Facebook Google+ Twitter

Wojewódzki-Figurski. Czy zapłacą za "Murzyna"?

"Zadzwońmy do Murzyna", "Audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział Ku Klux Klanu". Tak w maju "żartowali" Kuba Wojewódzki i Michał Figurski. - Nigdy nie przytrafiły mi się podobne incydenty. Wychowałem się w Polsce, tutaj chodziłem do szkoły podstawowej, kończyłem liceum i robiłem doktorat - opowiada W24 Alvin Gajadhur.

Sonda

Czy redaktorzy Radia Eska powinni przeprosić Gajadhura?

 / Fot. Sławek. CC2.0W maju br., redaktorzy radia Eska Rock, Kuba Wojewódzki i Michał Figurski, w prowadzonej przez siebie audycji "Poranny WF", zakpili z pochodzenia Alvina Gajadhura, rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Wypowiedzi Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego miały znaleźć swój finał w sądzie. Tymczasem...

Sprawa utknęła w miejscu

Tuż po incydencie stacja tłumaczyła, że program ma formę satyryczną. Po 4 miesiącach podtrzymuje opinię. - Nie zmieniamy swojego zdania - mówi dla Wiadomości24 Kamil Olszewski, wydawca programu Wojewódzkiego i Figurskiego. - Od tamtej pory nic się nie zmieniło.

Gajadhur zgłosił sprawę do Rady Etyki Mediów (REM) oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Nigdy nie przytrafiły mi się podobne incydenty. Wychowałem się w Polsce, tutaj chodziłem do szkoły podstawowej, kończyłem liceum i robiłem doktorat - mówi w rozmowie z W24. Jego ojciec jest Hindusem, matka Polką, a on sam, choć urodził się w Londynie...

Od szóstego tygodnia życia mieszka w Polsce

REM oceniła, że doszło do przejawu ksenofobii i rasizmu, a prowadzący Eski Rock złamali zasady Karty Etycznej Mediów: "Nie usprawiedliwia go [przejawu rasizmu -przyp. aut.] satyryczny charakter audycji, bo demonstrowanie rasizmu wykracza poza granice satyry i etycznego dziennikarstwa" - opublikowano w oświadczeniu.

- Nadal jednak czekam na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - mówi zniecierpliwiony Gajadhur. KRRiT milczy, choć już na początku czerwca zwróciła się do stacji o nagranie z audycji. - Postępowanie trwa. Po otrzymaniu stanowiska od nadawcy i analizie materiałów, Przewodniczący podejmie decyzję w tej sprawie - mówi Katarzyna Twardowska rzecznik prasowy Rady.

W połowie czerwca...

rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa zniesławienia i zniewagi. Postępowanie zostało wszczęte 14 lipca, miała je poprowadzić policja pod nadzorem prokuratury rejonowej. Gajadhur wciąż jednak czeka na rozwój sprawy. Nie ma też złudzeń, co do postawy Wojewódzkiego i Figurskiego. - W świetle publicznych wypowiedzi obu panów trudno oczekiwać od nich przeprosin - deklaruje.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

moje imie i nazwisko
  • moje imie i nazwisko
  • 24.10.2011 12:51

A ja się z was śmieje, "polaczki" zawsze pokrzywdzeni, bezbronni i uciemięrzeni. Trochę dystansu do codzienności wam potrzeba. Brak słów.
ps. Gzie jest krzyż?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziwne zjawisko ? Czy to byl zart ponizej pasa , po zatym od tego jest sa,d co mi do tego , moze tyle ze nalezy sie, znac na zartach powinni to robic w bardziej kulturalny sposob , i nie bez zgody osmieszanego .?

Komentarz został ukrytyrozwiń
tolo
  • tolo
  • 14.09.2011 12:07

gdyby Figurski albo gówniany specjalista Wojewódzki byli z PISu to dawno dostali by po łapach a tak to chroni ich imunitet POpaprańców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto chociaż parę razy słyszał audycję "Poranny WF" ten wie, że kontrowersyjne przełamywanie konwenansów nie zawsze jest smaczne. W pamięci siedzi mi piosenka Wojewódzkiego i Figurskiego "Po trupach do celu", która także przyprawiła mnie w zażenowanie.
Słusznie byłoby, gdyby w końcu ktoś podsunął im pod nos Kartę Etyczną Mediów, a KRRiT konsekwentnie wyciągnęła pewne sankcje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całość jest zupełnie głupia. Dwóch głupków wygłupiło się gadając głupoty na żywo. Jakby mieli jakiś poziom kultury osobistej to by przeprosili od razu, ale oni są przekonani, że przeprosiny zrujnowały by im "imidż", więc nie przeproszą.
Z kolei stacja w której występują ma dzięki dwóm głupkom z głupimi tekstami ma większą słuchalność i w rezultacie większy zysk, więc zamiast przeprosić za niefortunną wypowiedź swoich pracowników i mieć sprawę z głowy głupio się tłumaczy, że to "program satyryczny", więc oni tak mogą - zupełnie jakby satyra = brak kultury.

Moim zdaniem pan rzecznik powinien ograniczyć się do wyrażenia oburzenia w prasie i nie składać wniosku do prokuratury, bo ciężko będzie ustalić czy panowie przekroczyli granicę prowokacji artystycznej czy nie. (No bo jak widać na obrazku na ich dobre wychowanie liczyć nie można).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawa trwa długo, bo nie ma związku z wyborami. Jedynie w trybie wyborczym sądy i instytucje działają normalnie. O to zdołano, o dziwo, zadbać. Sądzę, że potrzeba jeszcze około roku do dwóch.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 13.09.2011 22:58

Dla przeciwwagi nalezaloby teraz pokpic sobie z Zyda Wojewodzkiego i ogolnie z calej zydowszczyzny. Reakcja bylyby natychmiastowa i o sile bomby atomowej. Pan Wojewodzki jest jednym z najwiekszych idiotow przebywajacych aktualnie w Polsce. Jego prymitywne wyglupy na poziomie dojrzewajacego 12-latka podobac sie moga jedynie intelektualnie slabym jednostkom, ktorych nota bene nie brakuje wsrod tzw. celebrytow i zydow znajacych jezyk polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zapłacą. I nie tylko ta sprawa utknęła w miejscu:
http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/396653.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.09.2011 22:12

Chamstwo tych panów jest odbierane przez młodych ludzi i słuchaczy ich audycji jako coś bardzo atrakcyjnego i ciekawego. Popularność audycji podobno wzrosła. Natomiast zarówno TVN jak i ESKA bardzo promują jednego i drugiego, zamiast potępić i wysłać na przymusowy urlop, tak jak Miszczak zrobił z Majewskim. To bardzo źle świadczy o tych mediach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
  • internauta
  • 13.09.2011 20:11

Dziwny jest ten Świat ,kiedy człowiekiem gardzi człowiek . @ p Magda p Robert @ te państwa wypowiedzi takie niechrześcijańskie , brutalne i to powinno różnić Was od dwóch panów z artykułu. Niestety! Retoryką posuwacie się dalej. Ja nie oglądam tych panów , nie krytykuję nie obrażam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.