Facebook Google+ Twitter

Wodna włóczęga. Dzień dwunasty

Mimo złej pogody wypływamy z Lubczyna. Kierujemy się na Zalew Szczeciński i tam dopiero poznajemy złą pogodę. Uciekamy do Stepnicy ile mocy w silniku. Port w remoncie, cumujemy u rybaków.

Plaża i molo w Stepnicy / Fot. Ryszard NależytyWypływamy z Lubczyna, choć wieje dosyć mocno. Lepiej być na wodzie niż obijać się o keje. Kierujemy się na drugą stronę jeziora, a konkretnie na Wyspę Kaczą. Opływamy ją z lewej strony i przez przesmyk Babina wypływamy na Odrę. Nasza łódka jak narowisty koń, to stawała dęba to łagodniała - dzielna mała. Wypływamy na Zalew Szczeciński, niestety wiatr nie zmniejsza się, ale nam to już nie straszne - znamy możliwości łajby. Opływamy Wyspę Adamową, która rozdziela Zatokę Stepnicką od Zatoki Wódzkiej i...

Jesteśmy na kursie wprost do Stepnicy

kościół św. Jacka w Stepnicy / Fot. Ryszard NależytyWpływamy wprost do portu, ale okazuje się że jest w remoncie. Moglibyśmy tam zostać, ale hałas, kurz no i kłopot z cumowaniem. Decydujemy się na port rybacki, po przybiciu załatwiamy zgodę na pozostanie w porciku i wiatr na zalewie mamy gdzieś.Stoimy za falochronem, świetnie osłonięci a zatem jesteśmy my jak i łódka bezpieczni.

Wnętrze tawerny '' Panorama'' w Stepnicy / Fot. Ryszard NależytyStepnica to wieś wzmiankowana w dokumentach już w 1269r, a więc jest starsza od Szczecina. Wieś żyje głównie z turystyki i rybołóstwa. Przed wojną znane kąpielisko nad które ciągneli okoliczni mieszkańcy a nawet szczecinianie jako że kursowała tu regularnie biała flota. W dawnych dziejach właścicielami jej były między innymi siostry klaryski, które miały tu siedzibę swojego zakonu. Z zabytków warto obejrzeć kościół św. Jacka a z świeckiej zabudowy najciekawsza jest tawerna, mieszcząca się w budynku zbudowanym w latach czterdziestych XIX wieku.

Port rybacki w Stepnicy / Fot. Ryszard NależytyBudynek nie zmienił swej funkcji od początku istnienia, przed wojną nosił nazwę ''Stadhalle Sat'', a obecnie tawerna ''Panorama''. Ciekawy jest wystrój tawerny, widać że właściciel to miłośnik marynistycznych ciekawostek, niektórzy mówią że to infantylne - nam się podoba. Stepnica znana jest jeszcze z tego, że tu urodził się znany i uznany na cały świecie żeglarz Robert Hildengort.

Dla miłośników ornitologi najciekawszym miejscem będą tzw. Łąki Koszewskie które zostały wpisane do europejskiego rejestru ostoi ptaków. Po czasie spędzonym na podglądaniu ptaków warto pójść do tawerny na rybkę z grilla. Myśmy jedli halibuta - pychota. Stepnica objawiła nam się jako idealne miejsce do wypoczynku dla zmęczonych cywilizacją i miejskim hałasem.


Taki sobie kwiatek - rósł przy plaży w Stepnicy / Fot. Ryszard Należyty

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

edek
  • edek
  • 09.08.2011 15:16

Ta, Szczecin, który uzyska prawa miejskie w 1243 jest młodszy od Stepnicy wzmiankowane już! w 1269. Chyba nie muszę wyjaśniać, że prawa miejskie nie otrzymuje łąka czy las tylko obszar na którym jakaś urbanizacja już istnieje. W epoce Wikipedii takie rzeczy wypisywać...;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety nie znam Stepnicy, ale wnętrze tawerny wcale nie wygląda infantylnie. Raczej klimatycznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.