Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6946 miejsce

Wojna płci w krzywym zwierciadle

Chęć udowodnienia, że świat nie ma prawa bytu bez obecności mężczyzn? Czy może żartobliwy sposób podejścia do relacji damsko-męskich?

Interpretacji wyżej wymienionych pytań może być tyle, ile osób oglądających dzieło wyreżyserowane przez Juliusza Machulskiego w 1983 roku. Film wpisujący się w kanon klasyki polskiej komedii. Uznany, w 2008 roku przez czytelników magazynu FILM, za komedię stulecia. Jeśli ktoś się jeszcze nie domyślił, o czym mowa, to chodzi o głośną komedię science-fiction z lat 80-tych, jaką jest ,,Seksmisja”.

Wszystko zależy od punktu widzenia

Wizja przyszłości, nie uwzględniającej mężczyzn, mogłaby budzić wiele kontrowersji wśród męskiej części widowni. Jednakże sposób, w jaki reżyser przedstawił tę przyszłość, zdecydowanie łagodzi reakcje widzów. Humor zawarty w treściach wypowiadanych przez filmowego Maksymiliana- w tej roli Jerzy Stuhr- powoduje, że u każdego pojawia się uśmiech na twarzy. Proste, aczkolwiek niezwykle trafne wypowiedzi, od których roi się w owym filmie, mimo ponad trzydziestu lat po premierze, wciąż znajdują wykorzystanie w codziennym życiu.

Kobieca siła przebicia

Jednakże oprócz kwestii humorystycznych, mamy tu do czynienia ze zjawiskami łączącymi czasy ówczesne z teraźniejszością. Jednym z nich może być obraz kobiety samowystarczalnej. Zostawmy może na razie kwestię prokreacji, a skupmy się na życiu codziennym, a mianowicie kwestiach kariery, wykonywanego zawodu czy sposobu radzenia sobie z problemami natury technicznej. Jak wiadomo, to mężczyźni zawsze kojarzeni byli z tymi, którzy coś naprawią, przykręcą, przestawią. Kobiety były zaś płcią słabszą. Mówiono, że to mężczyzna jest panem domu czy głową rodziny. A kobiety odnajdywały się tylko w roli gospodyń domowych, gotujących i sprzątających. ,,Seksmisja” przełamała poniekąd ten stereotyp. Tam kobiety były silne, twarde i radziły sobie w każdej, nawet najgorszej sytuacji. I co najważniejsze, bez pomocy płci przeciwnej. W końcu w obecnych czasach, coraz częściej słyszy się o kobietach pilotach czy kierowcach ciężarówek. Choć są to, przy pierwszym skojarzeniu zawody typowo męskie, mają coraz więcej kobiecych reprezentantów. Dlatego poniekąd można stwierdzić, że Machulski przewidział rolę kobiet w przyszłości i dał wydźwięk kobiecej chęci usamodzielnienia i samodoskonalenia.

Żarty, żartami

Wracając do omówienia kwestii humorystycznej ,,Seksmisji”, przyznać trzeba, że Jerzy Stuhr, wcześniej znany z ról poważniejszych, doskonale spełnił funkcję bohatera napawającego tę produkcję komizmem i pozytywną energią. Większość jego wypowiedzi, jako Maksa, wciąż żyje w polskiej kulturze i znajduje miejsce w życiu codziennym. ,,Kobieta mnie bije!”, ,,Albert, wychodzimy!” czy ,,Nigdzie nie idę! Tak będę leżeć!”, to tylko garstka cytatów żyjących wciąż i mających odzwierciedlenie w obecnych czasach.

Goło i wesoło

Mimo sporej obecności kadrów zawierających roznegliżowane kobiety, ,,Seksmisja” nie osiągnęła miana produkcji erotycznej. Dzisiaj niemalże w każdym filmie mamy do czynienia z mniej lub bardziej rozbudowaną ,,sceną łóżkową”, gdzie występują poodsłaniane pośladki i piersi aktorów i aktorek. Stąd wniosek, że film Machulskiego zapoczątkował pewnego rodzaju skłonność do odważniejszych scen, bez wulgarnych czy prowokatorskich podtekstów. Od tej pory seks, którego znaczenie chyba wszyscy znamy, przestał być tematem tabu, unikanym nie tylko na salonach, ale i w rozmowach prostych ludzi. Filmowy Albert, grany przez Olgierda Łukaszewicza, na początku filmu ukazuje bowiem tę wcześniejszą mentalność, która nie była skora odważyć się wyrazić zachwytu kobiecym ciałem. On był tą skromną i skrytą częścią społeczeństwa, nie tylko męskiego, która tematu seksu, uznając to za zbyt intymne, wolała nie poruszać. Dopiero pod wpływem, bezpośredniego i bardzo otwartego podejścia Maksa, dał się przekonać, że nagość i szczera opinia na temat uczuć związanych z nagością, nie jest czymś złym, a wręcz przeciwnie. Tak też stało się z polskim społeczeństwem. Obecnie, w kanonach filmowych czy teatralnych, dużo odważniej przełamywany jest temat nagości, nie jako coś złego, lecz jako coś naturalnego i pięknego.

Kobiety vs. Mężczyźni

Choć rola kobiety w ,,Seksmisji” miała niezmiernie znaczący wpływ, nie tylko na fabułę filmu, ale również na przyszłość aktywności zawodowej płci żeńskiej, nie można zaprzeczyć, iż świat bez mężczyzn byłby w pewnym sensie pusty. O czym też przekonaliśmy w końcowych scenach produkcji Juliusza Machulskiego. Otóż człowiek z naturą nigdy do końca nie wygrał i nie wygra. Naturalną koleją rzeczy jest, iż do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania w świecie niezbędna jest egzystencja dwóch przeciwnych płci w jednym otoczeniu. Takie są prawa natury i tego ani człowiek, ani żadne inne stworzenie nie da rady pokonać. Tak więc mimo znaczącej przewagi liczebnej kobiet w omawianym filmie, mężczyźni odgrywali dokładnie tak samo znaczącą rolę w przekazie, jaki ten film niesie.

,,Seksmisja” ponadczasowa

W obecnych czasach polska kinematografia zasypuje nas, jako widzów, pustymi, nic nie wnoszącymi, powtarzającymi się tematycznie, marnymi imitacjami komedii. Najczęściej na plakatach widnieje świetna obsada, co utrwala w nas przekonanie, że będzie to znakomita produkcja i za wszelką cenę biegniemy do kina, wydając kilkanaście złotych na bilet, po czym wychodzimy i zastanawiamy się, dlaczego daliśmy się tak nabrać. Albowiem, niemalże w każdym okazuje się, że nie było na co patrzeć, a głupkowate, któryś raz powtórzone teksty wykorzystane w filmie, tylko sprawiły, że przyszła nam ochota na drzemkę. I w takich momentach uświadamiamy sobie, jaką wspaniałą robotę robili niegdyś aktorzy i reżyserzy. Jak potrafili trafić w sedno szarej rzeczywistości, z którą zmagamy się na co dzień, i to w tak komiczny . W przypadku ,,Seksmisji”, poruszony temat zależności między kobietą i mężczyzną, został przedstawiony bardzo oryginalnie, a przy tym niesamowicie zabawnie. Tutaj ukazuje nam się fakt, jak ponadczasowym hitem jest ,,Seksmisja” i, że każde pokolenie mogłoby się z niej wiele nauczyć, ponieważ metafory wykorzystane w tym filmie nigdy nie stracą na wartości i zawsze będą mieć takie same znaczenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.