Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojciech Szwiec i historia kina amatorskiego na Górnym Śląsku

Redakcja
W piątek 17 lutego 2012 r., w sali kinowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie, odbyło się spotkanie autorskie Wojciecha Szwieca - kulturoznawcy, filmowca oraz działacza obywatelskiego.

Wojciech Szwiec zaprezentował swoją książkę: "Filmowe Południe. Kino amatorskie na Górnym Śląsku" oraz pokazał dwie najnowsze krótkometrażówki poświęcone historii śląskiego filmu niezależnego.

Cenne opracowanie ukazało się nakładem mikołowskiej MBP, ale wcześniej autor uzyskał stypendium marszałka śląskiego w dziedzinie kultury na jej napisanie. Wcześniej przyznano mu stypendium na realizację filmową. Wśród wielu filmów Wojciecha Szwieca na uwagę zasługuje seria w gwarze śląskiej, z której ostatni obraz:. „Czas zatrzymany. Czas poruszony” przyniósł mu Grand Prix w 53 Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych w 2006 r.

- Górny Śląsk to niewątpliwie jeden z najbardziej filmowych obszarów tej części Europy – twierdzi w swej monografii Wojciech Szwiec. - Tu, w jednym miejscu, skondensowana jest bowiem różnorodność krajobrazu i kultury. (...) Nic więc dziwnego, że ziemia ta przyciąga filmowców i to nie tylko tych profesjonalnych, kształconych w szkołach filmowych, lecz również tak zwanych amatorów zgromadzonych w klubach filmowych przy wszelakich instytucjach krzewienia kultury.

Na kartach opracowania Wojciech Szwiec przybliża czytelnikom terminologię związaną z kinematografią i amatorskim - niezależnym ruchem filmowym, pokazuje rozwój klubów filmowych i osiągnięcia poszczególnych twórców filmowych, działających w naszym regionie w ciągu minionego półwiecza – mówi Małgorzata Szymańczyk. – Prezentuje osiągnięcia jednego z pierwszych w kraju Amatorskiego Klubu Filmowego „Śląsk”, w którym swoją przygodę z filmem zaczynali Norbert Boronowski i Edward Poloczek. Opowiada historię łaziskiego klubu filmowego „Nurt 58” oraz mikołowskiego „iksa”, najdłużej działającego klubu filmowego w Polsce. Książka przybliża też postaci kilkudziesięciu filmowców, wśród nich Leona Wojtali, Franciszka Dzidy, Józefa Kłyka czy Wojciecha Wikarka.

Książkę za 18 zł można kupić w MBP w Mikołowie oraz w innych bibliotekach powiatu mikołowskiego.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto