Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24060 miejsce

Woda na Ziemi nie pochodzi z obiektów podobnych do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko

Woda na Ziemi nie pochodzi z obiektów podobnych do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko - wynika z danych przesłanych przez jeden z instrumentów badawczych sondy Rosetta.

 / Fot. By European Space Agency (Rosetta arrives at comet) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia CommonsUrządzenie badawcze Rosetta Orbiter Spectrometer for Ion and Neutral Analysis (ROSINA) dostarczyło ważnych danych dotyczących składu izotopowego wody (a konkretniej pary wodnej) na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Wynika z nich, że różni się ona znacząco od wody na Ziemi - podaje NASA. Chodzi o porównanie stosunku deuteru do wodoru. Na komecie 67P deuteru jest trzykrotnie więcej.

Odkrycie Rosetty jest bardzo ważne dla badań nad pochodzeniem życia na Ziemi. Może zadawać ono kłam hipotezie, że wodę na naszą planetę "przyniosły" obiekty podobne do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Badania proporcji stabilnego izotopu wodoru do wodoru są kluczowe dla określenia skąd konkretnie pochodzi woda.

Blisko 30 lat temu zmierzono proporcje deuteru do wodoru na komecie Halleya. Deuteru było dwukrotnie więcej. Badania komety Hartley 2 z kolei wskazywały na podobny stosunek.

Czytaj także: Odkycia z łazika Curiosity dowiodą istnienia jezior na Marsie?


"Nowe odkrycia misji Rosetta czynią bardziej prawdopodobną hipotezę, że woda na Ziemi pochodzi z takich obiektów, jak asteroidy, które są bliższe naszej orbicie" - twierdzi NASA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.