Facebook Google+ Twitter

Wojna z Iranem? Nie bądźmy frajerami - mówi senator Grubski

Za złamanie sankcji wobec Iranu z 1987 roku, uchwalonych jeszcze za czasów prezydentury Reagana, Amerykaninowi grozi nawet 20 lat więzienia. Embargo handlowe na irańską ropę wprowadziła też niedawno Bruksela. Co w związku z tym grozi Europejczykom? Już zaczęliśmy płacić wysoką cenę - przy dystrybutorach na stacjach paliw.

Sankcje USA / Fot. US govAmerykańskie sankcje departamentu skarbu, straszące opornych nie tylko więzieniem, ale i milionowymi kontrybucjami, poszerzył w 1995 roku prezydent Clinton, dodając do pierwotnych zarzutów wspierania terroryzmu kolejne - rzekome starania Teheranu o skonstruowanie broni masowego rażenia.

Do niedawna Iran, drugi kraj OPEC pod względem zasobów ropy i czwarty na świecie pod względem potwierdzonych rezerw gazu (zwłaszcza w okresach wysokich cen na oba te dobra) radził sobie z sankcjami; pomagało w tym znalezienie największych odbiorców surowców w Azji: Chin, Japonii i Indii. Zachodnie obostrzenia obejmowały jednak coraz szerszą listę nie tylko towarów, ale i usług, głównie finansowych. Iran omijał sankcje, rejestrował tankowce pod tanimi banderami, sam opłacał ubezpieczenia frachtów, a pomagali w tym ci, których kusiły nadzwyczajne zyski. Amerykanie musieli pokazać kto tu rządzi; padło na bank HSBC.

Irański prezydent Mahmoud Ahmadinejad (P) podczas spotkania zprezydentem Egiptu Mohammadem Morsim. / Fot. EPASenacka komisja śledcza w 335-stronicowym raporcie udowodniła HSBC 19,4 mld dolarów przelanych do Iranu, przy okazji wywlekając też publicznie brudy tego finansowego giganta. Senator Carl Levin zasugerował nawet pozbawienie HSBC możliwości działania na rynku amerykańskim. Podziałało.

Czekając na „istotną zmianę warunków działania”

Naciski USA miały pewnie wpływ również na PGNiG, polskiego operatora gazowego i naftowego, który bez walki oddał wart 2 mld dolarów kontrakt na eksploatację nowego złoża pod irańską wyspą Lavan. Złoże, wedle szacunków, może dawać 750 mln metrów sześc. gazu dziennie. Ale Polacy zostali - jak w grudniu 2011 roku informowała irańska izba przemysłowo-handlowa - po czterech latach negocjacji usunięci z projektu „z powodu powtarzających się opóźnień”.

- PGNiG SA w 2008 roku podpisało w Teheranie list intencyjny z Iranian Offshore Oil Company w zakresie współpracy dotyczącej ewentualnego zagospodarowania już odkrytych irańskich złóż gazu i kondensatu. Jednak w 2009 roku Zarząd PGNiG SA podjął uchwałę o nie kontynuowaniu zaangażowania w projekt Lavan do czasu wystąpienia istotnej zmiany warunków działania - odpisała na pytanie Wiadomości24 o kontrakt Joanna Zakrzewska rzecznik prasowy PGNiG SA. Kolejne pytania, m.in. o to, jaki wpływ na obecne ceny paliw mogłaby mieć ropa z Iranu, rzecznik zostawiła bez odpowiedzi.

Tak powściągliwy nie był nawet wicepremier Waldemar Pawlak, który (zastrzegając wprawdzie, że jest to jego prywatna opinia), w listopadzie 2011 roku miał stwierdzić, że embargo na dostawy z Iranu wpłynie na ceny nośników energii w Europie.

I miał rację. Odtąd zaczęły się radosne doniesienia o… jednogroszowych obniżkach cen paliw, takie jak to, z „Gazety Prawnej” z 3 sierpnia: „Na początku sierpnia ceny paliw na stacjach nieznacznie spadły - poinformowali w piątek analitycy rynku paliw z BM Reflex i portalu e-petrol.pl – donosi GP. - Zdaniem analityków, na początku sierpnia za litr bezołowiowej 95 średnio płacimy tyle, co przed tygodniem, tj. 5,66 zł, podobnie bez zmian pozostała cena oleju napędowego - 5,60 zł. Jednogroszową obniżkę odnotowano w przypadku Superplus 98 i LPG. Średni poziom tych paliw wynosi odpowiednio: 5,85 i 2,72 zł/l”.

Wygląda na to, że nikt nie pamięta już ubiegłorocznych rozważań, czy cena litra paliwa przekroczy „psychologiczną barierę” 5 zł…

Wojna, na razie ekonomiczna

Pętlę embarga wokół Iranu zdecydowali się też zacisnąć Francuzi, a za nimi, od 1 lipca, cała Unia Europejska. Uzasadniając to brakiem postępów w rokowaniach na temat programu atomowego, Bruksela zakazała importu, transportowania, finansowania i ubezpieczania irańskiej ropy. Największy wpływ miało to na kraje południa Starego Kontynentu, najbardziej dotknięte kryzysem: Grecję, Włochy i Hiszpanię. Ta ostatnia importowała dotąd z Iranu niemal 17 proc. zużywanej przez siebie ropy. Czy wcześniejsze krwawe obalenie Kadafiego w Libii miało związek z planowanym embargiem wobec Iranu, można tylko spekulować.

Iran został trafiony. Jak okręt pod ostrzałem, nabrał wody, ale płynie dalej. Bloombegr ocenia, że Persowie tracą przez najnowsze sankcje 133 mln dolarów dziennie, a poziom wydobycia ropy, według oficjalnego raportu OPEC z 9 sierpnia, spadł do poziomu sprzed 20 lat - takiego, jak po wojnie irańsko-irackiej. Rial stracił do dolara 30 procent wartości, ale sklepy, mimo rosnącej inflacji, nadal są pełne towarów.

XVI szczyt Ruchu Państw Niezaangażowanych w Teheranie. / Fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREHIrańczycy odrzucają oskarżenia Izraela i USA o dążenie do skonstruowania broni atomowej. Jak konsekwentnie twierdzą, wirówki (których liczba w podziemnej instalacji Fordow, obok świętego miasta Qom, według raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przekroczyła już 2 tysiące), wzbogacają uran wyłącznie w celach cywilnych: dla potrzeb elektrowni atomowej i do zastosowań medycznych. Reuters podaje, że od 2010 roku Iran wyprodukował już 190 kg wysokowzbogaconego uranu. Czy można wierzyć w doniesienia mediów i rządów? Pretekstem do wojną z Irakiem stały się wiarygodne rzekomo informacje o broni biologicznej składowanej przez Saddama Husajna. Tyle, że nikt jej potem nie znalazł...

Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei i prezydent Mahmud Ahmadineżad odrzucają też oskarżenia o wspieranie terroryzmu. 7 tysięcy delegatów na 16. szczyt Organizacji Państw Niezaagażowanych, który odbywał się w Teheranie, mogło zobaczyć ustawione na podestach przed gmachem obrad spalone szczątki samochodów, w których zamordowano irańskich naukowców, uczestniczących w programie jądrowym. - To my jesteśmy ofiarami terroryzmu - brzmiał jednoznaczny przekaz. A tych ofiar ma być już 17 tysięcy.

Sierpniowy szczyt zrzeszającego 120 państw OPN był dla izolowanego przez Zachód Iranu świetną okazją do udowodnienia, że ten kraj ma wciąż wiele do powiedzenia na arenie globalnej polityki. Inaczej na obrady OPN nie zjechałoby, jak podaje Businesweek, aż 24 prezydentów, 8 premierów, 50 ministrów spraw zagranicznych i 3 królów. Największa, indyjska delegacja, liczyła 250 osób.

Ważnymi, jeśli nie najważniejszym gośćmi szczytu, z czysto prestiżowych powodów, byli jednak sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon oraz nowy prezydent Egiptu, Mohamed Morsi – pierwszy tak wysoko postawiony Egipcjanin, odwiedzający Iran od rewolucji islamskiej z 1979 roku.

USA i Izrael starały się jak mogły, by odwieść szefa ONZ od odwiedzin w Teheranie. Ban co prawda skrócił swą wizytę, ale zdążył spotkać się z liderami Iranu i przemówić do delegatów zjazdu. Jego zdaniem z jednej strony Iran musi przerwać swój program atomowy, z drugiej - może też mieć wielki wpływ na zastopowanie przelewu krwi w Syrii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Pani Barbara Kukulska
Widziałem ten film.
Ale nie ma filmu o ucieczce polskiego małżeństwa z Norwegii, któremu to zabrano dziecko. Przypuszczam, że to też mógłby być niezły scenariusz, nie mówiąc już o problemach wielu polskich rodzin z wychowywaniem dziecka w Niemczech

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozbawiła mnie nieco naiwność senatora Grubskiego. Mówienie, że "coś" nie może się wydarzyć, bo jest to politycznie niewyobrażalne i miałoby ogromne reperkusje, świadczy tylko o nieznajomości historii oraz o tym, że ten pan jest naprawdę bardzo, ale to bardzo naiwny prezentując takie myślenie życzeniowe.

Poza tym, zgadzam się, że należy właśnie z takiego myślenia już wyciągnąć wnioski. Ewentualne "łupy" w Iraku zaćmiły umysły tym, którzy decydowali o odgrywaniu giermka przy boku wuja Sama.

Nadal mamy w kraju sporo "bohaterów", którzy chętnie z Amerykanami wyruszyliby na świętą wojnę z ajatollahami w Iranie nauczyć ich właściwej moralności i demokracji...

Komentarz został ukrytyrozwiń
zainteresowany
  • zainteresowany
  • 05.09.2012 16:44

Szanowny Panie ,Tomasz Kowalski Dzisiaj 16:06 , proszę napisać , które są rzeczowe komentarze.Proszę je wymienić . przecież nie jest tych wszystkich tak dużo.Czekam , na ten merytoryczny komentarz.
Ile to komentarzy jest dobrych, a ile złych .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szwajcaria także, nie tak dawno temu, podpisała z Polską umowę o szkoleniach wojskowych pilotów. Dziennikarz zapytał " wyeksportują trochę hałasu do Polski" ?
więc te "treningi" na pustyni nie dziwą, bo wkrótce będę w Alpach podobne.

A co do obyczajów irańskich. Jest taka książka."jamais sans ma fille" o europejce uciekającej z Iranu i usiłującej uciec z córką, której rodzina irańska uniemożliwia wyjazd. WSTRZĄSAJĄCA opowieść o irańskich stosunkach społecznych i nie tylko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję za wszystkie, rzeczowe komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I o to chodzi, żeby się dowiedzieć czegoś, czego nie ma gdzie indziej. Włączywszy w tę wiedzę niesztampowe interpretacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Konflikt w tym rejonie zatka irański korek z ropą i zamknie kurek z gazem.
Kto na tym zyska?
Wszyscy światowi dostawcy.
Kto najbardziej? Wydaje się, że Rosja...
Czy jest się czego obawiać?
Oczywiście!!!
Ta wojna, gdyby do niej doszło prawie napewno wymknie się z kontrolnych ram.
Zbyt wiele zmiennych i niewiadomych.
Religia, historia, mentalność, arsenał, status quo Chin i Indii - to wszystko może spowodować, że po kalendarzu Majów nie rozpocznie się kalendarz Czerwców...:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
rycho i zdzicho
  • rycho i zdzicho
  • 04.09.2012 22:39

Jak donald będzie posłużmy bum bamie to niech sam na tą wojnę idzie z amberbankiem i resztą kumpli z gdańska hehehe

Komentarz został ukrytyrozwiń
robin
  • robin
  • 04.09.2012 22:32

Niech szlag trafi tego murzyna z usa i jego kumpli z teksasu jak im coś nie pasuje to niech sobie sami wojują
wpierdzielili sie do Afganistanu teraz buntują Syryjczyków co dalej kryzys tez tej śmierdzącej ameryki sie przywlókł a paliwo zaraz po 7zł będzie a na zimę 10 i więcej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całkiem ciekawe wyjaśnienie i w dodatku może być trafne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.