Facebook Google+ Twitter

Województwo śląskie: Przedsiębiorcy patrzą władzy na ręce

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach przedstawiono dziennikarzom raport oceniający swobodę działalności gospodarczej w województwie śląskim. Wbrew potocznym narzekaniom na biurokrację, nie jest tak źle!

 / Fot. Adam K. PodgórskiGospodarzem spotkania był Tadeusz Donocik, prezes RIG w Katowicach, natomiast wyniki i wnioski, wypływające z badań przedstawiła Anna Szcześniak, dyrektor ds. Strategii i Programów w Fundacji „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”.

Był to czwarty i ostatni raport z badań, mających ukazać wpływ działań władz samorządowych wszystkich szczebli na funkcjonowanie biznesu. Badania przeprowadzone w ramach projektu „Regionalny monitoring swobody działalności gospodarczej w Polsce”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Badaniami objęto cztery województwa: śląskie, podlaskie, łódzkie i pomorskie.

W każdym kwartalnym cyklu, w wymienionych regionach ankiety wypełniało 100 przedsiębiorców. Oceniali oni funkcjonowanie władz gminnych w 14 zakresach kompetencji, powiatowych w 7 zakresach i wojewódzkich, również w 7 zakresach.

- Władze gminne województwa śląskiego otrzymały najwyższe oceny za prowadzenie rejestru działalności gospodarczej, pozwolenia na sprzedaż alkoholu oraz za plany inwestycyjne gminy. Władze powiatowe natomiast otrzymały najwyższą ocenę za jakość decyzji administracyjnych. Wysoko oceniona została tutaj również ochrona konsumentów oraz czas oczekiwania na decyzje administracyjne. Władze wojewódzkie doceniono szczególnie za strategię rozwoju regionalnego, promocję inwestycji oraz dostęp do środków pomocowych w ramach RPO – informuje Anna Szcześniak.

Prezes Tadeusz Donocik nie kryje zadowolenia, że w porównaniach z innym województwami, Śląsk nie wypadł najgorzej w rankingu. – Nie zaobserwowano u nas tak dużych rozbieżności w ocenach poszczególnych obszarów działania władz, jak na przykład w odniesieniu do województwa podlaskiego - zauważa. – Średnia uzyskanych ocen, w okolicach 3 – 4, nastraja również optymistycznie. Wbrew generalnym narzekaniom na niechętną przedsiębiorcom administracje, rzeczywistość jest nie najgorsza!

Wyniki badań są opublikowane na stronie internetowej RIG w Katowicach i ukażą się też w formie kiszkowej. Wypada mieć nadzieję, ze trafią „pod strzechy”, czyli do władz wszelkich szczebli i urzędnicy raczą się z nimi zapoznać. Co znamienne, dotychczas samymi badaniami, ich tematyką i efektami nikt z urzędników żadnego szczebla nie przejawił najmniejszego zaciekawienia. No cóż, dobre samopoczucie władz, to rzecz powszechna!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

2421
  • 2421
  • 04.05.2011 08:56

NIESAMOWICIE AMBITNE
"Prezes Tadeusz Donocik nie kryje zadowolenia, że w porównaniach z innym województwami, Śląsk nie wypadł najgorzej w rankingu."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.