Facebook Google+ Twitter

Wojna w cyberprzestrzeni

Rosja prowadzi walkę dezinformacyjną i propagandową. Oskarżenie przez Putina Polski i Litwy o szkolenie bojowników z Majdanu, stanowi część tej propagandy. Czy można domniemywać, że przeniosła się również do cyberprzestrzeni?

Afera dotycząca ataków w cyberprzestrzeni, o które podejrzewa się rosyjski rząd miała swój mocny wydźwięk w styczniu tego roku.
źródło - https://www.youtube.com/watch?v=ri3NA8PuQc4 / Fot. Print ScreenPo raz pierwszy wówczas poważnie powiązano ataki hakerów z Rosją a nie Chinami. W styczniu Dmitrij Alperowicz współzałożyciel CrowdStrike, w wypowiedzi do agencji Reutera stwierdził - "Wydaje się, że motywem tych ataków były interesy rosyjskiego rządu, który chce pomóc swojemu przemysłowi zachować konkurencyjność w kluczowych obszarach mających znaczenie dla kraju" (CrowdStrike z siedzibą w Irvin w stanie California, zajmuje się bezpieczeństwem sieci)

Prawdziwym newsem z września ubiegłego roku była relacja Natalii Lwowej dla St Petersburg Times, w której uchyliła ona kulisy funkcjonowania mechanizmu umieszczania negatywnych komentarzy pod artykułami publikowanymi w sieci a dotyczącymi rosyjskiej opozycji.

Kreml na czele z Putinem stanowi uosobienie propagandy. Nie można więc wykluczać, że tego typu proceder znajduje również zastosowanie w Polsce.

Zaniepokojony zalewem prorosyjskich komentarzy jest Neesweek. Informuje on, iż około 80% takich komentarzy wysyłanych jest z fikcyjnych kont, których IP lokalizowane jest poza Polską.
W dalszej relacji podaje, że scenariusz hejtowania artykułów jest niezmienny. Po kilku merytorycznych komentarzach, pojawia się cała lawina komentarzy prorosyjskich w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie.

Podejrzenia te potwierdza ekspert ds. cyberterroryzmu Collegium Civitas, Andrzej Mroczek. Przestrzega on również przed poważniejszymi atakami ze strony rosyjskiej, przypominając o atakach na strony rządowe, banków i mediów dokonanych przez hakerów rosyjskich w Estonii w roku 2007 oraz Gruzji w roku 2008.

Obecnie żadne istotne kwestie związane z funkcjonowaniem państwa nie odbywają się bez użycia komputera. Źle zabezpieczone sieci energetyczne, infrastruktury, parlamentu, bankowości, kontroli lotów, mogą stać się łatwym celem ataku. Celem takim mogą stać się również serwery wojskowe oraz służb bezpieczeństwa. O wojnie cybernetycznej mówi się coraz głośniej i coraz poważniej. Wraz ze wzrostem znaczenia użycia komputerów we właściwym funkcjonowaniu państwa, wojna cybernetyczna nabiera realnego znaczenia, gdzie zagrożenia są równie realne.
O tym jak realne, niech świadczy chociażby udany atak hakerów na Ministerstwo Gospodarki w październiku 2013 roku, który zakończył się opublikowaniem w internecie m.in. próśb o wizy, skany paszportów obcokrajowców zapraszanych do kraju, a także dane ze skrzynek pocztowych urzędników wraz z testowymi hasłami.

W świetle ostatnich wydarzeń mających miejsce w tej części Europy, Polska powinna dołożyć wszelkich starań, by być gotową na odparcie ewentualnego ataku cybernetycznego.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Oczywiście, ze Rosjanie są sympatyczni, też tego doświadczyłem. Z tym, że są zindoktrynowani i pławią się w propagandzie Kremla. Nie są to ludzie źli, tylko nie mają szczęścia do rządów.
I tak jak napisała Pani Ela, niewygodni dla rządu znajdują swoje miejsce albo w ziemi, albo w obozach pracy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naród rosyjski nie ma prawa się uskarżać i prosić o pomoc . Tacy niepokorni trafiają do łagrów albo znikają bez wieści .
Wiem ,że Rosjanie są mili i sympatyczni .
Ale jak żyją dwa kilometry od Moskwy ? To przypomina XIX wieczną Polskę a nie XXI wiek .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju. Jedynym, który na prawdę zatracił zdrowy rozsądek jest Putin. I zgodzę się z Panią Elą. Straszenie Putinem jest całkowicie zasadne i ma mocne podstawy. Co gorsze, bestia rozwija skrzydła. Za chwilę będzie nie do powstrzymania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba straszyć Putinem bo jest nieobliczalny .Skłonny wywołać wojnę ten szaleniec . Rosjanie żyją w nędzy a Putin w luksusie. Wraz armią i teczką z guzikami ma wszystkich gdzieś .
Ostrzyknięty botoksem rżnie głupa na konferencji prasowej i jak tu nie straszyć dzieci ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z ukraińskich doniesień wynika, że właśnie przeprowadzono na ten kraj cyberatak z wykorzystaniem wirusa "snake" oraz prawdopodobnie innych aplikacji szpiegowskich. Jak podaje strona ukraińska (za Onet, GW), zablokowanych zostało około 700 numerów telefonów urzędników państwowych. Odnotowuje się również nieprawidłowości w funkcjonowaniu oraz stron internetowych instytucji rządowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję na proces nauczania-uczenia się działający w obie strony i ze wzajemną korzyścią...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nauczycielu! Dziękuję za cenne uwagi i krytyczną ocenę. Jest ona dla mnie o tyle ważna, o ile wymusza pracę nad składnią, ortografią i interpunkcją

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znowu nie mogę postawić dobrej oceny... Co to ma znaczyć? Ja niby "hejtuję" za kremlowskie pieniądze? Jeszcze ich w życiu nie widziałem. Może byś lepiej zwrócił uwagę na zaśmiecanie, zniekształcanie mowy ojczystej i czynienie jej niezrozumiałą dla prostych ludzi, w prasie, radiu telewizji oraz internecie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.