Facebook Google+ Twitter

Wojna Łodzi z Warszawą o podatki łodzian pracujących w stolicy

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2010-02-02 02:46

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz chce zachęcać 50 tys. łodzian pracujących i pomieszkujących w stolicy, by tam właśnie płacili podatki. Władze Łodzi planują podobną akcję i będą zachęcać "swoich", aby prezydent Warszawy nie słuchali. Oprócz działań propagandowych, obie strony szykują zestaw zachęt dla swoich podatników.

Czy łodzianie, pracujący w Warszawie, powinni tam zostawiać swoje podatki? / Fot. Jakub PokoraDlaczego miejsce płacenia podatku dochodowego jest tak ważne? Bo duża jego część wraca do gmin. Co roku Łódź dostaje z PIT-ów 800 mln zł, to jedna trzecia budżetu miasta. To pieniądze, za które można wybudować na przykład dwa miejskie stadiony.

W wielkiej Warszawie w grę wchodzą jeszcze większe pieniądze - aż 3,4 miliarda zł rocznie z samych PIT-ów. Władze stolicy twierdzą, że miasto mogłoby z tego tytułu mieć nawet o miliard złotych więcej. Gdyby tylko uczciwiej postępowali pracujący tam przybysze z innych miast: Łodzi, Skierniewic, Łowicza czy Kutna.

- W Warszawie jest zameldowanych 1,7 mln osób. Każdego dnia w mieście przebywa dodatkowo nawet pół miliona ludzi. To znaczy, że kilkaset tysięcy osób tu pracuje, wynajmuje mieszkania, korzysta z naszych ulic i komunikacji miejskiej, posyła dzieci do naszych szkół i przedszkoli, niestety, nie dokładając się do budżetu miasta - mówi Magdalena Jadziewicz ze stołecznego ratusza. - Dlatego od poniedziałku ruszamy ze skierowaną do nich akcją: przenieś swój PIT do Warszawy. Będą billboardy, komiksy, animacje filmowe.

Akcję robimy też w samym ratuszu, pani prezydent już rozesłała e-maile do dyrektorów wydziałów, chodzi o to, żeby sprawdzić, czy u nas nie ma osób mieszkających w Warszawie, a płacących podatki gdzie indziej. Oczywiście, nie zamierzamy nikogo zmuszać, a tylko zachęcać. Dlatego dodatkowo pracujemy nad systemem rozmaitych zachęt. Na razie nie mogę zdradzić zbyt wiele, ale być może będzie na przykład coś związanego z kolejnością przyjęć do żłobków i przedszkoli - dodaje Magdalena Jadziewicz.

Łódź ma wiele do stracenia. Prof. Tadeusz Markowski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego szacuje, że w Warszawie pracuje przynajmniej 50 tysięcy łodzian, z czego 10 tysięcy pomieszkuje tam w ciągu tygodnia. To właśnie do tej ostatniej grupy skierowana jest głównie akcja prezydent Gronkiewicz-Waltz. Wy-obraźmy sobie, co by się stało, gdyby ta 10-tysięczna rzesza przestała płacić podatki w Łodzi.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.