Facebook Google+ Twitter

"Wódz" po raz drugi, czyli wznowienie biografii Wałęsy

27 września na rynku ukazała się książka „Wódz” Jarosława Kurskiego. Nowe wydanie zostało uzupełnione m.in.o wywiad z Lechem Wałęsą.

Gdy po raz pierwszy w 1991 roku ukazała się książka, Wałęsa, po rozpętanej rok wcześniej „wojnie na górze”, był już prezydentem i rozprawił się z tymi, którzy wynieśli go na ten urząd. W tej atmosferze wówczas 28-letni Jarosław Kurski, były rzecznik prasowy Wałęsy, napisał wnikliwą i pierwszą krytyczną książkę o przywódcy „Solidarności”.

Lech Wałęsa w tym roku kończy 70 lat, a na ekrany kin wchodzi długo oczekiwany film Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. To także 30. rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla. Znów o Wałęsie jest głośno na przekór jego wrogom. Książka Kurskiego jest dopowiedzeniem filmu Wajdy, jej akcja zaczyna się w tym momencie, w którym film się kończy. Po słynnym przemówieniu Lecha do połączonych Izb Kongresu USA, rozpadła się dawna „Solidarność”.

- „Wódz” był moją młodzieńczą moralną reakcją na podział „Solidarności” i na „wojnę na górze”. Byłem bowiem przy Lechu w apogeum bratobójczej walki i chciałem pozostawić materialne świadectwo swego sprzeciwu wobec ówczesnej polityki Wałęsy - pisze we wstępie Jarosław Kurski. Za jedno Lechowi pozostanę do końca życia wdzięczny: dziewięć miesięcy pracy u jego boku na zawsze wyleczyło mnie z pokusy uprawiania polityki. Dla idealistycznie patrzącego na misję publiczną chłopaka była to istna szkoła przetrwania. Lech był surowym, ale i wspaniałomyślnym szefem. Jednak dzięki niemu wcześnie zdałem sobie sprawę, że polityka rzadko i tylko w nikłym stopniu jest walką o urzeczywistnienie wielkich prometejskich idei – wspomina autor.

Nowe wydanie „Wodza” zostało uzupełnione o teksty z „Gazety Wyborczej”, rozdział „Lech Wałęsa – mój przyczynek do biografii” oraz o wywiad, którego Lech Wałęsa udzielił Jarosławowi Kurskiemu dla „Gazety”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.09.2013 22:09

Bardzo chętnie kupię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tzn. wczoraj były....

Komentarz został ukrytyrozwiń

70 urodziny Lecha Wałęsy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.