Facebook Google+ Twitter

Woda coraz droższa. Oszczędzajmy!

Emil Cioran - rumuński filozof i eseista, piszący głównie w języku francuskim, uważał, że na tym świecie nie ma nic bardziej tajemniczego od wody. A nasz słynny poeta i satyryk, Stanisław Jerzy Lec, ceniąc tajemnicę wody zauważył, iż żeby dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd. Wiele ludzi na świecie ceni wodę jak skarb. My też coraz więcej za nią płacimy.

W tym roku, w niektórych rejonach Polski znacznie wzrosły rachunki za wodę. Denerwują one ludzi, bo trudno pojąć motywy wysokich podwyżek. 7 proc. drożej można jeszcze zrozumieć, ale aż 30 proc.? Tak skoczyły ceny wody w wielu miejscowościach. To jednak nie koniec drożyzny, jaka ma nas spotkać za rok, dwa lub za trzy lata. Woda w bliskim czasie może być towarem luksusowym. Zdrożeje nawet o 400 proc. Podwyżki będą stopniowe, ale dotkliwe. W przyszłym roku mogą sięgnąć "tylko" 100 proc. Za to w kolejnych latach mają być znacznie wyższe.

Rząd szykuje na przyszły rok ustawę o tzw. "korytarzach przesyłowych". Ma ona "nakazać" (wymuszać) wypłatę rekompensat właścicielom nieruchomości za ułożone na nich linie energetyczne, rurociągi i gazociągi, sieci ciepłownicze oraz wodociągowe. Projekt ustawy powstał już w Ministerstwie Gospodarki. Obecnie został przekazany do konsultacji międzyresortowych.

Odszkodowania mają dotyczyć właścicieli około 19 mln działek na terenie całej Polski. Ministerstwo Gospodarki wyliczyło wstępnie, że firmy przesyłowe i dystrybucyjne energii elektrycznej, gazu i ciepła będą musiały wypłacić odszkodowania w wysokości około 18,7 mld zł. Brakuje jeszcze szacunków, co do kosztów dla firm wodno-kanalizacyjnych.

Portal interia.pl podaje, że skutki kosztów odszkodowań dla firm wodociągowo-kanalizacyjnych będą tak wysokie, że strach o tym mówić, dlatego nie są ujawniane. W oparciu o konkretne wyliczenia przeprowadzone w wybranych przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych wiadomo, że po wejściu w życie nowej ustawy, ceny wody i ścieków mogą wzrosnąć o 100 proc.

Złych wiadomości dla odbiorców wody będzie znacznie więcej. Polskie władze nie zdążą w porę (do 2015 r.) wypełnić zobowiązań traktatu akcesyjnego w zakresie modernizacji oczyszczalni ścieków komunalnych i poprawy jakości wody pitnej. Na inwestycję tę należałoby przeznaczyć 30 mld zł. Niestety, brakuje pieniędzy. W związku z tym, Unia Europejska może nałożyć na Polskę karę w wysokości ponad 4 mln euro dziennie. Z tych przyczyn, podwyżki cen wody mogą sięgnąć w niektórych miejscowościach nawet 400 proc. Koszty inwestycji oraz ewentualne kary spadną na barki odbiorców wody.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Marcin Byliński
  • Marcin Byliński
  • 22.03.2012 11:25

Fajny artykuł. Zgadzam się że wodę trzeba oszczędzać, bo wielu ludzi na świecie nie ma do niej dostępu, a jej złoża nie są przecież niewyczerpane... Jeśli zaś chodzi o ceny to W Warszawie jest całkiem znośnie - 10 zł za m3, w to wliczona jest jeszcze opłata na rzecz środowiska. Przy tym wodę mamy naprawdę dobrej jakości, ciągle się inwestuje w filtry czy oczyszczanie ścieków - widzę postęp w tej kwestii co mnie bardzo cieszy, bo to jednak spora oszczędność nie musieć kupować wody w sklepie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetny artykuł. Dziś ŚWIATOWY Dzień Wody. Jest nas 7 miliardów. Prawie miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody. Każdy z nas pije od 2 do 4 litrów wody codziennie..
Ale.... potrzeba od 4 tys do 5 tys litrów dziennie do wyprodukowania żywności codzinnie zjadanej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.