Facebook Google+ Twitter

"Wódz" po raz drugi, czyli wznowienie biografii Wałęsy

27 września na rynku ukazała się książka „Wódz” Jarosława Kurskiego. Nowe wydanie zostało uzupełnione m.in.o wywiad z Lechem Wałęsą.

Gdy po raz pierwszy w 1991 roku ukazała się książka, Wałęsa, po rozpętanej rok wcześniej „wojnie na górze”, był już prezydentem i rozprawił się z tymi, którzy wynieśli go na ten urząd. W tej atmosferze wówczas 28-letni Jarosław Kurski, były rzecznik prasowy Wałęsy, napisał wnikliwą i pierwszą krytyczną książkę o przywódcy „Solidarności”.

Lech Wałęsa w tym roku kończy 70 lat, a na ekrany kin wchodzi długo oczekiwany film Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. To także 30. rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla. Znów o Wałęsie jest głośno na przekór jego wrogom. Książka Kurskiego jest dopowiedzeniem filmu Wajdy, jej akcja zaczyna się w tym momencie, w którym film się kończy. Po słynnym przemówieniu Lecha do połączonych Izb Kongresu USA, rozpadła się dawna „Solidarność”.

- „Wódz” był moją młodzieńczą moralną reakcją na podział „Solidarności” i na „wojnę na górze”. Byłem bowiem przy Lechu w apogeum bratobójczej walki i chciałem pozostawić materialne świadectwo swego sprzeciwu wobec ówczesnej polityki Wałęsy - pisze we wstępie Jarosław Kurski. Za jedno Lechowi pozostanę do końca życia wdzięczny: dziewięć miesięcy pracy u jego boku na zawsze wyleczyło mnie z pokusy uprawiania polityki. Dla idealistycznie patrzącego na misję publiczną chłopaka była to istna szkoła przetrwania. Lech był surowym, ale i wspaniałomyślnym szefem. Jednak dzięki niemu wcześnie zdałem sobie sprawę, że polityka rzadko i tylko w nikłym stopniu jest walką o urzeczywistnienie wielkich prometejskich idei – wspomina autor.

Nowe wydanie „Wodza” zostało uzupełnione o teksty z „Gazety Wyborczej”, rozdział „Lech Wałęsa – mój przyczynek do biografii” oraz o wywiad, którego Lech Wałęsa udzielił Jarosławowi Kurskiemu dla „Gazety”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.09.2013 22:09

Bardzo chętnie kupię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tzn. wczoraj były....

Komentarz został ukrytyrozwiń

70 urodziny Lecha Wałęsy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.