Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2631 miejsce

Woda mineralna bez minerałów

W sklepach pojawiają się coraz to nowsze marki wód mineralnych. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że niektóre z nich mają tyle minerałów, co zwykła „kranówka”...

Świnoujście, 18.07.2009. Wiosną tego roku wyznaczono fragment plaży dla nudystów. / Fot. PAP/Jerzy UndroUpały dały się nam we znaki. Lekarze apelują, by nie przebywać zbyt długo na otwartym słońcu, nie wychodzić z domu w godzinach największych upałów, chronić głowę i często uzupełniać płyny. Ze sklepowych lodówek w zawrotnym tempie znikają kolejne zgrzewki wód mineralnych, przynajmniej teoretycznie zdrowych i bogatych w cenne dla organizmu składniki.

Przy wyborze wody mineralnej powinniśmy zwrócić uwagę na tę część etykiety, na której są, a przynajmniej powinny być umieszczone, informacje dotyczące zawartych w wodzie minerałów oraz ich ilości. Jeśli na etykiecie brak takich danych, a w zamian producent serwuje napis typu: „najlepsza woda mineralna”, „z czystego, górskiego źródła”, „ułatwia trawienie i pobudza apetyt”, „naturalna, zharmonizowana”, lepiej poszukać innego produktu. Nierzadko tyle samo minerałów ma „kranówka” czy deszczówka, a krzyczące z etykiety hasła są chwytem reklamowym. Producenci nabijają klientów w butelkę!


Przeciętny Polak zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na magnez i wapń jedynie w dwóch trzecich. Co zrobić, by uzupełnić ten niedobór?

- Powinniśmy pić wody mineralne, które w jednym litrze zawierają przynajmniej 50-100 mg magnezu oraz więcej niż 150 mg wapnia (przy czym zawartość wapnia powinna być dwa razy większa niż magnezu) - radzi Tadeusz Wojtaszek, ekspert ds. wód mineralnych Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof Juliana Aleksandrowicza. Pan Tadeusz zajmuje się wodami mineralnymi od przeszło 25 lat i prowadzi stronę www.wodadlazdrowia.pl.

- Powinniśmy też zwrócić uwagę na odpowiednią ilość wodorowęglanów, która zależy od stanu naszego układu trawiennego. Jeżeli mamy skłonności do nadkwasoty, musimy szukać wód z dużą zawartością wodorowęglanów, powyżej 600 mg/l, nawet do 2000 mg/l . Należy także unikać bezpośredniego picia wód zwykłych, tzw. źródlanych, bo one nie tylko nie dostarczają organizmowi cennych składników mineralnych, ale i rozrzedzają zawarte w organizmie elektrolity i przez to osłabiają go

Które wody są najlepsze?

- Najlepsze są te wody, które mają najwięcej najbardziej potrzebnych nam składników mineralnych, których brakuje w codziennej diecie Polaków, czyli przede wszystkim wspomnianego magnezu i wapnia. Najwięcej mają ich: Piwniczanka, Muszynianka, Galicjanka, Zdroje Piwniczna, Kryniczanka. Gdy wraz z potem tracimy dużo soli, powinniśmy pić również wody zawierające większe ilości sodu i chlorków: Krystynka, Buskowianka, Anka.

Ostatnio popularne stały się gazowane i niegazowane wody smakowe - truskawkowe, cytrynowe, brzoskwiniowe itd. Co pan o nich sądzi?
- To zazwyczaj zwykłe wody aromatyzowane, bez żadnych wartości odżywczych. Prawdziwych wód mineralnych nie aromatyzuje się, bo nie pozwalają na to przepisy. Prawdziwa woda mineralna nie powinna mieć żadnego smaku. Jeśli jest inaczej, oznacza to, że któregoś ze składników jest za dużo.

Nieprawdą okazało się twierdzenie, iż woda niegazowana jest zdrowsza od gazowanej – woda gazowana zawiera bowiem dwutlenek węgla, który zabija bakterie. W czasie zakupów warto uważnie czytać etykiety wód mineralnych i porównywać ich skład, a nie tylko ceny. Prawdziwa woda mineralna jest źródłem zdrowia i dobrego samopoczucia - ochłodzi nas w czasie upałów oraz uzupełni braki cennych składników potrzebnych organizmowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Piję wodę źródlaną od dawna i jest to Kuracjusz Beskidzki. Piję wodę źródlaną z tego względu iż w przeciągu dnia wypijam jej naprawdę dużo, a dzięki okrojonej zawartości składników takich jak: sód, chlorki, siarczany, fluorki mogę sobie na to pozwolić. Wody mineralne posiadają zdecydowanie bogatsze składniki i nie powinny być wypijane w dużej dziennej dawce. Padło na Kuracjusza ponieważ odpowiada mi jego skład oraz smak.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robert L
 • Robert L
 • 07.08.2011 20:06

Zdecydowanie odradzam wszelkie wody źródlane ponieważ to tylko nasza wyobraźnia podsuwa nam widok wspaniałej wody prosto z czystego strumienia itp. Woda ta nie ma żadnych , ale to żadnych wartości i jej wysoka sprzedaż to efekt sprytnej reklamy tak samo jak parówki cielęce :)- taka samą wartość ma woda kranowa. Proszę też nie używać argumentu, że poleca ją Instytut Matki i Dziecka bo to zwykłe nadużycie - woda taka jest dobra dla dziecka i tylko dla niego jako rozcieńczalnik do zupek i przecierów ze względu na właśnie niską zawartość minerałów, które dla małego dziecka mogą być w tej ilości szkodliwe. Generalnie odnoszę wrażenie , że jesteśmy ofiarami producentów takich jak Żywiec i Coca Cola. Jak ktoś ma wątpliwości to proszę niech wypije 5 litrów wody destylowanej ( lepiej jednak nie) - prawdopodobnie będzie miał problem z "przebudzeniem się rano. Te wszytkie Nałęczowianki, Krople Beskidu itp to marki wymyślone aby zarobić prawe na zwykłej kranówie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgorzata Nowakowska
 • Małgorzata Nowakowska
 • 09.07.2011 16:32

Zgadzam się, że Żywiec jest do niczego. Gazowany to jeszcze pół biedy, ale niegazowany przypomina w smaku kranówkę podłej jakości. Piję Ostromecko lub Muszyniankę. Polecam i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Góralka
 • Góralka
 • 12.04.2011 17:28

Kuracjusz Beskidzki i Dobrawa - oto najlepsze i najsmaczniejsze wody! HEY

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andzrej
 • Andzrej
 • 03.02.2011 12:30

Kretynki jedne. Dobrawa to zwykła woda źródlana nie dająca korzyści dla organizmu. Gratuluje inteligencji jesli pijecie te wody

Komentarz został ukrytyrozwiń
Eryk
 • Eryk
 • 04.01.2011 22:46

W sumie to ja też piję Galicjankę. Jest to woda wysokozmineralizowana, moim zdaniem bardzo dobra zarówno w smaku jak i pod względem zawartości minerałów.
Jestem kawoszem, pracuję w ciągłym stresie, muszę zapamiętywać dużo informacji - ta woda ma dużo magnezu,a ten pierwiastek jak wiadomo sprzyja uspokajaniu nerwów, koncentracji, pozytywnie wpływa na pamięć. Spróbujcie. Pozdrawiam. Eryk

Komentarz został ukrytyrozwiń
luk
 • luk
 • 29.12.2010 05:29

A ja myślałem, ze MagneVita ma dużo magnezu (19 mg/l). Ta woda powinna się nazywać WapnoVita, bo wapna ma dużo (170 mg/l), a równowaga między wapnem i magnezem jest bardzo ważna.
Ehhh... na każdym kroku chcą zrobić człowieka w balona.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karolina Wilk
 • Karolina Wilk
 • 23.10.2010 17:57

Adrianna! Zgadzam się z Tobą w 100%. Żeby nie dać się zwariować reklamom i artykułom o tym, która woda jest lepsza, jedyna i słuszna (mineralna czy źródlana) też siegnęłam po Dobrawę. Żródlana z niewielką iloscią odpowiednich minerałów. Teraz kiedy słszę spory na ten temat to tylko uśiecham się pod nosem, bo mnie one już zupełnie nie obchodzą. Pozdrawiam Ciebie i wszystkich Internautów:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
sylwia sylwia
 • sylwia sylwia
 • 06.10.2010 07:37

od niedawna zaczęłam zwracać uwagę na skład wód mineralnych, a stalo sie to po obejrzeniu programu tvn style. nie wiem czy dobrym wyborem byla zamiana na Kroplę Minerałów, primavery czy zywieca. ale smiem twierdzic ze tak.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adrianna Boć
 • Adrianna Boć
 • 23.09.2010 21:07

A ja jestem zagorzałą fanką Dobrawy. Moim zdaniem to świetna woda źródlana, można ją pić w każdej ilości, do tego zwiera ona związki wapnia i magnezu przy niewielkim udziale sodu, co jest bardzo ważne, a jak by tego było mało to jest to woda polecana przez Instytut Matki i Dziecka. Jak dla mnie to nie jest woda, to jest złoty środek wśród tych wszystkich głosów za i przeciw wszelkim wodom. Naprawdę polecam Dobrawę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.