Facebook Google+ Twitter

Wojciech Pszoniak obchodził urodziny. Wiesz które?

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Wojciech Pszoniak, obchodzi 2 maja urodziny. Jubileusz świętować będzie w Gliwicach, gdzie spędził dzieciństwo. Władze miasta nadadzą mu honorowe obywatelstwo.

Sonda

Najlepiej Wojciech Pszoniak zagrał w...

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Wojciech_Pszoniak_gwiazda_Lodz.jpg&filetimestamp=20060615205706 / Fot. fot.HuBarNasz wybitny aktor urodził się 2 maja 1942 r. we Lwowie, zatem obchodzi 70. rocznicę urodzin. W ramach repatriacji w 1946 roku został wysiedlony wraz z rodziną do Gliwic. Jak sam mówi, tutaj się wychował, dorastał, tu ma przyjaciół i to tutaj działy się najważniejsze rzeczy w jego życiu. "Tutaj zostawiłem kawałek siebie" - mówi o Gliwicach rp.pl.

Jako nastolatek marzył o karierze muzyka. Grał nawet w orkiestrze wojskowej w Gliwicach. W 1968 roku ukończył PWST w Krakowie, gdzie już w trakcie studiów złapał aktorskiego bakcyla, występując na deskach Teatru Stu. W latach 1968-72 był aktorem teatru Starego w Krakowie, następnie Narodowego (do 1974 r.) i Powszechnego w Warszawie (do 1980 r.).

Znamy go z ról filmowych np. "Wesele", "Ziemia obiecana", "Danton", czy fenomenalny "Korczak" w reżyserii Andrzeja Wajdy. U Jerzego Kawalerowicza zagrał w obrazie "Austeria". Od 1978 roku jego losy splotły się z teatrami francuskimi. Występował w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. Od roku 1980 zamieszkał we Francji, w Paryżu i tutaj na francuskiej ziemi krzewił kulturę polską, za co został uhonorowany w 2008 r. francuskim Orderem Zasługi za "wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Wojciech_Pszoniak_2004.jpg&filetimestamp=20071119095938 / Fot. fot.Robert "Senq" Danielukdziedzinie kultury".

Wojciech Pszoniak zagrał w ponad 100 filmach. Uważany jest w swoim środowisku za jedną z najciekawszych osobowości ostatnich 40 lat. Ostatnie jego role to m.in. Władysław Gomułka w filmie "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", opowiadającym o masakrze robotników w Gdyni w 1970 r. oraz "Bitwa Warszawska 1920" Jerzego Hoffmana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Jarosław
  • Jarosław
  • 02.05.2012 19:00

@ Grzegorz Wink Zgadzam się z tym. Popularni aktorzy nie muszą być oceniani jako ludzie. To nikogo nie powinno obchodzić. Liczy się tylko ich artystyczny wizerunek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marco
  • Marco
  • 02.05.2012 17:46

Każdy potrzebuje iluzji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Regina
  • Regina
  • 02.05.2012 17:10

Można i tak podchodzić do tematu a można i z innej strony. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Panem Grzegorzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem jaki jest pan Pszoniak prywatnie i w ogóle mnie to nie interesuje. Jest świetnym aktorem i za to go podziwiam. Uważam, że jest absolutnie rewelacyjny, a moją ulubioną jego rolą jest Mieszko I w filmie o początkach naszego państwa: "Gniazdo".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Regina
  • Regina
  • 02.05.2012 15:51

@ Hubert Chyba zrozumialeś,że tutaj lepiej nie pisać tego co się naprawdę myśli i czuje. To niebezpieczne. Grożą tutaj sądami za własne wypowiedziane zdanie na jakiś temat. Nie wolno też krytykować tych panów. Musisz pisać o nich same zachwyty i o autorze i o bohaterze jego artykułu. A w ogóle to radzę ci milczeć. Jeszcze pójdziesz do więzienia. Jeżeli nie wyrazisz zachwytów to lepiej nie pisz. Za każdym bowiem razem,gdy kogoś skrytykujesz,dowiesz się,że i tak nie masz racji. Nie ma wolności wypowiedzi,choć to nie Rosja,nie Ukraina i nie Białoruś. Jednak nie zawsze i u nas jest tylko jedno oblicze człowieka lub sprawy. Teraz to ja dopiero się nasłucham o sobie,gdyż odważyłam się coś takiego powiedzieć,co z całą pewnością nie będzie się podobało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Hubert

Skoro każdy może mieć swoją opinię z racji życia w wolnym i demokratycznym kraju to ja w delikatny sposób zasugerowałem Irkowi, że mam odmienne zdanie w tym temacie.

Poza tym, jak piszesz, że KAŻDY może mieć swoją opinię to dlaczego przy mojej kliknąłeś w czerwoną rączkę? Czyli, że ja nie mogę mieć odmiennego zdania od Irka? Ciekawostka...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hubert
  • Hubert
  • 02.05.2012 14:51

Chyba każdy może mieć własne zdanie na czyjś temat i nie można tego zabraniać. Opinie o kimś czy o czymś nie muszą być takie same,żyjemy w wolnym demokratycznym kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Irek

art. 212 § 1 KK, Zniesławienie, pomówienie, obmówienie, oszczerstwo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przywitam jubilata Wojciecha Pszoniaka wierszykiem:

Niech wszystko co szare i bezbarwne
Twoje życie na zawsze opuści..
Niech każda jego cenna sekunda
będzie powodem do wielkiej radości.
Niech smutek i lęk przed życiem
zawsze Cię szerokim łukiem omija.
Niech szczęście i wszelka pomyślność
będzie przy Tobie i zawsze Ci sprzyja.

Jest moim ulubionym aktorem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.