Facebook Google+ Twitter

Wojna w wirtualnej rzeczywistości może mieć realne konsekwencje

O tym, jak zabezpieczyć się przed cyberatakiem debatowali w Krakowie przedstawiciele NATO, władz państwowych oraz prywatnych przedsiębiorstw. Ich rekomendacje mają zmienić strategie walki z terrorystami i przestępcami w sieci.

Podczas sesji inaugurującej konferencję CYBERSEC w Krakowie / Fot. CYBERSEC 2015 Napięta sytuacja geopolityczna, aktywność Państwa Islamskiego oraz przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie to niektóre czynniki, które wpłynęły na dyskusję podczas spotkania ekspertów od cyberbezpieczeństwa z całej Europy w stolicy Małopolski. W sesji inauguracyjnej Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa wziął udział m.in. zastępca sekretarza generalnego NATO Sorina Ducaru. - Widzimy wzrost częstotliwości i zaawansowania ataków cybernetycznych. Właśnie dlatego, cyberbezpieczeństwo będzie jednym z priorytetów przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie – zaznaczył Ducaru.

List do uczestników konferencji przesłał również Andrzej Duda. - Od skutecznych działań organów państwa oraz dobrej współpracy międzynarodowej zależy czy cyberprzestrzeń będzie stawać się w przyszłości polem pogłębiających się konfliktów czy też środowiskiem bezpiecznym, służącym wszystkim, którzy z niej korzystają - czytamy w liście prezydenta RP.

Obecny na konferencji wiceminister MSZ Rafał Trzaskowski zwracał uwagę na aspekt edukacyjny debaty na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. – Jednym z najważniejszych wyzwań w kwestii zapewniania cyberbezpieczeństwa jest odpowiednia edukacja, którą z uwagi na złożoność problemu, powinniśmy traktować priorytetowo w procesie budowy zaufania w cyberprzestrzeni – mówił Trzaskowski.

Krakowska konferencja to nie tylko spotkanie polityków, to przede wszystkim wymiana poglądów i koncepcji między ludźmi, dla których zapewnianie cyberbezpieczeństwa jest codziennością. W Krakowie nie zabrakło przedstawicieli instytucji państwowych, jak i również ekspertów z polskich i europejskich uczelni oraz największych światowych firm informatycznych i teleinformatycznych.

Jak przekonuje przedstawiciel CISCO poczucie bezpieczeństwa w tej sferze bywa bardzo złudne. - Są dwa rodzaje firm: te, które zostały zhakowane, i te, które jeszcze nie wiedzą, że zostały zhakowane. We współczesnym, coraz bardziej połączonym, cyfrowym świecie, każda firma staje się firmą technologiczną – mówi Gaweł Mikołajczyk, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa CISCO.

Celem konferencji CYBERSEC jest wypracowywanie praktycznych rekomendacji, mających na celu poprawę poziomu cyberbezpieczeństwa w poszczególnych sektorach gospodarki, państwach i całej Europie. Przez dwa dni w Krakowie obradowało ponad 400 gości ze Stanów Zjednoczonych i dwudziestu krajów Europy. Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczna edycja konferencji również odbędzie się w stolicy Małopolski. Będzie to kolejna okazja na podsumowanie dokonań w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

(materiały prasowe)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.