Facebook Google+ Twitter

Wodowanie nowej jednostki ratowniczej Orkan dla MSPiR w Gdyni

11 czerwca 2010 r. w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się wodowanie, dla MSPiR w Gdyni, nowego statku ratowniczego ORKAN (Sar-3000), który na jesieni powinien trafić do jednego z portów polskich.

Kadłub statku ORKAN / Fot. Przemysław MykZarówno kadłub jak i nadbudówki Orkana zostały wykonane ze stopów aluminium, dzięki czemu ciężar statku jest mniejszy. Odpowiednie wzmocnienie kadłuba pozwala płynąć w pokruszonym lodzie. Statek będzie wyposażony w szybką łódź motorową, która będzie sprawnie mogła podpłynąć do ludzi, jachtów itp.

Jednostka ta będzie posiadała kamery termowizyjne i noktowizyjne, dzięki który będzie można przeprowadzać sprawniej akcje ratunkowe nocą.
"Pompy wodne o dużej wydajności, węże i armatki gaśnicze pozwolą mu także na ratowanie załóg płonących statków. SAR 3000 może również holować mniejsze statki, kutry lub jachty".

Wymiary tej jednostki ratowniczej to: szerokość -8 metrów, długość 37 metrów a zanurzenie 2,5 metra.

Matką chrzestną nowej jednostki została Pani Anna Wypych -Namiotko, minister infrastruktury, kapitan KŻW.
Rufa statku Orkan / Fot. Przemysław Myk
Oprócz ORKANA, w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni buduje się jeszcze jeden statek tego samego typu, a trzeci ma być budowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Wszystkie są finansowane wyłącznie z polskich środków.
Służba SAR prowadzi działania mające na celu poszukiwanie i ratowanie życia na morzu oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego, głównie ropopochodnych.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa powstała 1 stycznia 2002 r. przez wydzielenie jej z Polskiego Ratownictwa Okrętowego (PRO), które dotąd zajmowało się
(od 1951 roku) tego rodzaju działalnością. MSPiR jest państwową jednostką budżetową podległą ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej.

Modlitwa przed uroczystością wodowania / Fot. Przemysław MykPosiada obecnie wzdłuż całego Wybrzeża 11 statków do działań z zakresu poszukiwania i ratowania, 2 statki przeznaczone do zwalczania zanieczyszczeń na morzu oraz 8 brzegowych stacji ratowniczych zaopatrzonych w specjalistyczne szybkie łodzie ratownicze, pontony hybrydowe oraz samochody terenowe, które sprawnie poruszają się po piaszczystym terenie i umożliwiają szybkie dotarcie w miejsce prowadzenia akcji ratowniczej.

Nadzorowaniem akcji ratunkowych zajmuje się Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni oraz Pomocnicze Centrum Koordynacyjne w Świnoujściu. Posiadają one szybkie i niezawodne środki łączności do przyjmowania wezwań i kontaktu z jednostkami ratowniczymi 24 godziny na dobę.

Ratownicy SAR to wykwalifikowana kadra, dla nich wykonywana praca to także życiowa pasja, dla wielu to prawdziwe powołanie. Dzięki nowym nowoczesnym jednostkom jeszcze lepiej będą mogli wykonywać swoje obowiązki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.