Facebook Google+ Twitter

Włoski rząd: zakazać publikacji podsłuchów. Dziennikarze: strajkujemy!

Dziś dzień medialnej ciszy we Włoszech. Dziennikarze protestują przeciw rządowemu projektowi ustawy mającemu zakazać publikacji podsłuchów. We Włoszech nie ukazały się dzienniki, poza "Il Giornale", należącym do brata premiera Berlusconiego.

 / Fot. la RepubblicaKrajowa Federacja Włoskiej Prasy ogłosiła 24-godzinny strajk. Nie ukażą się największe dzienniki w kraju, a radio i telewizja nie nadadzą serwisów informacyjnych. Nie będą też pracować agencje prasowe.

Jak informuje strona internetowa dziennika La Repubblica, Federacja uznała projekt ustawy za szkodliwy, bo uniemożliwiający udzielania pełnych, rzetelnych informacji oraz ograniczający ich swobodny przepływ. Dziennikarze nazywają planowaną ustawę kagańcem.

Jak podaje gazeta.pl włoski rząd chce nałożyć karę w wysokości 450 tysięcy euro za opublikowanie materiałów uzyskanych z podsłuchów, będących elementem śledztw objętych tajemnicą sądową. Ustawa ma chronić prywatność podsłuchiwanych osób.

Dziennikarze przypominają, że to właśnie dzięki takim materiałom ujawnione zostały głośne we Włoszech afery. Berlusconi jednak twierdzi, że prawo do prywatności jest święte.

Jedynym dziennikiem, który nie zawiesił dzisiejszego wydania jest "Il Giornale", wydawane przez brata premiera Włoch. Na stronie internetowej ilgironale.it, znalazł się film z wypowiedzią dyrektora gazety, Vittoria Feltriego, wyjaśniającą decyzję o nieprzystąpieniu do strajku.

W mieście Bolzano, w ramach protestu, na ustach pomnikowego Dantego umieszczono knebel.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.