Facebook Google+ Twitter

"Wojna i Pokój" - niezwykła mgławica "w obiektywie" Bardzo Dużego Teleskopu

Gdy patrzymy nocą na rozgwieżdżone niebo, nie mamy pojęcia ile w bezmiernej przestrzeni wszechświata świeci gwiazd, komet, planetoid, świecących obłoków, mgławic i mnóstwo innych zjawisk kosmicznych. Ale wiemy coś nowego o "Wojnie i Pokoju".

Według astronomów, mają one prawdopodobnie, po zaledwie kilka milionów lat, są więc jak na gwiazdy, bardzo młode. Silne i intensywnie działające promieniowanie ultrafioletowe, wydzielane przez te gwiazdy, jak gdyby rzeźbi wgłębienie w otaczającym gazie i pyle, formuje w nich dziwne kształty - opisują znawcy kosmosu.

Całe zdjęcie pokryte jest ciemnymi śladami kosmicznego pyłu. Zdaniem astronomów - najbardziej fascynujące ciemne struktury pyłu kosmicznego widoczne są szczególnie w lewym dolnym rogu i na prawym brzegu zdjęcia. Oznacza to, że tam promieniowanie jasnych, młodych gwiazd "utworzyło kolumny przypominające trąby słoni, podobne do słynnych filarów stworzenia w Mgławicy Orzeł".

W szczegółowym opisie, kosmiczny pył jest bardzo drobny i przypomina dym: "składa się głównie z drobnych cząstek krzemianów, grafitu i lodu, które zostały wyrzucone w przestrzeń kosmiczną, przez wcześniejsze generacje gwiazd".

Niezwykła nazwa Mgławicy Wojna i Pokój, odkrytej w 1837 roku przez angielskiego astronoma Johna Herschela, nie ma związku z wielką i pasjonującą powieścią Lwa Tołstoja. Nazwa ta została nadana przez naukowców zaangażowanych w projekcie Midcourse Space Experiment. Zauważyli oni, że na wykonanych zdjęciach w podczerwieni - jasna zachodnia część Mgławicy Wojna i Pokój, ma kształt, który przypomina gołębia, a wschodnia wygląda jak czaszka. Ale na zdjęciu tzw. normalnym, czyli pokazanym w zakresie widzialnym, tego efektu nie widać.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Astronauta
  • Astronauta
  • 25.06.2012 22:42

Kilka ciekawostek o tym teleskopie - interferometrze optycznym.

http://www.wiw.pl/astronomia/a-vlt.asp

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.