Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29322 miejsce

Wojciech Brzoska laureatem Nagrody Otoczaka

Wojciech Brzoska to pierwszy laureat Nagrody Otoczaka, przyznanej w tym roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie poezji. Co najciekawsze Nagroda Otoczaka będzie przyznawana nie tylko poetom, ale także prozaikom i eseistom oraz wręczana co roku w innym mieście.

Wojciech Brzoska z Nagrodą Otoczaka / Fot. Bogdan Prejs Uroczystość wręczenia nagrody - w dziedzinie poezji za rok 2006 - odbyła się 18 stycznia, w Mikołowie, z okazji promocji "Arkadii" oraz dwóch tomów poetyckich Witolda Wirpszy ("Faeton 2" i "Utwory ostatnie"). Nagrodę, w postaci przywiezionego z Węgierskiej Górki otoczaka z rzeki Soły, umieszczonego w pojemniku z wodą, wręczyli wspólnie Jerzy Suchanek (pomysłodawca nagrody) oraz Paweł Targiel (dyrektor Instytutu Mikołowskiego).

Wojciech Brzoska został nagrodzony, gdyż jak brzmi uzasadnienie, jego poezję cechuje "odrębność intelektualna i samodzielność estetyczna, wolność od niszczących wartości dogmatów oraz niepoprawność polityczna, jak to współcześnie eufemistycznie określa się niewygodną godność". Nagroda Otoczaka będzie przyznawana nie tylko poetom, ale także prozaikom i eseistom, i wręczana co roku w innym mieście, choć nie jest wykluczone, że znów zawita do Mikołowa.

Wojciech Brzoska (1978) to poeta pochodzący z Sosnowca. Autor książek poetyckich: Blisko coraz dalej (W "Świadectwo", Bydgoszcz 2000), Niebo nad Sosnowcem (Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2001), Wiersze podejrzane (Mamiko, Nowa Ruda 2003), Sacro casco (Mamiko, Nowa Ruda 2006). Współautor więziennej etiudy filmowej Scrafitto (2005). Publikował w wielu czasopismach i antologiach. W duecie Brzoska & Mosquito zdarza mu się melodeklamować swe utwory. Jego wiersze tłumaczone były na angielski, niemiecki, czeski, słowacki i słoweński.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.