauliczne były eskortowane przez 300 policjantów. Aby nie dopuścić do przejazdu maszyn protestujący podpalili również stosy siana, ustawione wcześniej na drodze.

Mieszkańcy Ariano Irpino, wraz z prezydentami przylegających miast buntują się i domagają, by ich konstytucyjne "prawo do zdrowia” zostało uszanowane. Wysypisko to zostało zamknięte, gdyż już dwa lata temu zostało uznane za niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Komisarz De Gennaro, mający rozwiązać kwestię wysypisk, nie wypowiedział się oficjalnie w tej sprawie. A napięcie rośnie również w innych prowincjach Kampanii, bowiem mieszkańcy okolic, gdzie mają być ponownie otwarte wysypiska, protestują. Twierdzą, że plan przedstawiony przez rządowego komisarza jest nielegalny - chce on otworzyć te wysypiska, które zostały zamknięte z powodu katastrofalnych zanieczyszczeń dioksynami. Dalej są więc podpalane sterty śmieci, które leżą na ulicach od tygodni. Co rusz blokowane są też autostrady i tory kolejowe. Wczoraj pasażerowie pociągów, na trasie Caserta - Foggia, byli przewożeni autokarami.

Jak na razie, jedyną pomocą w rozwiązaniu tej kwestii są Niemcy, które są gotowe przyjąć 200 tys. ton kampańskich śmieci. Jednak obecnie, jak zadeklarowała Bundesverband der Deutschen Entsorgungswirtschaft – Federalne Stowarzyszenie Niemieckiej Gospodarki Odpadami jeszcze nie została podpisana żadna oficjalna umowa. Jeśli do tego dojdzie, niemieckie spalarnie powinny w ciągu 4-6 miesięcy spalić 200 tys ton włoskich odpadów. Niemieckie miasto Bremerhaven, pomimo protestów mieszkańców, chce przyjąć do spalenia 30 tys.ton śmieci.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.02.2008 00:29

ciekawe co jutro napiszą włoskie gazety na ten artykuł:
http://www.newsweek.com/id/112727

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziękuję :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.02.2008 17:07

jak zwykle plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.