Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16481 miejsce

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku zamieni się w "Silesia Park"?

W ostatnim czasie wiele się słyszy w mediach o zmianie nazwy Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie. Czy rzeczywiście jest to konieczne?

 / Fot. Lestat (Jan Mehlich)/CC BY-SA 3.0Władze spółki zapowiedziały, że 11 kwietnia historyczna nazwa zostanie zastąpiona nową - "Silesia Park". Czy jednak zmiana ta została skonsultowana i jest pożądana przez mieszkańców województwa śląskiego? Zapytałem o to samych zainteresowanych...

- Nic mi nie wiadomo o zmianie nazwy parku. Dla mnie to jakiś nowy pomysł i nie do końca zrozumiały - mówi Pani Anna z Chorzowa. - Jesteśmy zdumieni oświadczeniem władz spółki. Ponoć były prowadzone na ten temat konsultacje społeczne. Nas niestety nie zapytano o zdanie - stwierdza z kolei Janusz Dykta, wiceprezes stowarzyszenia Nasz Park, którego celem jest przeciwstawienie się działaniom sprzecznym z ideą utworzenia i przeznaczenia WPKiW.

Park powstał w 1952 roku z inicjatywy ówczesnego wojewody katowickiego gen. Jerzego Ziętka. Budowali go głównie mieszkańcy województwa w czynie społecznym. - Pamiętam jak po pracy przyjeżdżał po nas autokar i jechaliśmy układać krawężniki, plewić grządki i sadzić drzewa - mówi Pani Gertruda z Chorzowa.

Park jest spółką akcyjną, jednak 100 proc. akcji należy do Samorządu Województwa Śląskiego. Można więc zatem sądzić, że park jest własnością wszystkich jego mieszkańców. - Uważamy w naszym stowarzyszeniu, że władze spółki i samorządu powinny traktować mieszkańców poważnie i zapytać ich o zdanie - komentuje Janusz Dykta.

- Uznaliśmy, że warto zapytać mieszkańców o ich zdanie w tej sprawie - mówi Dawid Moskwa, wiceprezes stowarzyszenia Chorzowska Inicjatywa Samorządowa. - Na naszej stronie internetowej udostępniliśmy sondę, w której użytkownicy parku mogą wyrazić swoją opinię na temat zmiany nazwy - tłumaczy.

- Park nosi nazwę nadaną przez jego pomysłodawcę, która przez lata była rozpoznawana w świecie - twierdzi Janusz Dykta. - To była marka - dodaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Na głowę upadli? Jako dzieciak bawiłem się w tym parku. Co im nie pasowało w tej nazwie?!!!
PS Panie Arkadiuszu dziękuję za rozsądną deklaracje podczas spisu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aradiusz@ znakomicie rzecz ująłeś. Pomysł do rzici wrazić. I tyle.
Jestem adoptowana, z własnego wyboru, katowiczanka, mam i ja swój udział w tworzeniu tego parku, ( z radochą jezdziliśmy na lekcje wf grabić liście, sadzić drzewka i kopać trawniki i randakch nie wspomnę ) a nie jakiegoś Parku Silesia.
Silesia to knajpa była, był hotel, a teraz jest ogromniasty sklep. Wystarczy tego dobrego. Zaprotestuję jeśli zmienią nazwę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 03.04.2012 16:47

silesia czy jak tam .. to mi sie z niczym nie kojarzy jakis szmelc czy co... taka jakaś moda dysydencka na zmienianie nazw to przecież nie feliksa dzierzyńskiego a WPKiW to było COS to była wizytówka ober slesien na swiecie ..

Komentarz został ukrytyrozwiń
zniesmaczony
  • zniesmaczony
  • 03.04.2012 09:27

zmiana nazwy to temat zastepczy. W WPKiW znisczono: dopływ cieków wodnych do stawu Hutnik, od strony siemianowickiej,ogrodnictwo,rest Przystań ,Hotel Pttk.port Przystań.z kajakami i statkiem,kąpielisko fala,
KOLEJKĘ LINOWA "ELKA,-/ Ikone WPkIW/Wesołe miasteczkio jest w ruinie/sprzedano statek ze stawu,wycięto około 6000 tys drzew ,nastepne w kolejce około 3500 szt.,stadion zamarł,itd,itp.Zmiana nazwy to barbarzyństwo ze strony Pana Godlewskiego ,Tak sie rozpanoszył ze podaje ze to on zmienia nazwę ,to moze uczynić Zarząd ,sam nie ma takich uprawnień ,przekracza zapisy statutowe spółki.Precz od zmiany nazwy-zapytać mieszkanców,-wara od zmieniania!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Precz z Platfomersami to barbarzyńcySląskosci

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten park nazwał Jorg. Utytułowany i uszanowany Ślązak. Wupekaiwu jest marką.
Jako etniczny Ślązak narodowości polskiej (tak podałem do Spisu) uważam, że nadmierne "uśląskowienie" jest do rzici.
"Śląski Ogród Zoologiczny" - czy słoń ma zaświadczenie, że nie jest z Sosnowca?
"Śląskie Wesołe Miasteczko" - huśtomy sie po naszymu?
Czekam na "Śląski szalet"...:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mateusz
  • Mateusz
  • 02.04.2012 20:26

W wpkiw są inne ważniejsze sprawy niż nazwa. Nazwa jest dobra. Pewnie znowu ktos chce zarobic. Nie szkoda pieniędzy?! także ten dach ba stadionie śląskim jest niepotrzebny. Cały czas było bez dachu i było dobrze. Lepiej za te pieniądze naprawic w końcu tą Elkę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.