Facebook Google+ Twitter

Włoskie media: Polska najlepiej z wszystkich krajów wychodzi z kryzysu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-31 12:51

Włoski dziennik "Il Giornale" wiele miejsca poświęca fenomenowi wzrostu polskiej gospodarki w okresie ogólnoświatowej recesji. "Polski hydraulik, który po akcesji Polski był postrachem Unii, wraca do siebie, bo tam mu najlepiej" - pisze mediolańska gazeta.

Dziennik zauważa, że Polska jest dziś jedynym krajem w Europie, którego nie dotknęła recesja. Ten "mały cud", jak z kolei nazwał go paryski "Le Monde", jest tym bardziej niesamowity, gdy weźmie się pod uwagę sytuację takich krajów, jak Litwa, Łotwa, Węgry i Rumunia, szukających ratunku w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Polskę uratował paradoks, dodaje "Il Giornale", mianowicie to, że jest najmniej otwartym krajem środkowej Europy.

Udział eksportu w produkcie krajowym brutto wynosi w Polsce bowiem tylko czterdzieści procent. W momencie, gdy handel międzynarodowy zaczynał przeżywać kryzys, słabość ta przerodziła się w siłę i ocaliła kraj przed bolesnym ciosem - pisze gazeta i dodaje, że jednocześnie nie zawiódł chłonny rynek wewnętrzny.

"Europa nie wierzy własnym oczom, ale takie są fakty: Polska najlepiej z wszystkich krajów wychodzi z kryzysu. Przynajmniej na razie" - konkluduje mediolański dziennik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.