Facebook Google+ Twitter

Wojna nerwów i krymski pat

Z godziny na godzinę sytuacja na Krymie staje coraz bardziej zagmatwana a tym samym niebezpieczna

Jak podaje „Ukraińska Prawda” prezydent Ukrainy poinformował o zablokowaniu dostępu do baz danych, celem uniemożliwienia przeprowadzenia referendum na terytorium Krymu. Decyzję taką podjął Centralny Komitet Wyborczy po tym, gdy uznano, iż ogłoszenie referendum przez krymski parlament jest niezgodne z ukraińskim prawem. Najpoważniejszym jednak źródło - https://www.youtube.com/watch?v=xwJc2o18nmA / Fot. Print Screenzarzutem wobec władz Autonomicznej Republiki Krymu jest zdaniem prezydenta Ukrainy złamanie zapisów konstytucyjnych mówiących wyraźnie o zachowaniu integralności Ukrainy i nienaruszalności jej granic, zarzucając treści planowanego referendum, które odwołuje się do oderwania Krymu od Ukrainy i przyłączeniu do struktur Federacji Rosyjskiej niekonstytucyjność.

Z kolei Grigorij Joffe, który stoi w Krymie na czele parlamentarnej grupy roboczej przygotowującej referendum informuje, iż wszystkie listy wyborcze zostały już przygotowane i Krym jest technicznie przygotowany do przeprowadzenia referendum.
Politycy parlamentu krymskiego zapowiadają również znacjonalizowanie państwowego majątku znajdującego się na Krymie.
W odpowiedzi parlament Ukrainy zapowiada rozwiązanie parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu, powołując się na nielegalność i niekonstytucyjność jego postanowień.

Co na to Rosja

Marszałek Rady Federacji Walentina Matwijenko powiedziała, że będzie wspierać przyłączenie Krymu do Rosji.
Zdaniem Matwijenko, krymski parlament ma prawo do przeprowadzenia referendum. Przywołuje również zapisy ONZ mówiące o prawie do samostanowienia narodów.
Odbyło się również spotkanie robocze stałych członków Rady Bezpieczeństwa Rosji, na którym omawiano obecną sytuację na Ukrainie oraz decyzję Rady Najwyższej o przyłączeniu Krymu do Rosji.
Prócz prezydenta Rosji Władimira Putina w spotkaniu udział wzięli: Przewodniczący Rządu Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew, przewodniczący Rady Federacji Walentina Matwijenko, przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin, szef administracji prezydenta Siergiej Iwanow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew, minister spraw wewnętrznych Władimir Kolokoltchev, minister obrony Siergiej Szojgu, dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Bortnikov, dyrektor Służby Wywiadu i Michaiła Fradkowa oraz stały członek Rady Bezpieczeństwa Borys Gryzłow.

Rosja nie zdecydowała się również na zdjęcie blokady ukraińskich jednostek pływających oraz nie wycofała swoich kontyngentów wojskowych z obszarów przygranicznych z Ukrainą. Nie wycofuje również swoich wojsk z terytorium samego Krymu.


Reszta świata


Społeczność międzynarodowa potępia zarówno działania Rosji ja również działania separatystyczne na samym Krymie, które postrzegane są jako łamanie prawa międzynarodowego i prawa suwerennej Ukrainy.
Rządy wielu państw podjęły decyzje o nałożeniu na Rosję, jako głównego sprawcę obecnej trudnej sytuacji na Krymie oraz strony wspierającej ruch separatystyczny na Krymie, nałożenie sankcji gospodarczych, zawieszenie rozmów w wielu kwestiach współpracy międzynarodowej z Rosją jak również zablokowania aktywów osób podejrzanych o popełnienie zbrodni na ludności cywilnej oraz przestępstw wobec skarbu państwa Ukrainy.

Cały czas trwają nieustające wysiłki w znalezieniu pokojowego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Coraz bardziej jednak złożone relacje powodują, iż sytuacja na Krymie staje się coraz bardziej napięta a odwoływanie się do praw zawartych w konstytucji Ukrainy jak również praw międzynarodowych nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów ani konstruktywnych rozwiązań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Moja ogólna ocena - neutralna czyli 3. Zapomniałeś np. dodać, że chiński MSZ wezwał również do przywrócenia poszanowania ukraińskiej konstytucji, w której ani Majdan ani Prawy Sektor nie są organami władzy, mogącymi zatwierdzać rząd, ochraniać budynki państwowe itd. itp. Stąd też wymachiwanie przez sotnika Jaceniuka konstytucją jest bezzasadne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastrzeżenie nr 3. Nie wiem dlaczego piszesz Świat z dużej litery w sytuacji gdy to słowo nie znajduje się na początku zdania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piszesz: Kolokoltchev. a zaraz potem: Borys Gryzłow. Zdecyduj się, czy rosyjskie tudzież ukraińskie imiona i nazwiska wymieniasz w zapisie polskim czy angielskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastrzeżenie nr 1: Twój link do dziennika Ukrainska Prawda nie działa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.