Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodowanie nowej jednostki ratowniczej Orkan dla MSPiR w Gdyni

tescik
tescik
Kadłub statku ORKAN
Kadłub statku ORKAN Przemysław Myk
11 czerwca 2010 r. w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się wodowanie, dla MSPiR w Gdyni, nowego statku ratowniczego ORKAN (Sar-3000), który na jesieni powinien trafić do jednego z portów polskich.

Zarówno kadłub jak i nadbudówki Orkana zostały wykonane ze stopów aluminium, dzięki czemu ciężar statku jest mniejszy. Odpowiednie wzmocnienie kadłuba pozwala płynąć w pokruszonym lodzie. Statek będzie wyposażony w szybką łódź motorową, która będzie sprawnie mogła podpłynąć do ludzi, jachtów itp.

Jednostka ta będzie posiadała kamery termowizyjne i noktowizyjne, dzięki który będzie można przeprowadzać sprawniej akcje ratunkowe nocą.
"Pompy wodne o dużej wydajności, węże i armatki gaśnicze pozwolą mu także na ratowanie załóg płonących statków. SAR 3000 może również holować mniejsze statki, kutry lub jachty".

Wymiary tej jednostki ratowniczej to: szerokość -8 metrów, długość 37 metrów a zanurzenie 2,5 metra.

Matką chrzestną nowej jednostki została Pani Anna Wypych -Namiotko, minister infrastruktury, kapitan KŻW.

Oprócz ORKANA, w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni buduje się jeszcze jeden statek tego samego typu, a trzeci ma być budowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Wszystkie są finansowane wyłącznie z polskich środków.
Służba SAR prowadzi działania mające na celu poszukiwanie i ratowanie życia na morzu oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego, głównie ropopochodnych.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa powstała 1 stycznia 2002 r. przez wydzielenie jej z Polskiego Ratownictwa Okrętowego (PRO), które dotąd zajmowało się
(od 1951 roku) tego rodzaju działalnością. MSPiR jest państwową jednostką budżetową podległą ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej.

Posiada obecnie wzdłuż całego Wybrzeża 11 statków do działań z zakresu poszukiwania i ratowania, 2 statki przeznaczone do zwalczania zanieczyszczeń na morzu oraz 8 brzegowych stacji ratowniczych zaopatrzonych w specjalistyczne szybkie łodzie ratownicze, pontony hybrydowe oraz samochody terenowe, które sprawnie poruszają się po piaszczystym terenie i umożliwiają szybkie dotarcie w miejsce prowadzenia akcji ratowniczej.

Nadzorowaniem akcji ratunkowych zajmuje się Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni oraz Pomocnicze Centrum Koordynacyjne w Świnoujściu. Posiadają one szybkie i niezawodne środki łączności do przyjmowania wezwań i kontaktu z jednostkami ratowniczymi 24 godziny na dobę.

Ratownicy SAR to wykwalifikowana kadra, dla nich wykonywana praca to także życiowa pasja, dla wielu to prawdziwe powołanie. Dzięki nowym nowoczesnym jednostkom jeszcze lepiej będą mogli wykonywać swoje obowiązki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto