Facebook Google+ Twitter

Wojciech Kilar doceniony przez Czechów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-10 22:01

Wojciech Kilar - jeden z największych polskich kompozytorów muzyki poważnej został nagrodzony w Czechach za utwór "Krzesany". W ubiegłym roku "Krzesany" Kilara był najczęściej odtwarzanym w Czechach zagranicznym utworem muzyki poważnej.


Nagrodę przyznaje każdego roku Czeski Związek Ochrony Praw Autorskich do Utworów Muzycznych (OSA). Pod uwagę bierze się utwory grane w rozgłośniach radiowych, stacjach telewizyjnych i na koncertach.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w Instytucie Polskim w Pradze. Ponieważ Wojciech Kilar nie mógł przyjechać do Czech ze względu stan zdrowia, nagrodę odebrał dyrektor Instytutu Maciej Szymanowski.
Nagrodzony utwór to rodzaj poematu symfonicznego na orkiestrę, stylizacja tańca góralskiego opartego na figurze choreograficznej zwanej krzesaniem polegającej na uderzeniu piętą o piętę.

"Krzesany" miał prawykonanie podczas Warszawskiej Jesieni w 1974 roku, potem zrobił karierę w Niemczech, USA i Francji.

Wojciech Kilar jest jednym z największych twórców polskiej muzyki poważnej. Napisał również muzykę do ponad 130 filmów. Otrzymał wiele prestiżowych nagród polskich i międzynarodowych. W 98 roku został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Kompozycje Wojciecha Kilara są wykonywane przez najsłynniejsze orkiestry świata m.in Filadelfii i Nowego Jorku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.