Facebook Google+ Twitter

Województwo lubelskie: Bezrobocie wyższe niż średnia krajowa

8 września 2011 w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Lublinie odbyła się konferencja prasowa. Tematem spotkania była sytuacja społeczno-gospodarcza w województwie oraz raport z wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2010.

Na początku spotkania dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego omówił podstawowe tendencje w branży budowlano-montażowej oraz sprzedaży hurtowej i detalicznej. Wg przedstawionego raportu produkcja budowlano-montażowa z lipca 2011 w naszym województwie spadła w porównaniu z czerwcem 2011 r. o 18,9 proc., jak i analogicznym miesiącem ubiegłego roku o 0,3 proc. Przychody uzyskane przez przedsiębiorstwa ze sprzedaży produkcji zmniejszyły się w porównaniu do czerwca o 6,7 proc., lecz wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku o 20 proc.

Wartość sprzedaży hurtowej w jednostkach handlowych (w cenach bieżących)
zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 6,5 proc., lecz wzrosła
o 23 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku.

Jeśli zaś chodzi o sprzedaż detaliczną, jej wartość wzrosła o 4,5 proc. w stosunku do czerwca, jak również o 5,3 proc. w porównaniu z lipcem 2010.

Województwo lubelskie zajmuje dziesiąte miejsce w kraju pod względem liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw (181,9tys.), dziesiąte miejsce pod względem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (3102,36 zł brutto), również dziesiąte miejsce pod względem wskaźnika bezrobocia, ktory jest tu wyższy niż w kraju i wynosi 12,4 proc. (wobec 11,7).

Na Lubelszczyźnie 28,6 proc. bezrobotnych nie posiada w ogóle żadnych kwalifikacji zawodowych, 24 proc. nie skończyło 25 lat, 18 proc. przekroczyło pięćdziesiąty rok życia, 56,1 proc. zaliczało się do kategorii osób długotrwale bezrobotnych, 91,3 proc. nie miało prawa do zasiłku, 53,3 proc. było mieszkańcami wsi, 69 proc. wcześniej nie pracowało, 52,2 proc. stanowiły kobiety.

Godny podkreślenia jest fakt, ze 34,2 proc. bezrobotnych utraciło swój status z powodu niepotwierdzenia swojej gotowości do podjęcia pracy (niezgłoszenia się w wyznaczonym terminie do Urzędu Pracy celem potwierdzenia takowej gotowości), 34,2proc z powodu podjęcia pracy, zaś 9,5 proc. w wyniku rozpoczęcia szkolenia lub stażu.

Zaznaczyć należy, iż wyżej wymienione niekorzystne tendencje w sferze bezrobocia uległy w ostatnich latach pogorszeniu.

Artur Łączyński, dyrektor Departamentu Rolnictwa w Głównym Urzędzie Statystycznym przedstawił raport z wyników Powszechnego Spisu Rolnego ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubelskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.