Facebook Google+ Twitter

Wojciech Urban o sobie i o pracy radiowca

Wojciech Urban jest laureatem tegorocznej nagrody "Człowiek bez barier". W24 opowiada o swoich zainteresowaniach, o miłości do radia, a także przede wszystkim o sobie samym.

Iwona Udała: Kim jest Wojciech Urban? Jak przedstawiłby się Pan czytelnikom W24?
Odpowiem może zdaniami, które kiedyś napisałem: "165 cm wzrostu, zawieszone gdzieś pomiędzy sitkiem mikrofonu i czerwoną lampką, wedle której trzeba się samookreślić a przestrzenią kartki, na której da się słowem wybudować świat. Między Witkacym z magisterki, a Jerzym Dobrowolskim, z reportażu dyplomowego. Między przestraszonym ciepłem i pozą twardziela. Między pustosłowiem a niewiedzą.

Kocham moment, kiedy w słuchawkach słyszę: "Wojtek, dziesięć sekund, wchodzimy". Kocham śpiewać. Jestem "skończonym polonistą", który jak wielu, a może niewielu, lubi zabawę słowem, który jak wielu, a może niewielu, od Starszych Panów Przybory i Wasowskiego ukradł, pożyczył, oswoił w sobie finezję, której czasem brakuje dzisiejszemu światu.

Mój dystans do siebie (i z powrotem) wynosi tyle, że czasem gubię się w sobie. Lubię Tolkiena, Lecha Janerkę, Roberta Kasprzyckiego, dobre kino i dobrą literaturę. Lubię też dobre wino i mądre oraz piękne kobiety, zwłaszcza wtedy, kiedy mądrość i uroda idą w parze. Jak widać, a raczej, jak słychać, bywam złośliwy." Tyle z rzeczy, które kiedyś napisałem.

Pracuję w redakcji informacyjnej Polskiego Radia, przygotowuję serwisy informacyjne. Nagrywam rozmowy z ludźmi na tematy różne, żeby z rozmów zbudować pięciominutową całość do bloku o integracji, który potem pojawia się gdzieś kiedyś, w radiowej Jedynce. Jestem otwartym na świat i ludzi optymistą, który czasem nie wierzy w siebie, ale... zawsze wierzy w drugiego człowieka.
Mam dobry ciepły dom. Mama fizyk i belfer, który kocha szkołę. Tata kocha starocie, a siostra, jako pedagog z wykształcenia chyba przede wszystkim, tak jak mama, kocha pracować z ludźmi i dla ludzi. Lubię: Cortazara, Kasprzyckiego, Bareję, Starszych Panów, Andrzeja Waligórskiego i wielu innych.

Otrzymał Pan tytuł "Człowiek bez barier". Co trzeba zrobić, by otrzymać takie odznaczenie?
To nie tyle odznaczenie ile właśnie tytuł i statuetka, a co trzeba było zrobić… W zasadzie robić to, co robię na co dzień. Regulamin konkursu mówi, że: " Tytuł honorowy „Człowiek bez barier” przyznawany jest osobie z niepełnosprawnością za wyjątkowe osiągnięcia, aktywną postawę i bezinteresowne działanie na rzecz innych przez Kapitułę Konkursu, a […] do Konkursu może zostać zgłoszona każda pełnoletnia osoba z niepełnosprawnością, której życie społeczne lub zawodowe oraz sposób radzenia sobie z niepełnosprawnością zdaniem zgłaszającego mogą stad się wzorem postępowania dla innych osób. Tyle regulamin. Mnie do konkursu zgłosił szef redakcji aktualności - Andrzej Żak. Na co dzień, przygotowuję materiały o tematyce społecznej, w tym o sprawach dotyczących niepełnosprawnych. A to o poziomie szkolnictwa, o przysługujących osobom niepełnosprawnym świadczeniach, ale także o ciekawych wydarzeniach ze świata kultury, w których biorą udział także osoby niepełnosprawne (festiwale, konkursy, wydarzenia sportowe – na przykład „Bieg niepodległości”. Czy dzięki temu co robię, mogę być dla kogoś wzorem do naśladowania, jak to sformułowano w regulaminie konkursu? Nie wiem, wiem tylko, że to wielkie słowa, a ja staram się po prostu… robić to co lubię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ogon
  • ogon
  • 05.07.2012 23:39

165 cm bucowatości i chamstwa

Komentarz został ukrytyrozwiń
Walcząca Ziuta
  • Walcząca Ziuta
  • 09.01.2012 12:59

Zgadzam się z przedmówczynią, od siebie dodam, że byłam nieraz w radiu (co prawda lokalnym, ale zawsze) i taka praca jest naprawdę interesująca, choć fakt, żeby do takiej się dostać trzeba mieć albo znajomości, albo wielki talent...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący wywiad. Warto przeczytać.

Osoba, ktora dala '1' chyba osoby pomyliła. Urban Wojciech, to nie Jerzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.