Facebook Google+ Twitter

Włoska Polonia świętowała Dzień Konstytucji i Dzień Dziecka

Około tysiąc osób wzięło udział w pierwszym spotkaniu polskiej społeczności mieszkającej w Kampanii. Wspólnie bawiły się całe rodziny.

Festyn kampańskiej Polonii / Fot. Anna SmolinskaZ ostatnich danych wynika, że w kampańskim regionie żyje i pracuje około 25 tysięcy Polaków. Jednak jeszcze do tej pory nie mieli okazji spotykać się na wspólnych imprezach. Dopiero wczoraj, po raz pierwszy, liczna Polonia miała pierwszą okazję i sposobność poznać się swoich przedstawicieli. Z okazji Święta Polskiej Konstytucji oraz Dnia Dziecka polski Konsulat Honorowy w Neapolu zorganizował festyn na wielką skalę. Manifestacja odbyła się w największym parku rozrywki Magic World w Giugliano in Campania. Uczestniczyło około tysiąc Polaków z całego regionu (Neapolu, Caserty i Salerno). Konsul Nello Tuorto osobiście powitał wielu z nich. Festyn rozpoczął się Mszą Świętą. Po niej odbył się koncert grupy muzycznej Ape Band z Rzymu, dzięki któremu Polonia miała okazję posłuchać najlepszych polskich przebojów.
Festyn kampańskiej Polonii / Fot. Anna Smolińska
Już od początku występu Polacy przyłączyli się do śpiewania i tańczenia. Pomimo deszczu wielu z nich tańczyło na ulicy. Włoscy goście obecni na imprezie byli zaskoczeni spontanicznością Polaków. - Już dawno nie widziałem tylu ludzi, którzy tak świetnie się bawią – komentował Enzo, kierownik restauracji, w której odbyła się zabawa.

Nie zabrakło również wzruszających momentów zwłaszcza podczas słuchania „Białego misia” czy „Jak się masz kochanie”. - To niezapomniane święto - komentowała Kasia, trzydziestoletnia matka dwojga dzieci, która od 10 lat mieszka w prowincji Neapolu. - Słuchanie naszych piosenek, zabawa się z kolegami - to budzi bardzo silne emocje. Jesteśmy naprawdę wdzięczni naszemu konsulowi za ten dzień.
Festyn kampańskiej Polonii / Fot. Anna Smolińska
Festyn zakończył się sukcesem. - Rodziny ze wspólnoty od początku z zadowoleniem oraz wielkim entuzjazmem przyjęły propozycje związane z tą imprezą , ponieważ wielu z nich mieszka w naszym regionie, a być może w tym samym mieście, ale w rzeczywistości nie znają się nawzajem. Aż do tej pory nie mieli okazji, aby się spotkać. Udało nam się zjednoczyć ze sobą Polaków, którzy zdecydowali się osiedlić u nas w Kampanii - powiedział konsul Nello Turto.

Oprócz dorosłych w festynie uczestniczyło ponad 400 polskich dzieci. To dla nich z okazji Dnia Dziecka dwa polskie sklepy spożywcze zaoferowały ponad 20 kilogramów słodyczy z ojczyzny. Nie zabrakło również włoskich sponsorów, którzy zaoferowali napoje, wino i poczęstunek. Zabawa trwała ponad osiem godzin i zakończyła się późną nocą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To, olbrzmie skupisko Polkow. Barwo taka organizacja napewno nie byla latwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

..Jadziu... no tak troszke... :)) ale warto bylo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spisał sie pan konsul na medal, a reporterka - na drugi. Pewnie nie bagatelny udział w pracach organizacyjnych miałaś - przyznaj sie Aniu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.