Facebook Google+ Twitter

Woda święcona - siedlisko bakterii? Rzecz o kropielnicach bezdotykowych

Wykonanie znaku krzyża wodą święconą przypomina nam o chrzcie i obmywa z brudu grzechu przed wejściem do świątyni. A co z zanieczyszczeniami biologicznymi?

Przeżegnanie się wodą święcona jest symbolem naszej jedności ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Ma również właściwości egzorcyzmujące. W ten prosty sposób wierny może sięgać do wspaniałej symboliki i dawać świadectwo swej przynależności do Kościoła. Niestety, wszyscy jesteśmy świadkami zanikania tej pięknej chrześcijańskiej tradycji. Wierni coraz częściej rezygnują z jej kultywowania.

W tradycyjnych kropielnicach woda święcona używana jest wielokrotnie przez przekraczających próg kościoła i pozostaje w naczyniu przez stosunkowo długi czas. W związku z tym łatwo sobie wyobrazić, że kropielnice stają się doskonałym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów. Problem ten był przedmiotem badań polskiego sanepidu oraz epidemiologów z innych krajów. Wyniki są alarmujące!

Przeprowadzone na terenie Polski oraz w innych krajach testy wykazały wielokrotne przekroczenie dozwolonych norm chorobotwórczych kolonii bakterii (np. bakterie coli, paciorkowiec kałowy). Drobnoustroje te mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, są przyczyną wielu uciążliwych chorób i infekcji (np. biegunek, zapalenia zatok, zakażeń układu moczowego, zapalenia płuc, zapalenia wsierdzia czy sepsy). Tradycyjne kropielnice stanowią również idealne środowisko dla rozwoju mikroskopijnych grzybów (dermatofity) powodujących grzybice, oraz są siedliskiem wirusów, które dostają się tam za sprawą ludzi. Z tego względu stanowią realne zagrożenie epidemiologiczne.

Czytaj też: Świńska grypa. Jak najmniej paniki, jak najwięcej profilaktyki

W naszej szerokości geograficznej jest to szczególnie istotne w aspekcie wirusowych chorób sezonowych, takich jak grypa, w tym jej szczególnie niebezpiecznej odmiany - A/H1N1. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju grzybic. Statystyki w tej kwestii są porażające. Co czwarty mieszkaniec naszego kraju jest nią zainfekowany, a co piąty ma grzybicę paznokci! (Światowa Organizacja Zdrowia, październik 2009). Zagrożenia te stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla dzieci i osób starszych z racji ich słabej odporności immunologicznej, oraz dziecięcego, swobodnego podejścia do zasad higieny. Kwestia ta była poruszana w licznych publikacjach prasowych na całym świecie, ostatnio w okresie zagrożenia wirusem A/H1N1 w latach 2009-2010.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Jadwiga Karska
  • Jadwiga Karska
  • 07.02.2012 16:51

Autorze, proszę o konkrety: gdzie kto i jakie przeprowadzał badania, gdzie są dostępne wyniki etc, równie dobrze takie twierdzenie mogłeś sobie sam wymyślić. Od lat maczam palce w wodzie święconej i nawet nie miałam krosty na czole. I żadnej ze wspomnianych chorób. !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dystrybutor urządzenia w Polsce twierdzi że księża nie rozumieją zastosowania urządzenia lub narzekają na brak pieniędzy.Jest to tyle zaskakujące że cena jest dostosowana do polskich warunków(inna niż w dystrybucji europejskiej)i jest prowadzona sprzedaż na raty.Poczekamy zobaczymy

Komentarz został ukrytyrozwiń
kloszard
  • kloszard
  • 06.04.2011 00:08

LINK NA TEMAT:
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/ostrzezenie-grozne-bakterie-w-wodzie,1,4232915,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Beaty:
To było kiedyś i zapewniam Cię że było bardzo niehigieniczne.Jak chcesz to spróbuj taki interes rozkrecic dzisiaj.Sanepid masz na głowie od razu,o karach nie wspomnę.Do pracy przy jakiejkolwiek żywności musisz mieć zrobione badania sanepidowskie i oczywiście przestrzegać zasad higieny.Ponadto zauważ że na rękach które wszyscy maczają w tej samej małej misce jest o wiele wiecej różnorodnych zarazków niż w ustach z tej racji że mają one stały i bezpośredni kontakt z otoczeniem

Komentarz został ukrytyrozwiń

a kiedyś były saturatory z wodą sodową na ulicach i wszyscy pili z tej samej szklanki, tylko trochę wypłukanej

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk Wojdyłło
  • Henryk Wojdyłło
  • 05.04.2011 21:29

Małe naczynie z wodą w której wszyscy maczają ręce jest o wiele lepszym transmiterem i środowiskiem rozwoju drobnoustrojów niż wspomniana miseczka ale i ona jest faktycznie niehigieniczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobnie ogrom chorobotworczych drobnoustrojow "gnieździ" sie w barowych miseczkach z orzeszkami lub cipsami i innymi "przegryzkami", w ktorych każdy, kto ma ochotę zanurza brudne palce. Ja nie zanurzam. brrrr!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.