Facebook Google+ Twitter

Wojsko izraelskie atakuje statki z pomocą dla Strefy Gazy

Izraelscy komandosi otoczyli, ostrzelali i zajęli jeden ze statków konwoju z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy, liczba ofiar śmiertelnych może wynosić nawet 19, są też ranni.

Izraelski żołnierz na pokładzie zaatakowanego statku. Źródło: http://palsolidarity.org/2010/05/12551/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&ut / Fot. Jamal DajaniDo incydentu doszło poza wodami terytorialnymi Izraela, około 65 km od wybrzeży Strefy Gazy.

Konwój został najpierw otoczony i ostrzeżony przed wpłynięciem na izraelskie wody terytorialne. Organizatorzy konwoju zmienili kurs i zwolnili aby uniknąć konfrontacji oraz poprosili wszystkich pasażerów o pozostanie pod pokładem. Mimo, iż Izraelczycy wiedzieli, że na pokładzie są tylko nieuzbrojeni cywile, doszło do abordażu.

Relacje z miejsca zdarzenia opisują najpierw zrównanie się izraelskich okrętów ze statkiem konwoju a następnie o odgłosach strzelaniny. Jamal Elshayyal, reporter Al Dżaziry, który podczas ataku znajdował się na jednym ze statków konwoju poinformował, że Izraelczycy użyli ostrej amunicji.

Według źródeł izraelskich czworo żołnierzy zostało rannych a sam incydent spowodowali uczestnicy konwoju otwierając ogień oraz atakując komandosów przy pomocy noży i pałek. Organizatorzy ekspedycji twierdzą jednak, że to Izraelczycy otworzyli ogień a konwój był nieuzbrojony z uwagi na obawy przed reakcją Izraela.

"Flotylla Wolności" (gdyż takie miano przyjęła ekspedycja) wiózł ponad 10 tys. ton zaopatrzenia, w tym prefabrykowanych domów, medykamentów i żywności, do Strefy Gazy oraz około 700 ochotników z ponad 30 krajów świata, między innymi RPA, USA czy Wielkiej Brytanii, ale też z Kosowa i Kuwejtu.

Avital Leibovich, rzeczniczka prasowa izraelskiej armii, potwierdziła atak na konwój zastrzegając jednocześnie, że pomimo iż do wydarzenia doszło poza obszarem wód terytorialnych, wojsko izraelskie miało pełne prawo do samoobrony (za Al Dżazirą).

Turcja, Hiszpania, Grecja, Dania i Szwecja wezwały ambasadorów Izraela do wyjaśnienia incydentu, Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas, ogłosił trzydniową żałobę narodową.


Dziś o 15:30 planowana jest demonstracja pod Ambasadą Izraela w Warszawie (ul. Krzywickiego 24).

Czytaj więcej:
Buzek: Atak na konwój to pogwałcenie prawa międzynarodowego
Premier Izraela ubolewa z powodu ofiar ataku na konwój
MSZ: Polska głęboko zaniepokojona zatrzymaniem konwoju
Galeria zdjęć z manifestacji w Warszawie
Wśród zatrzymanych członków konwoju jest Polka
Maifestacje w Jerozolimie i Strefie Gazy


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

Pani Marto o to mi chodziło! Niech każdy się wypowie przedstawi swoje racje a my DO będziemy mogli komentować. Dla mnie podlega kwestii fakt że ta Flotylla będzie wiedziała ,że zostanie zatrzymana, stąd Al-Dżazira na pokładzie, proszę mi racjonalnie wytłumaczyc po co był tam matki z rocznymi dziećmi. kobiety w ciąży. Chodziło o efekt propagandowy!! Jedna strona jak i druga jest nieprzejednana. Nie boję sie o precedens bo Strona izraelska wyrążnie uprzedzała ,że nie wpuści na wody terytorialne konwoju,proponowała inny port. Sprawa Gazy jest dramatem ale nie tylko na życzenie Izraela.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Brutalne traktowanie cywilów nie skończyło się po przewiezieniu ich do więzień w Izraelu. <<W czasie przesłuchań wiele osób na naszych oczach poważnie pobito>> powiedział Aris Papadokostopoulos. Dodał, że aresztowanych traktowano skandalicznie, odmawiano im dostępu do toalet, jedzenia i snu, szczególnie arogancko i brutalnie zachowywano się wobec aresztowanych muzułmanów. Uwięziono także roczne dziecko."

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://poland.indymedia.org/pl/2010/06/51529.shtml

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, oto punkt widzenia drugiej strony:
http://www.jewish.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3286%3Amieli-nie-pomoc-przynieli-wojn&catid=38%3Aopinie&Itemid=62&lang=pl
Krótko mówiąc, zdaniem autora uczestnicy konwoju specjalnie dali się zastrzelić, byle tylko sprowokować konflikt. Pokrętne i żałosne...

http://www.jewish.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3282%3Aizrael-organizatorzy-konwoju-mieli-kontakty-z-terrorystami-przewozili-bro&catid=30%3Aizrael&Itemid=61&lang=pl
A tu powiem niczym niewierny Tomasz - nie uwierzę, póki nie zobaczę. Było do przewidzenia, że po takim incydencie na wodach MIĘDZYNARODOWYCH Izrael będzie się bronił, przerzucając odpowiedzialność na zaatakowanych. A gdyby rzeczywiście mieli broń i byli terrorystami, to wynik walki byłby nieco inny, IMHO.

I jeszcze jedno. Zignorowanie tego wydarzenia stworzy niebezpieczny precedens - wody międzynarodowe przestana być bezpiecznym miejscem, bo będzie można zaatakować każdy statek pod lada jakim pretekstem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nasza rzetelność p.Ratomirze wyrok ergo kategoryczna opinie wydali komentatorzy piszący bezpośredni po ukazaniu się artykułu.. Co do historii Bałkanów itd czy też geopolityki to marny dał pan cytat. Proszę więcej poczytać a chętnie podejmę merytoryczna dyskusję. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS.II. Ze sobie zacytuje jeszcze pewną cudzą wypowiedź z innego miejsca:

> sproket: Nijak się nie rozwinie. Tak samo, jak po akcji w strefie Gazy też się nic nie rozwinęło. Pomanifestują sobie pod ambasadami, spalą parę flag i na tym się skończy. Z prostego powodu. Geopolityki w regionie. Izraelowi nic się nie stanie, gdyż Zachód nie będzie kopał pod sobą dołków. Przykład z historii po II WŚ i poczatków zimnej wojny. Grecja. Jakby poszli na "lewo" to Rosjanie zyskaliby dostęp bezpośredni na Morze Śródziemne. A tak powstała zapora Włochy-Grecja z wyjścia z Adriatyku i wód terytorialnych Grecji blokujących wyjście dla Floty Czarnomorskiej przez Bosfor. Teraz Rosjan zastąp arabami. Nikt nigdy przenigdy nie dopuści do utraty takiego "przyczółku" jak Izrael i jako takiego status quo na Bliskim Wschodzie. I oni o tym dobrze wiedzą[...]

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Gdzie rzetelność dziennikarska?

Czyja? Izraelska czy ta druga?

PS. Ja tam żadnego wyroku nie wydawałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ratomirze mam wzrok może nie sokoli ale wspieram go okularami . Widziałem film z tego ataku/ wszystkie dostępne w sieci/ Widziałem atakowanych komandosów i wyrzucanie jednego za nogi. Zgodnie z pana teorią pewnie żeby szukał liny z której go spuścili aby mógł wrócić po tej delikatnej perswazji. Nie będę wdawał się w ocenę tego co się stało ale to jednostronne podejście/oprócz p.Piotra. jest zaskakujące. Wyrok wydano bez czekania na sprawdzenie statku i pasażerów. Czy my jesteśmy DO czy tylko ''Plotkujemy sobie?'' Gdzie rzetelność dziennikarska?

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Według źródeł izraelskich czworo żołnierzy zostało rannych a sam incydent spowodowali uczestnicy konwoju otwierając ogień oraz atakując komandosów przy pomocy noży i pałek.

Też mi się podoba argumentacja komandosów izraelskich, że się musieli bronić... bo to pewnie członkowie załogi statków z pomocą humanitarną wtargnęli po linach do tych bojowych śmigłowców izraelskich... :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mariuszu a w Ameryce biją murzynów!! Zna pan ten sowiecki witz? Jeśli nie to antycypował go Pan w swoim komentarzu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.