Facebook Google+ Twitter

"Wojna i Pokój" - niezwykła mgławica "w obiektywie" Bardzo Dużego Teleskopu

Gdy patrzymy nocą na rozgwieżdżone niebo, nie mamy pojęcia ile w bezmiernej przestrzeni wszechświata świeci gwiazd, komet, planetoid, świecących obłoków, mgławic i mnóstwo innych zjawisk kosmicznych. Ale wiemy coś nowego o "Wojnie i Pokoju".

 / Fot. PAP/EPA/Davide De MartinAstronomowie bez przerwy śledzą niebo w poszukiwaniu ciekawych i niezwykłych zjawisk zachodzących we wszechświecie. Posługują się coraz nowszymi narzędziami, bardziej dokładnymi, opartymi na najnowszej technice optycznej, takimi które sięgają w niedostępne do niedawna odległości i przestrzenie kosmiczne. Wykorzystują w tym celu, zbudowane wielkimi nakładami sił umysłu człowieka, obserwatoria astronomiczne, rozmieszczone w różnych najdogodniejszych do badań, punktach naszego globu.

Aktualnie Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), opublikowało nieznane dotąd naukowcom, najdokładniejsze zdjęcie - jak to określono - "spektakularnej części gwiezdnego żłobka, zwanego Mgławicą Wojna i Pokój (NGC 6357)" - informuje RMF24.pl.

Ta najnowsza fotografia jest osiągnięciem a zarazem dziełem, Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Pokazuje ona wiele młodych, gorących gwiazd, a także świecących obłoków gazu i dziwacznych formacji pyłu gwiezdnego; formacji wyrzeźbionych zarówno przez promieniowanie ultrafioletowe, jak i wiatry gwiazdowe.

Mgławica Wojna i Pokój (NGC 6357), będąca częścią gwiezdnego żłobka - to obszar przestrzeni kosmicznej, w którym w chaotycznych niezmierzonych obłokach gazu i pyłu, rodzą się nowe gwiazdy. Widoczna jest ona w głębi Drogi Mlecznej, w gwiazdozbiorze Skorpiona. Zewnętrzne części ogromnej Mgławicy Wojna i Pokój sfotografował Bardzo Duży Teleskop należący do obserwatorium ESO. Zdaniem naukowców to najlepsze do tej pory, zrobione najnowocześniejszym teleskopem, zdjęcie tego obszaru.

Nowa fotografia Mgławicy Wojna i Pokój (NGC 6357), prezentuje szeroką smugę pyłu ciągnącą się przez środek, która to smuga "absorbuje światło od odleglejszych obiektów". Z prawej strony widać niewielką gromadę młodych, jasno świecących, biało-niebieskich gwiazd.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Astronauta
  • Astronauta
  • 25.06.2012 22:42

Kilka ciekawostek o tym teleskopie - interferometrze optycznym.

http://www.wiw.pl/astronomia/a-vlt.asp

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.