Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25504 miejsce

"Wojna i miłość. 70 lat Armii Krajowej" w Lublinie

Dla jednych 14 lutego to walentynki, dla innych - niezwykle ważna rocznica. W Lublinie, na KUL-u odbyły się uroczystości z okazji rocznicy przemianowania ZWZ na AK, wśród nich wernisaż wystawy Agencji Fotograficznej "Terra".

Jeden z bohaterów wystawy, Stanisław Wołoszyn ps. "Wilk" / Fot. Elżbieta Rubiec14 lutego 1942 r., pod wpływem decyzji Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, część Polskiego Państwa Podziemnego - Związek Walki Zbrojnej - zmienił się w Armię Krajową. Z okazji 70. rocznicy tego wydarzenia, w auli im. Stefana kardynała Wyszyńskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się okolicznościowa sesja zatytułowana "Wojna i miłość. 70 lat Armii Krajowej". Obchodzony powszechnie dzień zakochanych stał się w obliczu takiej rocznicy okazją do opowiedzenia nie tylko o walecznych, historycznych akcjach, ale także o miłości w czasach wojny.

Zobacz zdjęcia z wystawy


Priorytetem tego wydarzenia stało się usystematyzowanie wiedzy historycznej dotyczącej działalności AK, a ponadto promowanie za jego pośrednictwem historii regionu lubelskiego. Organizatorzy założyli przybliżenie sylwetek polskich działaczy niepodległościowych związanych z Lubelszczyzną. W programie tej okolicznościowej sesji znalazły się m.in. występy zespołów muzycznych wykonujących najbardziej znane pieśni patriotyczne czy recytacja poezji okolicznościowej, związanej z wojną i miłością. Nie zabrakło także wspomnień byłych żołnierzy Armii Krajowej, dla których ten dzień to szczególna data i którzy udowadniali, że mimo bardzo ciężkich chwil, znalazł się także czas na uczucia, o których nie zapomnieli mimo tylu lat. Oprócz panelu wspomnieniowego weteranów, w czasie uroczystości miała miejsce również inauguracja portalu internetowego nazwanego "Armio Krajowa dziękuję Ci za...", który ma funkcjonować jako elektroniczna księga pamiątkowa, dedykowana żołnierzom AK.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ważne to wydarzenie i warte odnotowania. Pamięć o przelewających krew za ojczyznę to ważny element wychowania patriotycznego, którego jakoś ostatnio mało...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.