Facebook Google+ Twitter

Woda groźniejsza niż terroryści

Ostatnie przypadki utonięć małych dziewczynek w Ustce i w Łebie spowodowały, iż jednym z głównych tematów serwisów informacyjnych i doniesień medialnych stały się śmiertelne wypadki spowodowane nierozważnym postępowaniem na kąpieliskach.

Nad Bałtykiem. / Fot. Krzysztof KrzakOficjalne statystyki policji i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mogą przerażać: od początku czerwca utonęło w Polsce ponad 180 osób: 83 w czerwcu, 76 w lipcu i ponad 20 w ciągu pierwszych dziewięciu dni sierpnia. - To więcej osób niż w całej Europie zginęło w atakach terrorystycznych w 2016 roku - skonstatował Marcin Siwek, ratownik WOPR w porannym wtorkowym programie TVN24. Od początku tego roku terroryści spowodowali na kontynencie europejskim śmierć blisko 170 osób (w tym 86 na promenadzie w Nicei).

Jedną z poważniejszych przyczyn utonięć jest lekceważenie przez kąpiących się zakazów kąpieli (tak było m.in. w wypadkach w Ustce i Łebie) sygnalizowanych wywieszeniem przez ratowników czerwonej flagi nad kąpieliskiem tudzież lekceważenie zaleceń ratowników. Inne przyczyny to korzystanie z dzikich, niestrzeżonych kąpieliskach, gdzie brak jest nadzoru ratowników, a dno zbiornika wodnego i sama woda mogą się okazać bardzo zdradliwe. Sporo ofiar pociąga brawura i kąpiel po spożyciu alkoholu.

Policja i WOPR przypominają, że nie należy wchodzić do wody mającej poniżej 14 stopni zwłaszcza bez wcześniejszego przygotowania (na przykład po opalaniu się, gdy ciało jest bardzo rozgrzane); niebezpieczne mogą okazać się skoki do wody. Nie należy pływać podczas burzy lub mgły, kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów; podczas porywistych podmuchów wiatru, jak również w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów albo występują wiry lub zimne prądy.

TVN24/x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak, bardzo mnie to zdziwiło!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Makabryczne to wiadomości. Woda to żywioł, groźny i nieobliczalny. nawet najlepszy pływak jest ofiarą. Ostrożność nie jest powodem do wstydu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.