Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3694 miejsce

Wojciech Jaruzelski. Generał z lilijką w życiorysie

Wojciech Jaruzelski - generał, minister, poseł, premier i prezydent PRL, sekretarz PZPR, prezydent III RP, a w młodości również harcerz i zastępowy. Nietuzinkowa postać w historii Polski.

Wojciech Jaruzelski. Zdjęcie z książeczki harcerskiej z 1936 roku. / Fot. Zrzut ekranu / https://www.youtube.com/watch?v=edxduk_eDvgO generale Wojciechu Jaruzelskim chyba wszyscy słyszeli. Postać nietuzinkowa, wywołująca nadal skrajne emocje. Dla jednych bohater, dla innych zdrajca. Oceny jego życia chyba nigdy nie będą jednoznaczne.

Urodził się w Kurowie w 1923 roku w patriotycznej rodzinie. Będąc uczniem gimnazjum zakonu marianów na warszawskich Bielanach zapisał się do Związku Harcerstwa Polskiego. Należał do Drużyny Harcerzy im. hetmana S. Żółkiewskiego. Wstąpił 15 września 1935 roku, a przyrzeczenie harcerskie składał 18 grudnia 1936 roku. Otrzymał krzyż harcerski nr 996 serii CLXXVI. Przypomnijmy, że w okresie międzywojennym krzyże harcerskie były numerowane, co niestety Zaświadczenie o złożeniu przyrzeczenia harcerskiego / Fot. https://www.youtube.com/watch?v=edxduk_eDvgwspółcześnie nie można znowu wprowadzić.

Z perspektywy czasu można zadać pytanie: jak na przyszłe życie i działalność generała wpłynęło harcerstwo? Wydaje się, że wpływ miało. W drużynie zdobył stopień Ćwika. Był też zastępowym, gdzie prawdopodobnie sprawdzał się przywódczymi zdolnościami. Osoby z otoczenia Jaruzelskiego z pewnością zauważyły sentyment generała do harcerstwa, choć po wojnie nie powrócił do czynnej harcerskiej służby. Wielokrotnie podkreślał, że ZHP jest potrzebne wojsku, podobno to on zabronił zawieszenia działalności ZHP z chwilą wprowadzenia stanu wojennego, choć zgodnie z dekretem zawieszone zostały inne stowarzyszenia. Strony z książeczki harcerskiej Wojciecha Jaruzelskiego / Fot. https://www.youtube.com/watch?v=edxduk_eDvg

O służbie wojskowej i karierze nie będę tu opowiadał, polecam film poniżej. Napisano już wiele o generale Jaruzelskim i jak ktoś chce, może te wiadomości "wygooglać". Przypomnę tylko, że 25 maja 2014 roku w Warszawie odszedł na wieczną wartę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W sieci znajduje się jeszcze jeden film o generale, Towarzysz generał idzie na wojnę. W tym filmie rozwinięto wątek przygotowań i wprowadzania stanu wojennego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam film o towarzyszu generale

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.