Facebook Google+ Twitter

Wojciech Krolopp opuści celę?

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-10-23 07:31

Dzisiaj sąd penitencjarny rozpatrzy dwa wnioski Wojciecha Kroloppa, byłego dyrygenta Polskich Słowików skazanego za pedofilię. W pierwszym prosi o warunkowe przedterminowe zwolnienie. W drugim – o przerwę na specjalistyczne leczenie.

Wojciech Krolopp, odbywa karę 6 lat pozbawienia wolności w poznańskim areszcie za molestowanie nieletnich chórzystów. Ponieważ został aresztowany w połowie czerwca 2003 r., formalnie może wyjść na wolność
w 2009 r. Każdy skazany ma jednak prawo prosić o warunkowe, przedterminowe zwolnienie. W przypadku osób wcześniej nie karanych pierwszy wniosek można złożyć, gdy ,,zaliczy się’’ połowę kary. Wojciech Krolopp odczekał do 19 lipca br. – dzień później nabył prawo do ubiegania się o ten przywilej.

Pedofilom – nie

We wniosku o warunkowe, przedterminowe zwolnienie dyrygent podał, że nie był wcześniej karany, ma dobrą opinię z zakładu karnego i otrzymał wiele nagród za zachowanie. Powołał się także na upływ czasu – od stawianych mu w akcie oskarżenia zarzutów minęło 10 lat, a przede wszystkim na zły stan zdrowia. Od marca 2004 r. były dyrygent przebywa w szpitalnym areszcie na pododdziale dla chorych na AIDS.
– Więzienie to nie salon, gdzie ocenia się przede wszystkim dobre maniery – uważa Kazimierz Różański, rzecznik prasowy poznańskiego aresztu. Dodał, że o ile zachowanie skazanego dyrygenta nie budzi żadnych zastrzeżeń, służba więzienna nie może rekomendować jego wcześniejszego zwolnienia. W przypadku osób skazanych za pedofilię trudno mówić o resocjalizacji i oczekiwaniach, że po opuszczeniu zakładu karnego nie będą już molestować nieletnich. We wrześniu poznański sąd penitencjarny miał zdecydować, czy były dyrygent ,,Polskich Słowików’’ może skorzystać z warunkowego zwolnienia. Okazało się jednak, że prokurator chce przestudiować akta karne skazanego, a obrońca żąda dodatkowej opinii lekarskiej. Termin kolejnego posiedzenia został wyznaczony na 23 października.
Jeżeli dzisiejsza decyzja sądu będzie negatywna, były dyrygent musi odczekać 3 miesiące, by złożyć kolejną prośbę.

Operacja bez dozoru

Gdy sąd penitencjarny zbierał kolejne opinie dotyczące warunkowego zwolnienia, b. dyrygent złożył kolejny wniosek. Prosi w nim o przerwę w karze. – W przypadku tego skazanego konieczny okazał się zabieg chirurgiczny, którego nie można przeprowadzić w naszym szpitalu – poinformował Robert Bulak, dyrektor poznańskiego aresztu. Dodał, iż nie może udzielać informacji dotyczących planowanego zabiegu, chronionych tajemnicą lekarską. – W mojej gestii była decyzja, czy wyrażam zgodę na pobyt w szpitalu wolnościowym pod konwojem czy bez. Areszt wybrał to drugie rozwiązanie, gdyż boryka się z problemem nadgodzin funkcjonariuszy. – Nie podjąłbym takiej decyzji, gdyby wnioskodawcą był niebezpieczny zabójca – dodał Robert Bulak. – Ten skazany jest osobą schorowaną. Ma pieniądze na leczenie. W takiej sytuacji nie widzimy przeszkód...

Dyrektor poznańskiego aresztu dodaje: – Nasze stanowisko w kwestii warunkowego, przedterminowego zwolnienia jest negatywne. Zgadzamy się jednak na przeprowadzenie zabiegu na wolności. Ostateczną decyzję podejmie jednak sąd, który ustali także czas tej przerwy w karze.

Krolopp pozostanie w więzieniu


Jarema Sawiński, wiceprezes Sądu Okręgowego w Poznaniu poinformował, że były dyrygent chóru Polskie Słowiki Wojciech K. nie wyjdzie przedterminowo z więzienia. W przypadku wniosku o zawieszenie wykonywania kary - jak poinformował PAP Jarema Sawiński - sąd do czasu zebrania dokumentacji zdrowotnej choroby dyrygenta odroczył wydanie decyzji.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.