Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14237 miejsce

Wody (nie) pod dostatkiem

Czy wiesz ile wody dziennie zużywa przeciętny Polak? Aż 200 litrów, a mieszkaniec Mozambiku ma do dyspozycji 10 litrów na dzień. Jedna szósta mieszkańców Ziemi nie ma dostępu do czystej wody (dane Światowej Organizacji Zdrowia).

woda to dobro, którego nie doceniamy / Fot. Kasia KowalskaWoda wydaje się nam dobrem oczywistym, czymś czego nigdy nie zabraknie, w końcu pokrywa aż 71 procent naszej planety. Wystarczy odkręcić kran i mamy tyle płynu ile dusza zapragnie. Jednak jedynie 2,5 procent światowych zasobów to woda słodka, a do picia nadaje się mniej niż jedna setna procenta. A zasoby te wciąż się kurczą.

Podczas gdy my zużywamy 120 litrów wody na kąpiel w wannie czy 130 litrów na pranie w pralce wiele osób w krajach Globalnego Południa cierpi z powodu jej braku. Według WHO każdego dnia z powodu chorób spowodowanych niedoborem czystej wody umiera sześć tysięcy dzieci.
 / Fot. Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Dlaczego?

Jest wiele czynników, które wpływają na zmniejszenie dostępu do czystej wody pitnej. Jednym z nich są zmiany klimatyczne w tym globalne ocieplenie, które prowadzi do suszy i powodzi. Również zmiany demograficzne wpływają na zmiany jakości i dostępu do wody pitnej, infrastruktura nie nadąża za wzrostem populacji i umożliwieniem dostępu do wody wszystkim ludziom. W krajach dotkniętych ubóstwem brak wody uniemożliwia ich dalszy rozwój.

Na brak dostępu do wody pitnej wpływają również katastrofy naturalne i konflikty zbrojne. Źródła wodne znajdują się często w dużej odległości od mieszkańców. W większości krajów Globalnego Południa kobiety i najmłodsze dzieci muszą wędrować średnio po 6 km do najbliższej studni i nosić 20 litrów wody by zaspokoić potrzeby rodziny.

Co można zrobić?

Konieczne jest oszczędne i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów wodnych. Ktoś może zapytać, czy to, że ja zużyję mniej wody, ma wpływ na sytuację ludzi cierpiących z powodu jej niedoboru? Dostarczanie wody i jej oczyszczanie pochłania dużo energii, ograniczenie więc jej zużycia spowoduje spadek emisji gazów i efektu globalnego ocieplenia. Wiele można zrobić w najbliższym otoczeniu.

W Polsce aż jedna czwarta wody marnuje się z powodu wadliwej kanalizacji. W domu uszczelniając kran, z którego kapie co trzy sekundy, przez rok można zaoszczędzić 1700 litrów. Zakręcając wodę w trakcie mycia zębów i naczyń, oraz zamieniając kąpiel na prysznic można znacznie przyczynić się do spadku zużycia wody i zaoszczędzić pieniądze.

Można również wspomóc Polską Akcję Humanitarną, która zajmuje się budową studni i ujęć wodnych w Plakat kampanii wodnej Polskiej Akcji Humanitranej / Fot. PAHkrajach dotkniętych znacznym niedoborem wody jak Południowy Sudan i Darfur, Afganistan i Autonomia Palestyńska. Dzięki pieniądzom uzyskanym w ciągu 5 lat Kampanii Wodnej ze sprzedaży kropelek i opasek oraz funduszom zebranym podczas zbiórek publicznych wybudowano już osiem studni w Południowym Sudanie. Dzięki temu dostęp do czystej wody pitnej ma codziennie 7500 osób.

W 2000 roku 198 państw podpisało Deklarację Milenijną, której celem jest zmniejszenie o połowę ubóstwa na świecie do 2015, w tym także rozwiązanie kryzysu wodnego. Już wiadomo, że jeden z celów deklaracji, czyli zmniejszenie ilości osób pozbawionych dostępu do wody o połowę do 2015 nie zostanie osiągnięty. Wiele regionów świata, w tym Afryka Subsaharyjska potrzebuje więcej nakładów by ludzie nie chorowali i nie umierali z powodu braku czystej wody.

Linki o wodzie:
www.pah.org.pl
www.wodapitna.pl
Wikipedia
Wateraid

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Najlepsza woda na świecie płynie z kieleckich kranów !

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.03.2010 12:46

Świetny Tytuł: Wody (nie) pod dostatkiem!!!

i
pytanie: Co się dzieje kurka wodna?

ODPOWIEDŹ: trzeba odręcić kurki!

Rada: zlikwiduj liczniki na wodę i ciesz się używaniem wody bez oszczędzania; im więcej osób tak zrobi tym czystasza woda będzie w rzekach i wszelkich zbiornikach wodnych. Dlaczego? Zastanów się a zrozumiesz.

OSTRZEŻENIE:

Oszczędzanie wody zagraża rurom: wszelkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież nie wyślemy pocztą wody do regionów ubogich w wodę, w Afryce trzeba zrobić porządek z wojnami dość finansowania tamtejszych rządów wiadomo jest że wszelka pomoc jest kontrolowana przez władze tychże krajów i nietrafia w całości tam gdzie trzeba.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.03.2009 21:49

To co płynie w naszych kranach przy najszczerszych chęciach można jedynie nazwać wodą użytkową
Woda pitna nadaje się do picia bez dodatkowych zabiegów (w tym gotowania) czego o kranówce powiedzieć nie można gdyż ilość chloru i innych ..... jest taka że woda śmierdzi z odległości 1m i poza wszystkim do przejrzystości wody źródlanej jej baaaaaaardzo daleko

Teraz sprawa potrzebnych zmian doprowadzić do każdego lokalu wodę pitną a wodę użytkową oczyszczać w sposób zdecydowanie prostszy i mniej kosztowny.

Zyski w postaci wielokrotnego wykorzystania tej samej masy wody użytkowej (mającej dużo niższą cenę) po prostym oczyszczeniu a radykalne zmniejszenie wykorzystania wody pitnej odpowiednio droższej ale też i zdecydowanie lepszej jakościowo.

Problem jaki mamy przed sobą to pozostałości po gospodarce scentralizowanej czyli zbiorcze ogromne oczyszczalnie zamiast małych przydomowych (blokowych) zdolnych do ciągłego obrotu tą samą masą wody z niewielkim zbiornikiem buforowym do prania mycia naczyń spłukiwania wc oraz kąpieli.

Kolejny sposób to "łapanie" deszczówki która doskonale sprawdza się bez dodatkowych zabiegów jako woda użytkowa a w niektórych regionach nawet jako pitna zamiast masowego spławiania jej poprzez oczyszczalnie ścieków (co stanowi nie lada problem) do rzek bez jakiejkolwiek korzyści a przy sporych stratach. Jest jeszcze bardzo wiele przeróżnych drobnych sposobów na oszczędności a mianowicie stosowanie w kranach perlatorów zwiększających energię wypływu i poprzez napowietrzenie łączną objętość strumienia wody.

Oceniłem arta na plusik (niewielki ale zawsze) gdyż porusza ważny problem więc nie może być na "-" ale brak w nim dociekliwości dziennikarskiej wraz z sugestią najprostszych i bez kosztowych sposobów na oszczędzanie wody w ramach swojego domu/mieszkania przez takie w które trzeba samemu coś tam zainwestować
do takich w które żeby mogły być realne zaangażować by się musiały większe grupy ludzi a czasem całe miasta. Tak czy siak plus na zachętę bo i dziennikarz jest na razie na rozruchu jak się wyrobi i okrzepnie to mam nadzieję nabierze wprawy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

zgrabny artykul

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo fajny artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dudnią o tym problemie w Tv, prasie...Co się dzieje kurka wodna?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.