Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22203 miejsce

Wojsko Polskie miało zaatakować zachodnią Europę !

Najnowszy miesięcznik IPN "pamięć.pl" informuje o planowanej inwazji Układu Warszawskiego w zachodniej Europie. Uzależnione od sowietów w czasach PRL Wojsko Polskie miało zaatakować północne Niemcy, Danię i Holandię.

fragment odtajnionej mapy inwazji wojsk Układu Warszawskiego na zachodnią Europę. / Fot. Instytut Pamięci Narodowej - materiał prasowyOkładka nowego miesięcznika IPN "pamięć.pl",który zastąpił dotychczasowy "Biuletyn IPN", ukazujący się przez 11 lat. / Fot. Instytut Pamięci Narodowej - materiał prasowyJak poinformowała Marzena Sobczyk-Kumosińska, asystent prasowy łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej ukazał się nowy miesięcznik IPN "pamięć.pl". Zastąpił on dotychczasowy periodyk "Biuletyn IPN".

W najnowszym miesięczniku Daniel Koreś pisze o planowanej inwazji Układu Warszawskiego w Europie Zachodniej. Uzależnione od sowietów w czasach PRL Wojsko Polskie w ramach tzw. Frontu Polskiego miało zaatakować północne Niemcy, Danię i Holandię. Jak pisze Koreś „latem 1944 roku, u zarania istnienia Armii Polskiej w ZSRS, wśród jej kadry dowódczej oraz przywódców Polskiej Partii Robotniczej, pojawił się zamysł zorganizowania (na wzór sowiecki) wyższego związku operacyjnego: Frontu Polskiego”. Miał on stać się symbolem znaczenia polskiego wojska jako najważniejszego sojusznika Armii Czerwonej.
Gdy władza komunistyczna w Polsce okrzepła, plany stały się bardziej realne i miały na celu wojnę z Zachodem.

W różnych postaciach idea Frontu Polskiego była aktualna do końca panowania komunistów w Polsce,a jego kres położyło rozwiązanie struktur Układu Warszawskiego w lutym 1991 roku. W latach siedemdziesiątych XX wieku planowano przeznaczyć na potrzeby Frontu Polskiego około 600 tysięcy żołnierzy. Choć plan Front Polskiego miał założenie odparcia ataku, to, jak wspominał po latach jeden z uczestników ćwiczeń, „obrony nie przewidywano”. Front Polski był również formą uzależnienia polskich sił zbrojnych od Sowietów."

Mapę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Zachód 25 lutego 1970 r. zatwierdził minister obrony PRL gen. Wojciech Jaruzelski. Wojsko Polskie w czasach PRL miało zaatakować północne Niemcy, Danię i Holandię. Planowano, iż w tym celu wojska Frontu Polskiego zostaną wyposażone w 117 rakiet jądrowych oraz 17 atomowych bomb lotniczych. Celem ataku nuklearnego miały być Brema, Amsterdam, Kopenhaga, Antwerpia i Rotterdam.

Front Polski miał być wyposażony w 2700 czołgów, 2459 dział i moździerzy oraz 417 samolotów.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

@Andrzej Chorążewicz- szanowny Panie pisze Pan niestety bez znajomości historii najnowszej. Wkład IPN-u jest bezcenny w poznawaniu historii XX wieku. Dotyczy to szczególnie przemilczanych jej kart. Przykład tzw. Żołnierze Wyklęci, Wołyń, Solidarność. Ma Pan rację co do wywiadu dr.Muszyńskiego w Angorze został on zresztą bardzo skrytykowany.nawiasem mówiąc nie ma mowy o ''ruchu oporu'' w Polsce. ten termin jest nieadekwatny do sytuacji Polski. II RP nie przestała istnieć w wyniku wojny jej kontynuacją było Państwo Podziemne ze wszystkimi atrybutami władzy np wojsko sądownictwo itd. To że IPN jest postrzegany jako przyczółek PIS-u wynika z faktu iż inne ugrupowania jak SLD mają dużo za kołnierzem jeśli chodzi o historię z lat 1944-89/ jako kontytnuator PZPR I PPR/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Panie Andrzeju. Jeśli idzie o temat inwazji Frontu Polskiego, to moim zdaniem nie jest nic nowego. O ile sobie przypominam, to odtajniona mapa inwazji wojsk Układu Warszawskiego była swego czasu już publikowana i o ile mnie pamięć nie myli, to w "Gazecie Wyborczej". Nie mogę zgodzić się z Panem co Pańskiej oceny materiałów z Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Po pierwsze jest to instytucja do której należy mieć zaufanie, gdyż została prawnie umocowana ustawą uchwaloną przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 18 grudnia 1998 r., a więc czternaście lat temu. Po drugie Instytut Pamięci Narodowej opiera się na trzech filarach, którymi są: Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów, Biuro Edukacji Publicznej,Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Idąc śladem Pańskiego myślenia, to musiałbym również podważyć "fachowość" prokuratorów zatrudnionych w Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, a tak przecież nie jest. Główna Komisja jest przecież częścią Prokuratury RP. Osobiście obojętne mi są orientacje partyjne osób związanych z IPN-em. Nie należę do żadnej partii, dawno z partyjnej przynależności wyleczyłem się, nie muszę więc umizgiwać się do różnych ugrupowań partyjnych...Wcale w swoim tekście o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na zachodnią Europę nie widzę ani jednego zdania na temat popularyzacji programu partii Jarosława Kaczyńskiego "Prawo i Sprawiedliwość", ani popularyzacji jej lidera.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rodak z Niemiec
 • rodak z Niemiec
 • 28.04.2012 17:40

@Andrzej Chorążewicz
Chyba nie był zamierzone napisać w tonie obraźliwym , tak sadze .<Andrzej Chorążewicz Dzisiaj 16:12
Ocena: Ocena pozytywna 1 Ocena negatywna 1(negatywna to jest moja ocena )
A może ten "rodak" z Niemiec zapomniał polskiego języka? Jak ten chłopski syn co wyjechał na studia i po powrocie zapomniał jak wyglądają grabie >
````````````
Rożne są koleje losów Polaków.Nie wszystkim było dane wrócić do Polski ,by dalej w tej "nowej" ojczyźnie klepać biedę i być niczym przybłęda we własnym kraju !Być na bezrobociu i bez żadnych praw do zasiłku , czyli bez środków do życia .Nie każdy na obczyźnie dorobił się tyle pieniędzy , by po powrocie do kraju założyć własna firmę .Proszę Pana !Polakiem się jest wszędzie .Nie ten jest DOBRYM I UCZCIWYM Polakiem , który podburza na suwerenne władze w Polsce.Zapewniam Pana , że PRL była moją ojczyzna (przymusowo nas alianci wepchnęli w łapska Sowietów -zdradzili nas Polaków ci "sprzymierzeńcy ",alianci) a przede wszystkim ta obecna Rzeczpospolita Polska.Ten je4st patriotą i dobrym Polakiem , który tu w Polsce i za granicą daje dobry przykład inny narodom .MAMY CZYM SIĘ SZCZYCIĆ , wreszcie możemy pokazać , że jesteśmy zdolnym , pracowitym narodem , godnym szacunku .Dlatego szanujmy siebie i nasz język ojczysty , gdyż to jest nasze dziedzictwo narodowe.Należy obalać wrogie o nas opinie i wredne stereotypy!Pozdrawiam Pana i wszystkich normalnych Polaków (nie koniecznie z narodowością polską , nie zawsze można być z nich dumnym).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Juliusz Bortkiewicz
 • Juliusz Bortkiewicz
 • 28.04.2012 14:30

Aż łza sie w oku kreci. Mogliśmy kiedyś jako LWP planować operację na szczeblu frontu. Dzisiaj stać nas najwyzej na działania taktyczne, i to tylko wobec bardzo słabiutkiego przeciwnika.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rodak z Niemiec
 • Rodak z Niemiec
 • 28.04.2012 11:30

Masz w stu procentach rację ,student Dzisiaj 11:13

Komentarz został ukrytyrozwiń
student
 • student
 • 28.04.2012 11:13

@Rodak z Niemiec-masz rację. Wchodząc na obcojęzyczne portale pisze sie w języku danego portalu. Kultura tego wymaga. Nie zna, niech korzysta z tłumacza, np. google.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rodak z Niemiec
 • Rodak z Niemiec
 • 28.04.2012 10:22

O! wiedziałem ,ze Pan Józef jest inteligentnym człowiekiem i przyjmie moją uwqagę ze zrozumieniem oraz podeprze to swoimi spostrzeżeniami .Nie zmienia to jednak mego zdania , iż my Polacy musimy cenić siebie i mowę naszych przodków .breszcie znowu możemy ;mówić , pisać , wyrażać nasze uwagi w języku naszych protoplastów .Róbmy to konsekwentnie .Konwersujmy również w innych językach To jest nasza mądrość i kreatywność,ale nigdy nie zapominajmy o naszej przeszłości gdyż to gwarantuje nasza tożsamość jako Polaków we współczesnym świecie i to tak bardzo zglobalizowanym .Pozdrawiam i proszę przyjąć moje uwagi za dobra monetę , które są w dobrej wierze .To jest nasze polskie Status quo &#8211;pozwolę sobie wtrącić to sformowanie , gdyż jest najbardziej pasujące do tego co napisałem .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczynam rozumieć Rodaka z Niemiec, wywołuję tym oczywiście głębszą dyskusję na temat języka polskiego. Bo na przykład dlaczego wnikają w nasz język nie gęsi, ale polski wyrażenia angielskie, głównie angielskie. Dlaczego na terenie Polski, starając się o pracę musimy zdawać egzamin z języka angielskiego marząc o stanowisku kasjera w jednym z hipermarketów? A tak naprawdę to Pan Andreas Wolf napisał, iż podobny plan miała Bundeswehra, tylko że w przeciwną stronę. Ja z kolei odpisałem Panu Andreasowi Wolfowi, iż dziękuję jemu za wiadomość. Dopisałem jeszcze jedno zdanie. Strategie wojenne są podobne. I tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rodak z Niemiec
 • Rodak z Niemiec
 • 27.04.2012 19:12

Jeszcze jedno .Dobrze , miałeś Pan kaprys napisania pod swoim artykułem w języku polskim, po niemiecku-to jest wyraźny afront do nas Polaków!
Można było napisać po niemiecku.Zgoda (to jest Pana kaprys) ale oczywiście należało to przetłumaczyć na język polski , tak by wszyscy to zrozumieli .Przecież napisałeś swój tekst po Polsku .Warto cenić ;siebie , nasz język ojczysty , polskich czytających Pana tekst , który jest w polskim języku, a także Pańską dyskusję pod tym tekstem, w obcym języku .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rodak z Niemiec
 • Rodak z Niemiec
 • 27.04.2012 18:56

Nie , nie zrozumieliśmy się, Panie Józefie! Cenie sobie ludzi ,którzy prowadzą konwersacje również w obcym języku np .w niemieckim.Jest to nawet wskazane gdy dyskutant nie potrafi adekwatnie się wypowiedzieć w naszym języku tj. polskim.Jednak przy tak trywialnym krótkim wpisie po niemiecku pana, Andreas Wolf , należało odpowiedzieć w Ojczystym JĘZYKU , po polsku.Odpowiedź Pańska była krótka i bez podtekstów , więc bardzo łatwo (Andreas Wolf) może sobie to przetłumaczyć .Również jak by, Pana szanował i nas Polaków ,to na portalu polskim by napisał PO POLSKU !!!!
P.S Już korciło mnie ,to samo co do Pana,napisać po niemiecku do pana Wolf , ale się zmitygowałem .Zaraz , zaraz , niby dlaczego mam się zniżać -niech ten Niemiec się dostosuje do Polaka , i niech do polskiego artykułu , napisanego w języku polskim odniesie się w języku autora tj .pana Józefa Komarewicz .
Również Polacy niech przeczytają komentarz pana Wolf w języku polskim , by móc z nim ewentualny polemizować,a także dobrze go zrozumieć .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.