Facebook Google+ Twitter

Wojciech Roszkowski o stanie wojennym: odpowiedzialni powinni zostać skazani

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-06 07:52

W rozmowie z Michałem Gąsiorem historyk, prof. Wojciech Roszkowski mówi, że rozumie motywy ludzi, którzy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego obchodzą przed domem generała Jaruzelskiego.

www.iktomaracje.pl - oceń kto ma rację i włącz się do dyskusji! / Fot. Adrian DąbrowskiMichał Gąsior, iktomaracje.pl: 13 grudnia 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Sądzi Pan, że wiec pod domem generała Wojciecha Jaruzelskiego to odpowiednia forma obchodów?
Wojciech Roszkowski: Nie mam wątpliwości, że należy obchodzić kolejne rocznice stanu wojennego. To jest ważna rocznica i w pamięci Polaków zdecydowanie powinna pozostać. Przecież nielegalnie wprowadzony stan wojenny kosztował życie wielu Polaków. Co do generała Jaruzelskiego, myślę, że dopóki nie zostanie sprawiedliwie osądzony, obchodzenie rocznic wprowadzenia stanu wojennego przed jego domem chyba jest właściwą formą.

Ocenia Pan pozytywnie zgromadzenia i hasła, które tam padają przy okazji kolejnych rocznic?
Oczywiście, że nie mogę się podpisać pod wszystkimi hasłami, które tam padają. Natomiast te zgromadzenia wynikają z tego, że generał wciąż nie został osądzony. Mogę powiedzieć, że po ludzku rozumiem motywy uczestników tych zdarzeń.

A może obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego powinny być organizowane przez władze państwowe?
Jeśli tak by się stało, weszlibyśmy po prostu w obchodzenie klęsk naszego państwa. Na pewno rocznica stanu wojennego nie mogłaby stać się świętem państwowym, bo to powinny być święta bardziej konstruktywne, takie jak 11 listopada czy 3 maja. Te daty mają wydźwięk jednoznacznie pozytywny.
Nie jest świętem państwowym 1 września. Obchodzimy tę rocznicę, pamiętamy o ofiarach tej tragedii, ale trudno żeby z tych dat robić święto państwowe. Oczywiście, powinniśmy uroczyście obchodzić kolejne rocznice stanu wojennego, tak jak inne rocznice wydarzeń historycznych. To powinien być dla Polaków dzień zadumy i wspomnienia ofiar.

Profil iktomaracje.pl na facebooku - 347 fanów. Plus jeden? >>
B.G.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Jeśli wywiad Ci się podobał i podoba Ci się idea bloga www.iktomaracje.pl zagłosuj na nas w konkursie na blog roku. Wyślij C00080 na 7122. Tutaj wszelkie informacje: http://www.blogroku.pl/kategorie/-b-iktomaracje-b-pl-blog-publicystyczny,gwjmy,blog.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesująca rozmowa. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
ptaszynski
  • ptaszynski
  • 07.12.2011 15:24

ja też to zauwazyłem że wielu *historyków* gada ale czy to z niewiedzy czy specjalnie bo np od 20 lat nie mówi sie o bestialstwach na wołoszczyżnie prawie nic i oSwiecimie mało i treblince jeno w kółko katyń troche próbował ksiądz zalewski ale go uciszyli a perzecież mordy na polakach były OKRUTNE

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędrzej
  • jędrzej
  • 06.12.2011 20:49

przecież to widać ze historie sie nagina nawet bohatera narodowego Wałęsa można ubrukać co polacy powinni być z niego dumni wyjdzie taki historyk i plecie głupoty ze coś ma...

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 06.12.2011 20:45

a czy historia osądziła tych co strzelali do demonstrantłów w 30 latach gdy tylu było zabitych wcale nie byli lepsi zabijać bezbronnych ludzi i o tym cicho cichutko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech Pan napisze konkretnie, a nie snuje sieć pomówień o "zwycięzcach".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwycięzców sie nie karze. Zwyciezcy stanu wojennego i pieriestrojki tryumfowali i nadal tryumfują w Rzadzie Sejmie i administracji. Kto miałby ich skazać? Współsprawcy imitujący opozycję?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 06.12.2011 10:01

A może by tak do pracy i nauki. Bo czasy wieców i manifestacji, ponoć be!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.