Facebook Google+ Twitter

Woda idzie na północ kraju. Warszawa umacnia brzegi Wisły

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-05-20 08:44

Fala powodziowa przesuwa się na północ - wczoraj kolejne województwa ogłosiły stany alarmowe. Wielka woda nawiedziła już województwa: małopolskie, podkarpackie, śląskie, opolskie i świętokrzyskie. W nocy z piątku na sobotę ma dotrzeć do Warszawy.

Wczoraj o godz. 14 wojewoda mazowiecki ogłosił stan alarmu przeciwpowodziowego dla regionu radomskiego, siedleckiego i warszawskiego. W środę rano rozpoczęła się ewakuacja około tysiąca osób w powiecie lipskim, do ewakuacji przygotowywane są także powiaty: zwoleński, kozienicki, garwoliński oraz grójecki. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zaapelował do mieszkańców o podporządkowanie się zaleceniom.

W samej Warszawie jeszcze wczoraj po południu stan wody w Wiśle sięgał 4 m. Jak mówi ratusz, miasto jest przygotowane na przejście fali. - Cały czas monitorujemy prognozy pogody, stan wody w rzece oraz stan wałów przeciwpowodziowych - mówi z-ca rzecznika ratusza Marcin Ochmański.

Miasto zadbało już o odpowiedni sprzęt: straż pożarna ma do dyspozycji m.in. cztery quady z przyczepami do przewożenia piasku, automatyczną ładowarkę do piasku i 171 500 worków z piaskiem. Policja rzeczna na bieżąco ostrzega osoby przebywające nad rzeką o niebezpieczeństwie. Umieszczone na Wiśle barki mają się ewakuować do stołecznych portów.

Najbardziej zagrożone zalaniem są tereny zoo, gdzie wały przeciwpowodziowe mogą okazać się za niskie dla ośmiometrowego poziomu wody (bo taki jest spodziewany w weekend). Jeśli prognozy się potwierdzą, władze mają umocnić wał.

Dziś odbędzie się specjalne posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem m.in. prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Omówione zostaną na nim przygotowania do nadejścia fali powodziowej, meldunki i decyzje o kolejnych działaniach.

Wczoraj o godz. 18 wojewoda dolnośląski ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla Wrocławia i powiatów: wrocławskiego, średzkiego, trzebnickiego. Według prognoz fala dotrze do Wrocławia w piątek i może płynąć przez miasto nawet przez tydzień. Trwa wzmacnianie i podwyższenie wałów przeciwpowodziowych w rejonie miasta. Wczoraj część dróg dojazdowych do Wrocławia została zalana przez rzekę Oławę. Dziś władze będą wypełniać polder Blizanowice-Trestno, a wkrótce Oławkę.


Weronika Słodkowska
Współpraca: Dorota Grąbczewska, Łukasz Chomicki
Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.05.2010 22:17

http://www.dailymotion.pl/video/xde7lo_panta-rhei_shortfilms

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że polder to obszar na który wylewa rzeka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

co to jest polder???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.