Facebook Google+ Twitter

Wodna włóczega. Dzień trzynasty: Stepnica - Trzebież

Trzebież to wieś turystyczna z nową plażą, restauracjami, domami letniskowymi. Ładny port rybacki, możliwość poboru paliwa z wody, ale też niszczejący port. Port należący do organizacji, która nie może się odnaleźć w teraźniejszości.

Port żeglarski w Trzebieży i nasza jednostka / Fot. Ryszard NależytyStepnica - Trzebież

Do Trzebieży mamy kawałek, wystarczy przepłynąć zalew lekko po skosie i jesteśmy na miejscu. Pogoda znacznie się poprawiła. Płynięcie kiedy nie pada, ani za mocno nie wieje jest czystą przyjemnością. Jedyną rzecz na którą musimy zwrócić uwagę, to przecięcie szlaku żeglugowego Szczecin - Świnoujście, tam pływają naprawdę wielkie statki. Morski statek o dużych PORT RYBACKI W TRZEBIEŻY / Fot. Ryszard Należytygabarytach może być dla takiej małej jednostki jak nasza, nieraz większym zagrożeniem niż duża fala. Do Trzebieży dopływamy wcześnie, około południa. Meldujemy się w kapitanacie portu i zostajemy zacumowani do nabrzeża, blisko poboru wody i prądu. Z miejsc w których musieliśmy płacić, to jest najtańsze (16 zł).

Uliczka w Trzebieży prowadząca do kościoła / Fot. Ryszard NależytyTrzebież

Trzebież swoją polską nazwę wywodzi najprawdopodobniej od trzebienia lasów, które te tereny porastały. Pierwszymi znanymi mieszkańcami okolic byli Weleci i Wkrzanowie, od tych ostatnich swoją nazwę wzięła Puszcza Wkrzanicka, na której skraju leży wieś. Pierwsze wzmianki o Domki w Trzebieży, pamiętające początki XX wieku / Fot. Ryszard Należytymiejscowości pochodzą z 1280 r., ale jest ona z pewnością starsza. W średniowieczu były dwie Trzebieże - Mała i Wielka, do dzisiaj zwyczajowo mówi się o części osady - tej gdzie znajduje się plaża - Mała Trzebież.

Z pewnością warto zobaczyć kościół Podwyższenia Świętego Krzyża. Powstał on w 1745 roku na ruinach wcześniejszego z 1359 r. Ciekawa jest też zabudowa mieszkalna wsi, która w czasie działań II wojny światowej za bardzo nie ucierpiała. Trzebież to dzisiaj wieś turystyczna z domami letniskowymi, barami, plażą. O plaży chciałbym dwa słowa - powstała dzięki pieniądzom unijnym - wybudowano całą infrastrukturę, która jest w takich miejscach niezbędna, zatrudniono ratowników. Plaża jest polecana szczególnie rodzinom z małymi dziećmi, ponieważ zalew jest w tym miejscu płytki i można bezpiecznie oddalić się od brzegu na dość dużą odległość. Całe popołudnie i wieczór spędziliśmy na spacerze (na kąpiel w zalewie było za zimno). Wioska w porównaniu z tą z przed lat oczywiście zyskała i to bardzo. Jednego tylko żal - portu żeglarskiego PZŻ, który jest w opłakanym stanie i świadczy o tym jak władze tej organizacji są skostniałe i niewydolne.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Słowiańszczyzna kiedyś sięgała po Jutlandię. Lecz plemion było znacznie więcej, nie tylko Kaszubi - to nazwa zupełnie nowożytna.
Ciekawa byłaby mapka tej peregrynacji :)
Czy myślałeś o tym?

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Ryszard
Stepnica dostałą dużo pieniędzy od państwa (z tytułu zaległego podatku od nieruchomości podwodnych). Ponad 100 mln zł. Najwięcej ze wszystkich gmin nad Zalewem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Gerard
A nawet i dalej na zachód.
Precyzyjnie mówiąc - nie tyle Kaszubi, co Pomorzanie. Jeszcze w XIX wieku była silna społeczność pomorska (słowiańska) np. w Kołobrzegu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 25.07.2011 22:48

Przypominam sobie ,że Kaszubi żyli od Rostoku do Gdańska,ale pamięć jest ułomna.Rzeczywiście ciekawe miejsca!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.