Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20941 miejsce

Wodór paliwem przyszłości. Naukowcy ze Szkocji opracowali metodę efektywnej produkcji

Naukowcy z Glasgow opracowali metodę produkcji wodoru, która może zrewolucjonizować rynek paliwowy. Do tej pory proces ten był zarówno drogi, jak i nieefektywny.

 / Fot. Patrick Emerson/CC-BY-ND 2.0W teorii wszystko wydaje się proste. Podczas elektrolizy wody można uzyskać wodór. By uzyskać ilości przemysłowe potrzebna jest energia elektryczna, którą z kolei wytwarza się spalając choćby węgiel. Koszty, jak i wpływ na środowisko tego procesu są dyskusyjne.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Glasgow wodór to paliwo z potencjałem. Użyli oni platyny jako katalizatora. Wyniki badań opublikowali na łamach pisma "Science". W tej metodzie ma potrzeby utrzymywania wysokiego ciśnienia i co za tym idzie zużywania dodatkowej energii - podaje Wyborcza.pl.

Na targach CES w Las Vegas Toyota zaprezentowała w tym roku samochód zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Ładowanie auta ma trwać około pięciu minut. Wystarczy to na przejechanie blisko 500 km - zachwala japoński producent. Pierwsze tego typu pojazdy mogą trafić na rynek w przyszłym roku.

Produktem spalania wodoru jest para wodna, dlatego silniki nim napędzane są przyszłością i rozwiązaniem problemu emisji spalin. Opracowana przez Szkotów metoda zbliża nas do momentu, w którym wodór może stać się pełnoprawnym paliwem.

Zobacz też:
- Windows 9 z trybem wirtualnych pulpitów? Zobacz film zwiastujący nową wersję systemu
- Słuchawki drukowane w 3D stają się rzeczywistością. Będą dostosowane do ucha kupującego


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Polecam obejrzeć materiały z pierwszej ręki
http://www.youtube.com/watch?v=IbAPuukmZfc

Od 27 minuty o wodorze z węgla, wcześniej o energii z głębi ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda że autor nie napisał kilku słów na czym polegać miałaby rewolucyjna technologia otrzymywania wodoru.

Najprostszą i najtańszą metodą otrzymywania wodoru jest rozkład wody na dwa atomy wodoru i tlen w wysokiej temperaturze. Można tego dokonać w wysokotemperaturowych reaktorach- 4 generacj, zwanymi HTR-ami , oraz za pomocą procesowania węgla w złożu. Te dwa projekty były w Polsce od czasów Gierka na wysokim, światowym poziomie opracowywane np przez Politechnikę Warszawską i AGH. Niestety prym w HTR-ach przejęli obecnie Chińczycy a projekt procesowania węgla w złożu wydaje być się całkowicie zarzucony.
Kolejne rządzące ekipy wolą kupować drogi gaz od Putina lub uzależniać się od technologi atomowych lansowanych przez Francję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.