Facebook Google+ Twitter

Wojciech Kuczok odwiedził Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

13 października rozpoczął się kolejny cykl Kortowskich Spotkań z Literaturą. Tym razem gościem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego był Wojciech Kuczok - prozaik, krytyk filmowy, scenarzysta.

Wojciech Kuczok znany jest przede wszystkim dzięki swojej debiutanckiej powieści "Gnój", za którą otrzymał Nagrodę Literacką NIKE oraz Paszport Polityki. Książkę przełożono aż na piętnaście języków. Jego najnowsza powieść to "Spiski", pochodząca z 2010r.

Nim jeszcze Wojciech Kuczok zdążył pojawić się w Auli Teatralnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, jego najnowsza powieść zdążyła się już w dużej części rozejść pośród oczekujących z niecierpliwością na pisarza ludzi. Spotkanie poprowadził również pisarz - Włodzimierz Kowalewski, prozaik i eseista trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE.

Rozmowę z Wojciechem Kuczokiem (po przedstawieniu sylwetki literata przez Włodzimierza Kowalewskiego) rozpoczęły wspomnienia pisarza o grupie poetyckiej Na Dziko, do której należał w latach 90. Autor ze wzruszeniem opowiadał o tym etapie swojego życia: "Mnie zawsze się robi smutno, jak się pojawia ten wątek poetycki i jakobym (...) przestał uprawiać poezję. (...) Przestałem pisać wiersze z całą pewnością, ale z taką nadzieją, że nie będę musiał się rozstawać z poezją mimo tego, że zacznę teraz pisać opowiadania i powieści czy scenariusze, bo praca nad językiem została ta sama. Tak, jak pisałem wiersze, tak piszę prozę i tak, jak się wsłuchiwałem w każdy wers w wierszu, tak teraz się wsłuchuję w te teksty prozą."

Dalsza rozmowa toczyła się wokół najnowszej powieści Wojciecha Kuczoka, zatytułowanej "Spiski". "Teraz interesuje mnie coś w rodzaju (...) rzeczywistości zastępczej, wręcz alternatywnej. Spiski (...) udają książkę historyczną - (...) bo odnoszą się do pewnego okresu, który mamy za sobą. Historię (...) w tych miejscach, w których wydawała mi się niewłaściwa, (...) naprawiam, to znaczy wplatam w otoczkę takich rzeczywistych wydarzeń historycznych, rzeczy wyssane z palca."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.