Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

592 miejsce

Wojna o pieniądz, czyli moralność według bankierów. Recenzja

Gdy człowiek wymyślił pieniądze prawie od razu było wiadomo, że jest ich zbyt mało. Ale to nie był ostatni, ani największy błąd. Według Song Hongbinga, autora ”Wojny o pieniądz” tragedią było stworzenie bankiera i powierzenie pieniędzy bankom.

 / Fot. Fot. Marek Bachorski-Rudnicki

Autopromocja, czy bankowa autodestrukcja?


Po książkę sięgnąłem z mieszanymi uczuciami. Autorem jest, bowiem Song Hongbing, badacz historii Stanów Zjednoczonych pochodzenia chińskiego, dawny konsultant w rządzie federalnym. Obecnie pracuje on na usługach chińskiego rządu, jako strateg i analityk od finansów.

Odniosłem początkowo wrażenie, że zapewne autor próbuje się książką w pewien sposób promować, jako specjalista od wszystkiego, zwłaszcza od ekonomicznych wzlotów i upadków współczesnej cywilizacji.

Gdy książkę otworzyłem zaraz na jednej z pierwszych stron przeczytałem motto: ”Dopóki jestem w stanie kontrolować emisję pieniądza w danym kraju, nie dbam o to, kto w nim stanowi prawo”. Słowa te wypowiedział jeden z najpotężniejszych bankierów wszech czasów Mayer Rothschild. Po takim wstępie nikt już nie musiał zachęcać mnie do przeczytania tej książki. Zagłębiłem się w lekturę z ciekawością.

Dlaczego Zachód boi się tej książki?


Autor twierdzi, że prawdziwe źródła kryzysów finansowych wcale nie tkwią tam, gdzie ich się poszukuje. Tak naprawdę za sznurki od dawien dawna pociągają bogaci bankierzy spekulując złotem, walutą i wszystkim tym, na czym można zarobić. Song Hongbing już na wstępie zaznacza, że fortuna Billa Gatesa, twórcy Microsoft, którego uważa się za najbogatszego człowieka na świecie stanowi zaledwie ułamek majątku bankierskiej rodziny Rotschildów.

Jednak w odróżnieniu od bogaczy z pierwszych list rankingowych Rotschildowie umiejętnie dbają, aby nikt i nigdzie o nich nie mówił i nie pisał. Dzięki majątkowi szacowanemu na 50 bilionów (!) dolarów, nie stanowi to dla tej rodziny większego problemu.

Autor umiejętnie ukazuje tutaj nie tylko sposób, w jaki ta sławna rodzina dorobiła się tak potężnej fortuny, ale i wszelkiego rodzaju mechanizmy, które spowodowały, że na świecie od dawna rządzą bankierzy. Czasem metody, aby dorobić się tak ogromnych pieniędzy bywają przerażające. Na liście narzędzi bankierów są chociażby spekulacje, zamachy, kryzysy i konflikty zbrojne, gdzie ten sam bank wspiera obie strony konfliktu. Niejednokrotnie wspiera też krwawe dyktatury.

Europa zachodnia ma powody, aby bać się tej książki. Pisarz twierdzi, że w ciągu dwustu ostatnich lat świat zawdzięcza bankierom wiele okrutnych wojen, zawirowań politycznych etc., gdzie niezaspokojona żądza władzy i złota niejednokrotnie przedkładała się na istnienie bądź nieistnienie wielu ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.