Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13511 miejsce

"Wódki, szynki i seksu na śniegu" - subiektywny przegląd życzeń z internetu

W nieodległej czasowo, ale jakże odległej cywilizacyjnie, przeszłości wysyłanie życzeń świątecznych było wieloetapowym i wymagającym niejakiego trudu procesem. Trzeba było kupić kartkę. Kupić znaczek. Kupić kopertę. Wypisać życzenia...

Włożyć kartkę do koperty. Zakleić kopertę. Nakleić znaczek. Udać się na pocztę lub do najbliższej skrzynki pocztowej. Wrzucić kartkę. Zdać się na siłę wyższą w postaci Poczty Polskiej, która mogła dostarczyć kartkę w przyzwoitym terminie albo tydzień po świętach…

Życzenia w dobie internetu

Tradycyjna kartka świąteczna. / Fot. redakcjaOch! Jakże błogosławionym wynalazkiem jest internet! Znajdziemy w nim i kartkę i życzenia. Oszczędzimy czas, pieniądze, atrament albo wkład w długopisie, klej, podeszwy naszych butów, drzewa – co bez wątpienia zrekompensuje niewielkie zużycie myszki oraz klawiszy Ctrl, C i V. Różnorodność, barwność i oryginalność życzeń, które można złowić w sieci jest tak wielka, jak ryb żyjących na Wielkiej Rafie Koralowej. Nie przejmujmy się skrupułami tradycjonalistów, którzy przepisywanie życzeń z internetu uznają za pójście na łatwiznę - życzenia z sieci wcale nie są sztampowe. Wręcz przeciwnie - odnajdujemy w nich odważne wykorzystanie tropów poetyckich.

Nigdy nie wytłumaczono mi jasno różnicy miedzy personifikacją, a antropomorfizacją, więc nie wiem czy życzliwe człowiekowi makówki, śnieżki i karpik stanowią przykład tej pierwszej czy tej drugiej. Pada śnieg, suną sanki - jest renifer i bałwanki... śnieżki z nieba spadają, życzenia zdrowych świąt składają. Świąteczne potrawy nie chcą być gorsze: Na ten nadchodzący dzień piękniutki. Wszystkiego najlepszego życzą Ci makówki, karpik też Ci śle życzenia, a wraz z nimi pozdrowienia. Wspaniałomyślność karpika jest doprawdy wzruszająca, zważywszy, że jest właśnie zjadany.

Niech choinka płonie/Niech karpik utonie/Niech dom stanie na głowie/byle by szczęście było i zdrowie. Tonąca ryba - czy to nie śmiała metafora? Może chodzi o to, że karp tonie we łzach zanim cios tępym narzędziem pozbawi go życia, a jego zwłoki zostaną bestialsko pokawałkowane i zbezczeszczone? Jak widzimy życzenia utrzymane są w duchu katastrofizmu i wyrywają adresata z bezrefleksyjnej świątecznej błogości – w końcu nie powinniśmy zapominać, że choinka w każdej chwili może się zapalić. Nawet w Boże Narodzenie trzeba zachować czujność.

Zdrowia szczęścia, pomyślności,/nie połykaj z karpia ości,/nie jedz bombek, nie pal siana/jedz pierogi, lep bałwana,/a w sylwestra pij do rana. Kolejne życzenia także przestrzegają nas przed czyhającymi w święta niebezpieczeństwami, ale przynajmniej nadawca łaskawie zezwala nam, by w sylwestra dać ujście tłumionym destrukcyjnym popędom.

Twórcy życzeń sięgają też chętnie po metafory kulinarne: Niech Ci spadnie z nieba gwiazdka, wcinaj szczęście niczym ciastka. A na cały Nowy Rok, niech ze śniegiem Ci napada, chwil cudownych i rozgrzanych jak gorąca czekolada. Autorzy zrywają ze staroświecką i lekko już trącącą ciemnogrodem wizją świąt jako czasu refleksji i religijnego skupienia. Zrywając kajdany zmurszałej tradycji proponują życzenia: Pachnącej lasem choinki,/na stole wódki i szynki,/wesołych kolędników, podarków bez liku,/seksu na śniegu, mniej życia w biegu!/Dużego Bałwana i zabawy do rana.

Świeci i aniołowie z życzeń są o wiele bardziej oryginalni i z fantazją niż ich tradycyjne odpowiedniki. Mikołaj jeździ powozem, a nie saniami (Świąt beztroskich i radosnych, trochę śniegu, trochę mrozu. Pełnego prezentów Mikołaja powozu). Trudno mu się dziwić – w końcu powóz jest o wiele bardziej komfortowy, a dzięki globalnemu ociepleniu utknięcie w zaspie Mikołajowi nie grozi. Anioły mogły nam się do tej pory kojarzyć z eterycznymi istotami, ewentualnie figlarnym amorkami – tymczasem te z życzeń objuczone walizami i plecakiem pełnią role tragarzy - Skacze aniołek, skacze po chmurkach, niesie życzenia w anielskich piórkach, niesie w plecaku bombki i świeczki a w walizeczkach złote dzwoneczki!

Co wiesz o adresacie życzeń?

Żeby wysłać życzenia trzeba mieć niejednokrotnie dużą wiedzę o adresacie. Dajmy na to -
życzenia specjalnie dla nielicznego odsetka Polaków – posiadaczy kominków: Miękkich płatków śniegu za oknem, ciepłych bamboszy przy pachnącej choince i sypiącym iskrami kominku, a także wymarzonych prezentów i spokoju w sercu! Chciałoby się tylko dodać – życzę Ci by sypiący iskrami kominek nie wywołał pożaru. A jak wyjątkowo poczuje się osoba, której parapet zdobią pelargonie i posiada brata potrafiącego grać na okarynie, gdy otrzyma takie oto życzenie: Jest cicho. Choinka płonie./Na szczycie cherubin fruwa./Na oknach pelargonie,/blask świeczek złotem zasnuwa,/a z kąta, z ust brata płynie/ kolęda na okarynie:/Lulajże, Jezuniu... Według ostrożnych szacunków opartych na raportach „Ulubione kwiaty doniczkowe Polaków” i „Na jakich instrumentach grają Polacy” takich osób (grających na okarynie) może być w Polsce ok. 120. Czy fakt, ze ktoś ułożył życzenia specjalnie dla tej grupy nie jest niesamowity i wzruszający?

Ale na wysyłających życzenia czekają też liczne pułapki. Zważywszy ilu Polaków narzeka na zimę, zimno, śnieg, lód i mróz dziwić może popularność życzenia bliskim Dużo śniegu, trochę śniegu, trochę mrozu albo Śniegu po nerki. Ale możemy wybrać też inne - Niechaj Boże Narodzenie stopi wszelkie bólów lody, niech usunie wszystkie troski i otworzy marzeń grody – tych ostatnich życzeń ekologom przesyłać nie należy, bo przypominanie o topiących się lodowcach zepsuje świąteczną atmosferę w ich domach.

Największy problem stanowi symbolika ości, która jest wielce zawikłana. Jedni twórcy życzeń uznają szkielet karpika (który jak pamiętamy dobrze nam życzy mimo, że tonie) za symbol pozytywny i utożsamiają ze szczęściem w nadchodzącym roku - Ile w każdym karpiu ości,tyle życzę Ci radości. (Oczywiście wysyłając takie życzenia ryzykujemy, że osobie, której karp okaże się mało ościsty, zrobi się przykro). Ale inni życzą Niech choinka pachnie lasem, niech zwierzaki mówią basem. Niech w Twym domu radość gości, a w karpiu będzie mało ości. Może jest to zakamuflowana forma życzenia niewielu radości, a może zdroworozsądkowa prostoduszność – bo w końcu któż lubi ości?

Absolutnie niedopuszczalne są jednak życzenia, w których pod pozorem sympatii kryje się nieżyczliwość - Dla Mikołaja to nie przeszkoda,/Sanna mu jeszcze wigoru doda,/Drobne upominki ma,/Każdemu dziecku coś da. Nie dość, że nadawca życzy nam drobnych prezentów to na dodatek okazuje się, że dla dorosłych Mikołaj ma figę z makiem! Trzeba więc zachować pewną ostrożność...

Czy po zapoznaniu się z tą erupcją nieokiełznanej fantazji internautów ktokolwiek z Was zdecyduje się na nudne, tradycyjne „Życzę spokojnych, rodzinnych, bla, bla, bla Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku spełnienia marzeń, zdrowia, ble, ble ,ble”? Mam nadzieję, że nie. Wybór jest duży – gdy wpisać w Google Boże Narodzenie + życzenia pojawia się 470,000 stron. Więc po co się wysilać?

Zacytowane w tekście propozycje życzeń pochodzą ze stron: http://www.zyczeniasms.friko.pl/bozonarodzeniowe.htm, http://sms.free.plock.pl/?id=4, http://www.e-zyczenia.pl/bozonarodzeniowe.html, http://www.klamerka.pl/1-1-boze,narodzenie.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Świetny tekst. Jest tu miejsce i na humor i ocenę pewnego rodzaju zjawiska społecznego, jakim są e-kartki lub @ życzenia wysyłane nieomalże hurtowo w związku ze świątecznymi pakietami darmowych minut i brakiem limitów na wysyłanie lub pobieranie danych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.12.2007 13:58

(+) Gratuluje ,Marek... U mnie by pewnie nie doszlo do seksu :) Brrrrrrrr.......... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

seks na śniegu... to byłby najkrótszy seks w moim życiu :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Karpik ślący życzenia :-) Fajny tekst (+)
Paolo, co w tym oryginalnego? :) Poczytaj inne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Wiele razy dostawałem takie same życzenia od różnych osób. Takie gotowce rzadko czytam do końca, bo po co? Ale artykuł interesujący, no i ta „dobra rada”, żeby nie wysilać się na własne życzenia. Obawiam się tylko, że ktoś może wziąć ją na serio ;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mysle, ze ten seks na sniegu jest najbardziej oryginalny pfff:))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) ciekawe :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.