Facebook Google+ Twitter

"Wojna na trzecim piętrze", czyli Montownia w Och Teatrze

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-12 11:24

"Wojna na trzecim piętrze" to połączenia absurdalnego żartu rodem z Monthy Pythona z przerażającym chwilami absurdem kafkowskiej rzeczywistości. Tekst Pawła Kohouta to idealna sztuka napisana niejako dla Teatru Montownia. Temat, sposób jego ujęcia, poczucie humoru i przesłanie, jakie płynie z tego tekstu spowodowało absolutną „konieczność artystyczną” zrealizowania go i pokazania warszawskiej publiczności.

 / Fot. Mat. prasowe teatru Montownia„Jest Pan przecież człowiekiem wykształconym, czy nie jest? [...] Pan przecież wie, co to może oznaczać w świecie nafaszerowanym bronią, czy może Pan tego nie wie? Ale jest pewna szansa, Pan jest wybrańcem i Pan decyduje.”

Tekst Pawła Kohouta to idealna sztuka napisana niejako dla Teatru Montownia. Temat, sposób jego ujęcia, poczucie humoru i przesłanie, jakie płynie z tego tekstu spowodowało absolutną „konieczność artystyczną” zrealizowania go i pokazania warszawskiej publiczności.


„Wojna na trzecim piętrze” to bardzo dowcipny tekst o manipulacji jednostki w systemie totalitarnym, przedstawiający mechanizm, w którym z ofiary czyni się zabójcę. Dialogi są wartkie i dowcipne. Sylwetki bohaterów dobroduszne. Klimat czarnej komedii, wręcz groteskowe i absurdalne sceny tworzą obraz bohaterów charakterystyczny dla świata kreowanego przez Kafkę.


Osoba grająca Listonosza gra również Policjanta i Pierwszego generała, grający Lekarza gra Cywila i Drugiego generała. Grający Blahę wystąpi również jako Múller. Nakładanie kolejnych masek, szeroko pojęte i wieloaspektowe przesłania o wymiarze egzystencjalnym są dużym wyzwaniem dla aktorów. Nie ma portretów realistycznych, jednakże jest to mechanizm dość sugestywny.

 / Fot. Mat. prasowe teatru MontowniaWieloznaczność treści umożliwia odniesienie dzieła do czasów współczesnych. Głównym motywem przedstawienia jest „układ”, w wyniku którego człowiek zostaje zmuszony do wojny. To tekst o manipulacji, o tym jak człowiek ulega przemocy, i jak błyskawicznie może stać się zabójcą w obronie koniecznej. Demaskuje on naturę człowieka, normy społeczne, obyczaje, prawa moralne i systemy władzy. Siła zła odbija piłeczkę. Człowiek ma potrzebę do miłości, ale i do przemocy. Energia musi się gdzieś wyładować, a wojna jest często tego skutkiem.

To historia prawdopodobna, jakbyśmy mieli poczucie katastrofy przed nami. Konflikty brzmią tak aktualnie.

Mocnym atutem spektaklu są kostiumy Zofii de Ines
i muzyka Zygmunta Koniecznego.


Najbliższe spektakle:
14 i 15 maja, godz. 20.00
Reżyseria - Paweł Aigner

Obsada:
Izabela Dąbrowska
Rafał Rutkowski
Maciej Wierzbicki
Michał Żurawski

Kostiumy – Zofia de Ines
Muzyka – Zygmunt Konieczny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.