Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29762 miejsce

Wojewoda i ministrowie idą do zakonu

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-04-07 07:03

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Michał Seweryński, wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas oraz wojewoda łódzki Helena Pietraszkiewicz wstąpią za tydzień do Międzynarodowego Zakonu św. Jerzego. Specjalnego błogosławieństwa nowym członkom bractwa udzieli arcybiskup łódzki Władysław Ziółek, duchowy opiekun tego zgromadzenia.

W łódzkiej archikatedrze w maju ubiegłego roku 30 osób pasowano na damy i kawalerów Zakonu św. Jerzego. Wśród nich był prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.
Dama Helena oraz kawalerowie Michał i Jarosław zostaną pasowani na rycerzy według średniowiecznego rytuału.W łódzkiej archikatedrze w maju ubiegłego roku 30 osób pasowano na damy i kawalerów Zakonu św. Jerzego. Wśród nich był prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki (na zdjęciu z wielkim mistrzem Janosem Karaszy-Kulinem)
Przysięgną, że stać będą na straży wiary chrześcijańskiej i praktykować cnoty rycerskie: wiarę, miłosierdzie i bezinteresowność. Potem zostaną dotknięci mieczem sprawiedliwości i ostrogą przez wielkiego mistrza Janosa Karaszy-Kulina. Jak wyjaśnia wielki prior Polski, łodzianin Tadeusz Kaczor, ceremoniał ten ma pobudzić ich wiarę.
Helena Pietraszkiewicz cieszy się, że zakon zechciał ją przyjąć w swoje szeregi. - Szlachectwo zobowiązuje - powtarza wojewoda. Podwładni, pracownicy Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, są dumni, że będą mogli służyć takiej pani...
- Pozostanie przykładem życia osobistego i zawodowego, będzie rozwijała cnoty ewangeliczne - podkreśla Zygmunt Chabowski z biura prasowego ŁUW.
Podczas uroczystości w łódzkiej archikatedrze rycerze wystąpią w czarnych pelerynach z czerwonymi tarczami, na których widnieją białe krzyże. Otrzymają łańcuchy z krzyżami i wizerunkiem św. Jerzego, zabijającego smoka, oraz ordery św. Jerzego. Insygnia i płaszcze będą mogli nosić podczas ważnych uroczystości. Oprawę sobotniej uroczystości zapewni Orkiestra Reprezentacyjna Śląskiego Okręgu Wojskowego oraz komandosi z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.
***
Międzynarodowy Zakon Rycerski Świętego Jerzego został utworzony ponad 600 lat temu przez króla Węgier Karola Roberta. Oddział polski działa od 7 maja 2006 r. Liczy 30 rycerzy. Na jego czele stoi łodzianin Tadeusz Kaczor. Podczas pierwszej ceremonii członkostwo w zakonie przyjęli prof. Andrzej Stelmachowski, prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska", i prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Do zakonu wstąpić mogą tylko niekarani chrześcijanie, rekomendowani przez innych rycerzy. Zadaniem zakonu jest pomoc potrzebującym. (hod.)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.08.2007 06:47

JUŻ NAJŚWIETLEJSZE UMYSŁY RZECZYPOSPOLITEJ WALCZYŁY O ODDZIELENIE KOŚCIOŁA OD PAŃSTWA. W XXI WIEKU POLITYCY, Z BOŻEJ ŁASKI , WSTĘPUJĄ DO ZAKONU!!! OBWIESZĄ SIĘ WOTAMI, KRZYZAMI, MEDALAMI -- NIEPRAWDOPODOBNE,A JEDNAK W POLSCE MOŻLIWE.
TO ZASŁUGUJE TYLKO NA WSPÓŁCZUCIE NOWOCZESNYCH NARODÓW EUROPY.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.