Facebook Google+ Twitter

Wojska wewnętrzne rozpoczęły szturm Kijowa. Koniec Ukrainy?

Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych żołnierze otoczyli Plac Niepodległości. Po godzinie 16.00 żywe mury żołnierzy w oporządzeniu policji szturmowej zaczęły spychać demonstrantów w stronę Placu.

Wojsko pozostało wierne Janukowyczowi. Zdjęcie z październikowej wizyty prezydenta Czech w Kijowie. / Fot. nieznany - strona prezydenta UkrainyBarykady wzniesione wczoraj przez protestujących zostały rozbite przez samochody wojskowe, a następnie pracownicy służby komunalnych przystąpili do ich uprzątania. Jak dotąd zwolennicy partii opozycyjnych nie stawiają oporu, a wojsko ogranicza się do spychania ich na bok metalowymi tarczami. W miarę zbliżania się do Placu rośnie jednak niebezpieczeństwo ostrej wymiany ciosów oraz pocisków różnego rodzaju. Wcześniej, zanim zostali otoczeni, zwolennicy eurointegracji sprowadzili tam wiele kobiet i dzieci. Komunikat ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych podkreśla. że odpowiedzialność za dalsze losy osób zgromadzonych na Majdanie spadnie na przywódców opozycji. W inym komunikacie tegoż ministerstwa mówi się o rozdaniu broni i niebezpiecznych przedmiotów ludziom broniącym Placu. Przywódca Batkiwszcziny Jaceniuk zapowiedział walkę do końca.

http://mvs.gov.ua/mvs/control/main/uk/publish/article/938186

Dwie godziny wcześniej były przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Litwyn wezwał opozycję i rząd do powstrzymania się od użycia siły oraz poszukiwania kompromisu. Jego zdaniem w przeciwnym wypadku: "już nikt nie zdoła zapanować nad ludźmi ani nad działaniami sił bezpieczeństwa. Dalszy rozwój sytuacji podyktuje ulica, prowadząc skrajnie niszczące działania." Wtedy zaś, dodał, może szybko dojść do unicestwienia ukraińskiej państwowości.

http://ria.ru/world/20131209/983008920.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Oczu nie mogłem dziś w nocy oderwać od tej transmisji na żywo, aż wreszcie przed piątą zgasł mi internet. Uderzyły mnie zwłaszcza słowa wypowiadane, wykrzykiwane przez demonstrantów i ich przywódców. Te żądania wobec wojska i policji, aby nie wykonywać zbrodniczych i bezprawnych rozkazów, w połączeniu z wysławianiem UPA, gdzie za niewykonanie rozkazu ścinano (jeśli był na to czas) głowę toporem.

Inną, uderzającą dla mnie rzeczą byli księża prawosławni z Patriarchatu Kijowskiego, usiłujący nawrócić zwarte oddziały funkcjonariuszy na "naszoukraińską" (mam na myśli partię byłego prezydenta Juszczenki) mitologię polityki historycznej, gdzie jedynym ujemnym bohaterem XX wieku jest Stalin, no może jeszcze do spółki z Leninem. Ojczulkowie przyrównywali Janukowicza do Stalina, ostrzegali, że chce zamorzyć głodem miliony...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na razie wszystko jakby na słwanym Placu zamarło... Jedna strona już się nie cofa, a druga nie napiera. Sytuacja bez zmian. W Kijowie pół do piątej rano.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sceny wręcz surrealistyczne- wznowiła pracę kamera nr 1, ale budzące nadzieję. "Majdan obronimy" - przemawia Tiahnybok, a "Berkut" powoli zbliża się do sceny, z której on przemawia. Nikt nie stawia oporu (w tym miejscu), a policjanci nic nikomu nie robią. Tiahnybok oświadcza, że jest gotów na los więźnia politycznego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mówcy wzywają ze sceny siły bezpieczeństwa, aby pozwoliły wiecującym rozejść się w spokoju - opuścić Plac Niepodległości. Z drugiej strony widać zwarty tłum kilkuset ludzi w pomarańczowych kaskach, z flagami państwowymi i jedną flagą UE. Wezwania po ukraińsku. Wcześniej było słychać rozkazy oficerów wydawane po rosyjsku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kamera nr 1, umieszczona na placu przerwała transmisję. Ostatni widok: biskup Ukraińskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego wraz z księdzem-radcą, w szatach duchownych, idący w kierunku sceny odczytać wezwanie Rady Kościołów Ukrainy o powstrzymanie się przez wszystkie strony od użycia siły, a zwłaszcza od przelewu krwi.

Działa kamera nr 2, umieszczona gdzieś na wysokości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezpośrednia transmisja na portalu radio svoboda ua. Radio Kijów nie przerwało swojego zwykłego programu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Funkcjonariusze wyprowadzają pojedynczych ludzi, trzymając każdego po dwóch za ręce, w kierunku samochodów służbowych. Nie widać, aby kogokolwiek bito, ale niektórzy zatrzymani bezskutecznie próbują zaprzeć się nogami. Spiker mówi jednak o pobitych posłach do parlamentu i jeszcze kilku innych ludziach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tej chwili widać zwartą falangę żołnierzy wojsk wewnętrznych zmagającą się ze znacznie mniejszą grupą mężczyzn w pomarańczowych hełmach. Nie widać pałek, a tylko przepychanie się obu grup. W innym miejscu służby porządkowe demontują namioty. W tle, przez głośniki, pieśń na cześć UPA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze względu na kobiety, dzieci i młodzież organizatorzy wezwali do nie stawiania oporu. Dorośli mężczyźni barykadują się (podjęli do tego zawczasu przygotowania) w centrali związków zawodowych. Czy w czasie, gdy to przekazuję nie polała się już krew... ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dwadzieścia minut temu specjalne brygady MSW: "Gepard" i "Berkut" rozpoczęły szturm Majdanu... Módlmy się o pokój dla bratniego narodu słowiańskiego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.