Facebook Google+ Twitter

"Wojna w Nepalu się nie skończyła ale zmieniła się jej strategia"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-24 10:03

W Nepalu maoistyczny przywódca i do niedawna premier tego kraju Pushpa Kamal Dahal „Prachanda" wezwał dowódców maoistycznych ugrupowań zbrojnych do wzmożonej czujności. Powiedział on, że maoistyczna rewolucja trwa, a objęcie władzy przez ugrupowania służące siłom reakcyjnym nakłada na maoistów obowiązek działania.

Wypowiedź „Prachandy" miała miejsce w kilka godzin po wybraniu przez Zgromadzenie Konstytucyjne kraju nowego premiera - polityka Zjednoczonej Marksistowsko-Leninowskiej Komunistycznej Partii Nepalu. Nowego premiera poparli reprezentanci 22 partii, w tym Nepalskiego Kongresu Narodowego, uważanego przez maoistów za ugrupowanie reakcyjne, służące interesom indyjskim.

Wypowiedź „Prachandy", który stwierdził, iż wojna się nie skończyła, ale zmieniła się jej strategia, może oznaczać eskalację napięcia w himalajskiej republice. Maoiści dysponują kilkunastoma tysiącami partyzantów, z których większość przebywa w obozach przejściowych zorganizowanych przez ONZ. Ewentualna rewolta tych oddziałów może otworzyć kolejny etap wojny w Nepalu, zakończonej przed trzema laty porozumieniem pokojowym, na mocy którego maoiści weszli w oficjalny nurt życia politycznego.

Porażka ich dziewięciomiesięcznych rządów pod kierunkiem „Prachandy" może skłonić maoistycznych przywódców do ponownego sięgnięcia po broń w celu zdobycia władzy. „Prachanda" zapowiedział, że maoiści przeszli do opozycji i będą sprzeciwiać się polityce prowadzonej przez nowe władze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.