Facebook Google+ Twitter

Wojna w Gruzji zmieniła kurs negocjacji o tarczy?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-14 07:44

Według "Financial Times", polskie władze złagodziły swoje stanowisko w negocjacjach z Amerykanami w sprawie tarczy antyrakietowej. Zdaniem gazety, zmiana polskiego stanowiska wynika z obaw, jakie rozbudziła wojna między Gruzją a Rosją.

W gazecie czytamy, że Warszawa obawiała się, że baza rakietowa może stać się ewentualnym celem rosyjskiego ataku, co nie było nieuzasadnione w świetle wypowiedzi Moskwy dotyczących programu. Z tego powodu strona polska naciskała amerykańskich negocjatorów, by zgodzili się na instalację systemu obronnego "Patriot".

"Financial Times" przytacza wypowiedź ministra obrony narodowej Bogdana Klicha , w której stwierdza on, że jedna bateria rakiet "Patriot" jest warunkiem niezbędnym dla uzyskania porozumienia w sprawie tarczy.

Według gazety konflikt w Gruzji pokazał stronie polskiej korzyści, jakie płyną ze stacjonowania amerykańskich żołnierzy na swoim terytorium. Amerykańscy negocjatorzy są też zainteresowani zacieśnieniem współpracy z Polską w kwestii bezpieczeństwa.

Według "Financial Times", jeśli pomiędzy Polską i USA dojdzie do szybkiego porozumienia, prezydent George Bush będzie mógł przed swoim odejściem odnotować sukces w polityce zagranicznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.